Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Astroskill wystrzeliwuje satelitę do usuwania kosmicznych śmieci

Spójrz na nocne niebo, a zobaczysz planety, gwiazdy, a może nawet satelitę. Ale to, czego nie widzisz, to wszystkie inne obiekty unoszące się wokół Ziemi – znane również jako śmieci kosmiczne.

„Mówiąc najprościej, śmieci kosmiczne to każdy niefunkcjonalny obiekt w kosmosie” – powiedział Ron Lopez, prezes i dyrektor zarządzający Astroscale US. „Szacuje się, że około 34 000 obiektów ma około 10 cm lub więcej, więc rozmiar miękkiej kulki lub większy… unosi się w przestrzeni”.

Obiekty te poruszają się z dużą prędkością po orbicie. „Na całym świecie rośnie świadomość dotycząca przestrzeni kosmicznej jako przedłużenia naszego środowiska… ale jest to również problem komercyjny” – powiedział Lopez.

Tutaj właśnie wkracza Lopez i reszta Astroscale – wraz z premierą ELSA-d w marcu. Pierwsza na świecie komercyjna misja polegająca na dokowaniu i usuwaniu kosmicznych śmieci.

„Będzie to pierwsza kompleksowa demonstracja dokowania dokowania i usuwania gruzu. Zasadniczo będzie to manewr ruchomej orbity w ramach różnych możliwości operacyjnych w rzeczywistym świecie”.

W przyszłości Astroscale wykona te zadania dla starych lub uszkodzonych satelitów, wyrzuci je do atmosfery w celu spalenia.

Wyjaśnił: „Nasi inżynierowie zasadniczo wcześnie dowiedzą się, czy satelita klienta spali się całkowicie w atmosferze, czy nie”.

Jest to narastający problem, ponieważ coraz więcej satelitów jest wystrzeliwanych w kosmos i nigdy więcej nie spada.

„Wystrzeliliśmy w kosmos około 7 000 rakiet, czyli około 12 000 satelitów… od początku ery kosmicznej od 1957 r. Tylko w ciągu następnych 10 lat liczba ta będzie trzy razy większa” – powiedział Lopez.

„Ludzie wystrzeliwują satelity i utrzymują je na orbicie bez uwzględnienia kosztów ryzyka kolizji, które ich obecność narzuca komukolwiek innemu” – powiedział Matthew Burgess, Wspomniany adiunkt nauk o środowisku na Uniwersytecie Kolorado w Boulder. „Przestrzeń kosmiczna to jedna z tych rzeczy, o których nie myślimy i nie przyglądamy się na co dzień, ale to, co dzieje się w branży satelitarnej, wpływa na nas i ostatecznie płacimy jako konsumenci lub podatnicy”.

READ  Zobacz, jak NASA ujawnia pierwsze zdjęcia Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba

Satelity są częścią naszego codziennego życia.

„Z ilu satelitów korzystałeś dzisiaj? Czy leciałeś samolotem? Czy korzystałeś z Globalnego Systemu Pozycjonowania (GPS)?” – powiedział Charity Weeden, lider globalnej polityki kosmicznej w Astroscale US. „Stawką jest tutaj nasze nowoczesne społeczeństwo, które w dużym stopniu opiera się na danych i dostępie do łączności”.

Stało się większą częścią naszego życia – a jednak nie ma wielu zasad i przepisów. „W rzeczywistości byliśmy w kosmosie od sześciu dekad z bardzo niewielkimi zasadami” – powiedział Weeden. „Kraje chcą zaktualizować te regulaminy w celu wprowadzenia nowych ram prawnych na XXI wiek, abyśmy wszyscy mogli bezpiecznie pracować razem w kosmosie”.

Achilles Rao, ekonomista ds. Środowiska i adiunkt w Middlebury College, uważa, że ​​podatek mógłby pomóc.

„Coś, co nazywa się opłatą za użytkowanie orbity. Jest to w zasadzie rodzaj podatku od obiektów znajdujących się na orbicie, od satelitów, gdy się tam znajdują.” Nikt nie lubi być opodatkowany, ale w tym przypadku podatek zwiększy wartość przestrzeni przemysłu poprzez zmniejszenie zatorów i zanieczyszczenia w miejscach publicznych, z których korzystają w dającej się przewidzieć przyszłości ”.

Satelity będą nadal leciały w kosmos, aby sprostać zapotrzebowaniu na ich usługi na całym świecie. Jednak Lopez powiedział, że istnieją sposoby, w jakie możemy pójść naprzód, które pomogą utrzymać orbitę w czystości.

Naszym podejściem jest upewnienie się, że problem się nie pogorszy. Nie ma sensownego uzasadnienia biznesowego, aby iść i zrobić coś z mniejszymi kawałkami gruzu. Najlepsze, co możemy zrobić, to zapobiec pogorszeniu się problemu i upewnić się, że podwyższone satelity spadają w odpowiedzialny sposób. Chcemy zaoferować to jako usługę, powiedział Lopez.