Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Balet naddźwiękowy: Helikopter na krótko rejestruje upadek pocisku |  Próżnia

Balet naddźwiękowy: Helikopter na krótko rejestruje upadek pocisku | Próżnia

Firma kosmiczna przez krótki czas była w stanie złapać spadający pocisk za pomocą helikoptera i haka w teście, który jej dyrektor generalny określił jako „coś z baletu naddźwiękowego”.

Test był częścią prób Rocket Lab mających na celu znalezienie stosunkowo tanich sposobów na odzyskanie rakiet na wiele misji w kosmos.

Po starcie wysłać 34 satelity na orbitę o godz. 10.50 czasu lokalnego (2350 GMT) w Nowa ZelandiaCzteropiętrowa platforma doładowania elektronów firmy z siedzibą w Kalifornii prześlizgnęła się przez ziemską atmosferę i rozmieściła serię spadochronów, aby spowolnić swoją prędkość.

Na dużych wysokościach nad południowym Pacyfikem, u wybrzeży Nowej Zelandii, helikopter zawieszony na długiej pionowej kablu był sterowany od spodu przez pilotów nad silnikiem, którego linia przechwytująca rozciągała się na bok, gdy schodził pod baldachimem około 22. mil/h (35 km/h).

Kabel śmigłowca został zainstalowany na linii odbiorczej wzmacniacza, co można było zobaczyć w transmisji na żywo firmy, przy aplauzie i aplauzie inżynierów Rocket Lab w centrum kontroli misji firmy w Long Beach.

Ale okrzyki zamieniły się w jęki, gdy piloci helikoptera zostali zmuszeni do uwolnienia pocisku z kabla i zrzucenia go do Oceanu Spokojnego po zauważeniu „innych charakterystyk ładowania”, niż widzieliśmy podczas poprzednich testów przechwytywania, powiedział później rzecznik Rocket Lab.

Peter BeckZałożyciel i dyrektor generalny Rocket Lab powiedział: „Repatriacja rakiety z kosmosu i złapanie jej helikopterem to rodzaj baletu naddźwiękowego. Istnieje ogromna liczba czynników, które należy zestroić, a wiele systemów musi działać bezbłędnie, więc jestem bardzo dumny Dzięki doskonałym wysiłkom naszego zespołu naprawczego i wszystkich naszych inżynierów, którzy wykonali tę pracę i odnieśli nasz pierwszy sukces.”

Stopień rakiety spowodował kontrolowane rozproszenie oceanu po krótkim przechwyceniu. Systemy na pokładzie pocisku są przystosowane do minimalizowania uszkodzeń spowodowanych uderzeniami wody. Następnie został załadowany na statek ratunkowy.

READ  NASA może dać tylko 30-minutowe ostrzeżenie, zanim śmiertelna burza słoneczna uderzy w Ziemię

Jej stan zostanie oceniony i zostanie podjęta decyzja o odnowieniu jej na kolejny lot. Ponowne wykorzystanie etapów rakietowych znacznie zmniejsza koszt dotarcia na orbitę. Złapanie ich, zanim się rozchlapują, eliminuje ryzyko uszkodzenia i uderzenia w słoną wodę.

Zespół dokona również przeglądu podsumowania przechwycenia, aby zrozumieć, co się stało i ustalić, czy konieczne są zmiany przed następną próbą helikoptera w powietrzu. Kolejny elektron ma zostać wystrzelony jeszcze w tym miesiącu.

Reuters przyczynił się do powstania tego raportu