Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Salman Rushdie: Pisarze zbierają się w Nowym Jorku, by solidarnie czytać dzieła autorów | Salman Rushdie

Tłumy zgromadziły się przy schodach nowojorskiej Biblioteki Publicznej na Manhattanie w piątek rano, gdy książka czytała dzieło powieściopisarza Salmana Rushdiego, który przeżył. Próba zabójstwa w zachodnim Nowym Jorku w zeszłym tygodniu.

Impreza stała z Salmanem. Opowiadał się za wolnością pisania, zorganizowaną przez Pen America, bibliotekę i wydawnictwo Rushdie, Penguin Random House.

Rushdie miał wygłosić wykład w Instytucie Chautauqua w zeszły piątek, kiedy został zaatakowany na scenie i kilka razy dźgnięty nożem.

Hadi Matar, lat 24, z Fairview w stanie New Jersey, został aresztowany. Nie przyznał się do zarzutów usiłowania zabójstwa i napaści drugiego stopnia.

75-letni Rushdie trafił do szpitala z poważnymi obrażeniami po ataku, który pisarze i politycy potępiali na całym świecie jako zamach na wolność słowa.

Akt uważany za bluźnierczy przez wielu muzułmanów w latach 80. doprowadził do groźby śmierci Rushdiego z Iranu, po tym jak ajatollah Ruhollah Chomeini wydał fatwę wzywającą do śmierci pisarza.

Studenci, pisarze, aktywiści i turyści wzięli udział w piątkowym wydarzeniu na Manhattanie. Kilku policjantów otoczyło budynek psami, ubranymi w hełmy i uzbrojonymi w broń.

Jedna z kobiet miała na sobie biały T-shirt z kolorowym napisem „Czytaj Rushdie”. Inni uczestnicy nosili duże kopie okładek książek Rushdiego, w tym „Szatańskie wersety” – temat fatwy – autorstwa Josepha Antona i Kichota.

Wielu z nich nosiło transparenty Pen America z cytatami z Rushdiego. Jeden znak głosi: „Sztuka nie jest rozrywką. To rewolucja w najlepszym wydaniu” – fragment przemówienia Rushdiego na festiwalu Pen America World Voices w 2012 r. Inny powiedział: „Jeśli nie jesteśmy pewni naszej wolności, nie jesteśmy wolni”.

Pamela Marques, pracownik Amerykańskiego Czerwonego Krzyża, przyjechała pociągiem z Fairfield w stanie Connecticut, aby wziąć udział.

„To naprawdę ważne, abyśmy bronili praw pisarzy i bronili ich” – powiedziała Guardianowi. „Bardzo ważne jest dla nas, abyśmy zrozumieli pracę, jaką wykonują scenarzyści i ile wysiłku w to wkładają, i nie dostają wystarczającego uznania i dlatego tu jestem.

„Wiedza to potęga, a tę wiedzę zdobywamy dzięki książkom, a wiedzę tę zdobywamy dzięki kreatywnym umysłom tych pisarzy”.

Salem Frey, nauczyciel angielskiego w Harlemie, powiedział, że uczęszczał, aby bronić wolności słowa.

„Rushdie jest jak każdy, kto chce powiedzieć to, co należy powiedzieć, bez względu na prawdopodobny wynik i myślę, że jest to ważna rzecz, którą należy poprzeć” – powiedział Fry.

Siri Hustvedt przemawia, gdy ludzie gromadzą się na schodach nowojorskiej Biblioteki Publicznej, aby pokazać swoje poparcie dla Salmana Rushdiego. Zdjęcie: Michael M. Santiago/Getty Images

W swoim wystąpieniu otwierającym, dyrektor generalna Pen America, Susan Nossel, powiedziała: „Kiedy niedoszły zabójca wbił nóż w szyję Salmana Rushdiego, przebił on nie tylko ciało słynnego pisarza.

Czas nadszedł i wszyscy byliśmy zdumieni, gdy zdaliśmy sobie sprawę, że okropności przeszłości były niesamowicie obecne. Przekradł się przez granicę, umożliwiając długiemu ramieniu mściwego rządu dotarcie do spokojnej przystani. Przebił nasz spokój, pozostawiając w pełni obudziliśmy się w nocy, myśląc o czystym przerażeniu tamtych chwil.Dokładnie tydzień temu.

„To zniszczyło nasz komfort, zmuszając nas do myślenia o słabości naszej wolności. Dzisiaj zbieramy się, by stanąć po stronie Salmana, naszego potężnego przywódcy i towarzysza, który cierpi z powodu 33-letniej wendety, wyroku śmierci, który odmawia umrzeć, deklaracja niekończącej się wojny na słowa”.

„Stoimy z Salmanem, próbując podnieść go na duchu, ale także z determinacją, aby wzmocnić nasz kręgosłup”.

Jeffrey Eugenides, amerykański powieściopisarz znany z The Virgin Suicides i Middlesex, poprzedził odczytanie powieści Rushdiego z 1981 roku The Midnight Children, opisując czas, kiedy młody pisarz podróżował po Londynie. Eugenides przypomniał sobie, jak bardzo podziwiał prace Rushdiego i chciał się z nim osobiście spotkać.

„Szukałem go w londyńskiej książce telefonicznej. Był tam, pod Rs – Rushdie, Salman, z adresem i numerem telefonu. Pojechałem metrem do jego domu. Jak się okazało, Salmana nie było w domu.. .ale jego teściowa mnie wpuściła…Powiedziałam jej dlaczego tam byłam, przyniosła mi kartkę papieru i napisała notatkę do pana Rushdiego i zostawiła go dla niego i wróciła do mojego hotelu.

„To był świat, w którym kiedyś żyliśmy, świat, w którym jedyne szaleństwo, jakie widział pisarz, przyszło w postaci porywającego młodego czytelnika, który pojawił się u jego drzwi. Ten świat nazwano cywilizacją. Spróbujmy się tego trzymać. ”

Tłum oklaskiwał.

Inni pisarze, którzy czytali podczas tego wydarzenia, to Reginald Dwayne Bates, Siri Hustvedt, Guy Tallis, Colom McCann i Roya Hakakian.

READ  Trump „mówił” o ogłoszeniu wczorajszej nocy przez doradców oferty 2024 r.