Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Benjamin Netanjahu ostrzega, że ​​umowa z Hamasem w sprawie zakładników nie powstrzyma inwazji na Rafah

Benjamin Netanjahu ostrzega, że ​​umowa z Hamasem w sprawie zakładników nie powstrzyma inwazji na Rafah

W niedzielę izraelski premier odrzucił obawy dotyczące wsparcia Waszyngtonu, mówiąc: „Stany Zjednoczone zgadzają się z nami co do celu, jakim jest zniszczenie Hamasu i co do celu uwolnienia zakładników”.

„Decyzje, jak to zrobić, należą do nas, mnie i wybranego rządu Izraela” – powiedział.

Skrytykował także ministra spraw zagranicznych Lorda Camerona, który w zeszłym miesiącu podniósł możliwość międzynarodowego uznania państwa palestyńskiego.

„Jeśli ludzie będą próbowali nam to narzucić, będzie to ogromny błąd, ponieważ będzie to postrzegane jako nagroda za terroryzm po najstraszliwszym ataku dokonanym na naród żydowski od czasów Holokaustu” – powiedział.

„[The] Naród Izraela tego nie kupi, a jeśli chcesz pokoju, nie powinieneś iść tą drogą.

Miki Zohar, izraelski minister kultury, powiedział The Telegraph, że armia izraelska jest „gotowa do rozpoczęcia wojny w Rafah”.

„Organizacja terrorystyczna Hamas musi zdecydować, czy zgadza się na umowę o uwolnieniu zakładników, zanim tam dotrzemy” – powiedział.

Przynieś je do domu

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Tzachi Hanegbi powiedział w sobotę izraelskiej telewizji Channel 12, że porozumienie z Hamasem musi obejmować powrót wszystkich zakładników i że tymczasowe zawieszenie broni „nie może w żadnym wypadku być interpretowane jako zakończenie wojny”.

Hamas nie skomentował jeszcze oficjalnie szczegółów propozycji, ale już wcześniej stwierdził, że zawieszenie broni z Izraelem musi mieć charakter długoterminowy i obejmować całkowite wycofanie sił izraelskich ze Strefy Gazy.

Według lokalnych mediów armia izraelska kontynuowała w weekend naloty na południową, środkową i północną Strefę Gazy, zabijając dziesiątki Palestyńczyków. W czasie wojny zginęło prawie 30 000 Palestyńczyków. Izrael twierdzi, że 12 000 z nich to bojownicy Hamasu.

Izrael ogłosił, że w zeszłym tygodniu aresztował ponad 200 „podejrzanych o terroryzm” w szpitalu Nassera w południowej Gazie.

Według raportu „New York Times” przypuszcza się, że w Gazie przebywa około 134 zakładników, a około 50 z nich uważa się za zmarłych.

READ  Haile Gebrselassie mówi, że dołączy do etiopskiej armii, by walczyć z rebeliantami | Etiopia

Zakładnicy uwolnieni po listopadowym zawieszeniu broni zeznali, że niektóre kobiety nadal przetrzymywane w Gazie padają ofiarą napaści na tle seksualnym.

W sobotni wieczór tysiące Izraelczyków demonstrowało w całym Izraelu, aby zaprotestować przeciwko sposobowi, w jaki rząd radzi sobie z kryzysem zakładników. W Tel Awiwie aresztowano 21 osób, a kilka innych zostało rannych, gdzie policja użyła armatek wodnych i funkcjonariuszy policji konnej do rozproszenia demonstracji.

Rodziny zakładników od dawna oskarżają rząd o porzucenie swoich bliskich poprzez odmowę przyznania warunków porozumienia i wzywanie Netanjahu do rezygnacji.

Bezalel Smotrich, minister finansów Izraela, wywołał zamieszanie na początku tego tygodnia, kiedy powiedział izraelskiemu radiu publicznemu Kan, że powrót zakładników z Gazy „nie jest najważniejszą rzeczą” dla Izraela i że nie należy osiągać porozumienia „za wszelką cenę”. „.