Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Berlin wycofuje się z umowy reparacyjnej z Polską z powodu wysokich cen – EURACTIV.com

Berlin wycofuje się z umowy reparacyjnej z Polską z powodu wysokich cen – EURACTIV.com

Niemcy planują rozwiązać umowę z Polską, która wysyłała z Ukrainy do Polski zepsute czołgi Panther do naprawy ze względu na wysokie koszty.

Berlin uznał, że powodem zerwania umowy były wysokie oczekiwania cenowe Polski.Całkowicie niesprawiedliwe”. Służba prasowa MSZ RFN odniosła się do doniesień, tłumacząc, że ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta, a negocjacje z Polską wciąż trwają.

„Polska i Niemcy chcą wspólnie koordynować naprawę czołgów Leopard dla Ukrainy” – napisano. Ogłoszenie za pośrednictwem TwitteraGdy tylko ukraińskie wojsko ogłosi, że prace naprawcze modeli 2A5 i 2A6 zostały zakończone, negocjacje w sprawie naprawy czołgów 2A4 miały się rozpocząć.

Według Radio DeutschlandfunkWkrótce ma zostać ogłoszona ostateczna decyzja o współpracy Warszawy i Berlina przy naprawie czołgów Leopard, które zepsuły się podczas walk na Ukrainie.

Tymczasem Handelsblatt Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) domagała się dziesięciokrotnie wyższych cen za naprawy w stosunku do średnich cen. Dodał jednak, że Berlin nie jest pozostawiony bez żadnej alternatywy.

Inną opcją dla Niemiec jest naprawa czołgów na Ukrainie i uniknięcie wysyłki ich do Polski. W tym celu podpisze umowę z ukraińską firmą zbrojeniową Ukroboronprom, z którą ma już kontrakty na ochronę i produkcję czołgów.

Również Litwa mogłaby skorzystać na różnicach między Polską a Niemcami, a inną możliwością jest naprawa czołgów w niemieckim centrum serwisowym w mieście Jonava w środkowej Litwie. Handelsblatt.

Jak obiecali premier Mateusz Morawiecki i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas kwietniowej wizyty w Gliwicach, czołgi Leopard jako pierwsze miały zostać naprawione w ośrodku Bumar-Łabędy w Gliwicach.

Zerwanie umowy między Niemcami a Polską może spowodować poważne problemy dla centrum Bumer-Łapty, które jest na skraju upadku, mimo boomu w produkcji i naprawie sprzętu wojskowego spowodowanego wojną na Ukrainie.

„Czas leci, a personel powoli zdaje sobie sprawę, że obietnice premiera i ministra obrony rzadko są dotrzymywane”. Onet raporty.

READ  Rezolucja Parlamentu Europejskiego potępia włoską retorykę antyprawicową, porównując ją z Polską i Węgrami

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Dowiedz się więcej z EURACTIV