Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

BBC stało się pośmiewiskiem, ale żart nie jest śmieszny

BBC stało się pośmiewiskiem, ale żart nie jest śmieszny

Liat Harlev, która gra czytnika wiadomości BBC, zwraca się do swoich widzów w telewizji, żądając „Więcej, więcej!” Kiedy podano jej liczbę – 500 – osób, które zginęły w wyniku eksplozji szpitala w Gazie. Liczba na ekranie sięga 750.

Następnie zwraca się do reportera w kamizelce kuloodpornej, Harry’ego Whitegelta (Yuval Simo), który twierdzi, że reportuje z „nielegalnej kolonii” w Tel Awiwie.

Następnie Whitgelt przekazuje aktualizację: W rzeczywistości to Hamas, a nie Izrael, uderzył w szpital. Kotwica spada twarzą w dół, ale szybko odzyskuje siły. No cóż, „Nigdy się nie dowiemy, co się stało” – mówi i podpisuje: „Dobranoc wszystkim i pamiętajcie, Izrael to ISIS”.

Ta parodia relacji BBC z wojny między Izraelem a Hamasem została wyemitowana w zeszłym tygodniu w izraelskim programie komediowym Eretz Nehedret. To zabawny klip, który stał się wirusowy w mediach społecznościowych i bardzo się z tego cieszę. Ale trudno mi było całkowicie odpuścić i cieszyć się rysowaniem, ponieważ wydawało mi się to po prostu zbyt bliskie rzeczywistości.

Było to tak mistrzowskie dzieło uwypuklenia fanatycznego zaangażowania establishmentu w zgłaszanie jedynie „fakty” w zakresie, w jakim obciążały one Izrael – i pomijania niezliczonych innych istotnych dla sprawiedliwego punktu widzenia – że trudno było się nie wahać.

Fragment ten robi wrażenie swoją zwięzłością: jedna historia, krótko rozwinięta między dwojgiem ludzi. Mogło trwać znacznie dłużej i prawdopodobnie zaangażować więcej reporterów, prezenterów i redaktorów niż lata temu.

Spór BBC z Izraelem jest równie ważny jak jej status jednego z najbardziej szanowanych nadawców na świecie, wyrządził niewypowiedziane szkody i nie można go dłużej ignorować.

Na szczęście nadal można się z tego śmiać – i tyle.

READ  Dyrektor CIA spotyka się z szefem rosyjskiego wywiadu w celu tajnych rozmów o Ukrainie