Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Chińskie lądowanie na Marsie: agencja kosmiczna śledzi NASA w „siedem minut terroru”

Chiński statek kosmiczny z powodzeniem wylądował na Marsie, bezpiecznie przechodząc przez „siedem minut terroru” i kończąc technicznie wymagające lądowanie.

Jej agencja kosmiczna jest teraz dopiero drugą w historii, która pomyślnie wylądowała na Czerwonej Planecie, co oznacza znaczący przełom w ambicjach tego kraju w zakresie eksploracji kosmosu.

Robot Zhurong – który ma sześć kół i różnorodne narzędzia naukowe do czyszczenia powierzchni Marsa – został przetransportowany na planetę przez orbitę Tianwen-1. To dotarło na planetę w lutym i spędził czas od czasu przeskanowania planety w celu znalezienia najbezpieczniejszego miejsca lądowania pojazdu i orbitera.

Para została wystrzelona latem ubiegłego roku podczas letnich misji na Marsa, które wykorzystywały korzystny układ Układu Słonecznego, wraz z wytrwałym NASA – który wylądował w lutym – i łazikiem Al Amal z Emiratów.

Plany przewidują, że łazik pozostanie w sondzie przez kilka dni w celu przeprowadzenia testów diagnostycznych, a następnie stoczy się w dół zbocza w celu zbadania regionu Marsa znanego jako Utopia Planitia.

Pierwsze chińskie lądowanie na Marsie ma miejsce po wystrzeleniu w zeszłym miesiącu głównej sekcji stałej i misyjnej stacji kosmicznej, która sprowadziła skały z Księżyca pod koniec ubiegłego roku.

„Chiny po raz pierwszy odcisnęły piętno na Marsie, co jest ważnym krokiem w eksploracji kosmosu w naszym kraju” – powiedziała nowa chińska agencja informacyjna (Xinhua), ogłaszając lądowanie na jednym ze swoich kont w mediach społecznościowych.

Stany Zjednoczone dokonały dziewięciu udanych lądowań na Marsie od 1976 r. Związek Radziecki wylądował na planecie w 1971 r., Ale misja zakończyła się niepowodzeniem po tym, jak sonda przestała przesyłać informacje wkrótce po wylądowaniu.

Łazik i mały helikopter z lądowania w USA w lutym badają obecnie Marsa. NASA spodziewa się, że sonda zbierze pierwszą próbkę w lipcu, aby w ciągu dekady sprowadzić ją z powrotem na Ziemię.

READ  Odkrywanie turystyki kosmicznej: kolejna granica przygód i eksploracji | Według wiadomości North Star | luty 2024

Zejście na powierzchnię stało się znane jako „Siedem minut terroru” i jest to jedna z najtrudniejszych części misji. Cienka atmosfera i ogromna odległość sprawiają, że jest subtelny i napięty – co oznacza, że ​​inżynierowie będą wiedzieć, że działa on dopiero jakiś czas po tym, jak to się stało.

Chiny już wcześniej lądowały na Księżycu, ale lądowanie na Marsie jest trudniejszym zadaniem. Statki kosmiczne używają osłon, aby chronić przed upałem, aby dostać się do atmosfery Marsa, a zarówno rakiety retro, jak i spadochrony, aby zwolnić wystarczająco, aby zapobiec lądowaniu samolotu. Spadochrony i pociski muszą być rozmieszczane w określonym czasie, aby wylądować w wyznaczonym miejscu. Do lądowania na Księżycu potrzebne są tylko małe rakiety retro, a same spadochrony wystarczą, aby powrócić na Ziemię.

Xinhua powiedział, że kapsuła wejściowa weszła w atmosferę Marsa na wysokości 125 kilometrów (80 mil), rozpoczynając to, co nazwał „najbardziej niebezpiecznym etapem całej misji”.

Spadochron o powierzchni 200 metrów kwadratowych (2150 stóp kwadratowych) został rozmieszczony, a następnie usunięty, a następnie wystrzelono pocisk powrotny, aby spowolnić prędkość pojazdu prawie do zera, powiedział Xinhua. Jednostka unosiła się 100 metrów (330 stóp) nad powierzchnią, aby zidentyfikować przeszkody przed dotknięciem czterech izolujących nóg.

Każdy krok miał tylko jedną szansę, a działania były ze sobą ściśle powiązane. Gdyby wystąpiła jakakolwiek anomalia, lądowanie by się nie powiodło, powiedział Jing Yan, urzędnik Chińskiej Narodowej Administracji Kosmicznej.

Lądowanie miało miejsce o godzinie 7.18 czasu pekińskiego (23.18 GMT lub 19:18 czasu wschodniego), według Państwowej Administracji Nauki. Technologia i przemysł dla obrony narodowej. Odległość Ziemi od Marsa spowodowała opóźnienie w monitorowaniu misji w Pekinie w celu potwierdzenia jej sukcesu.

W gratulacyjnym przesłaniu do ekipy ekspedycyjnej prezydent Chin Xi Jinping opisał lądowanie jako „ważny krok w podróży międzyplanetarnej eksploracji w naszym kraju, dokonanie skoku z planety Ziemia na układ planetarny i pozostawienie chińskiego śladu na Marsie na Mars. Za pierwszym razem … Ojczyzna i ludzie zawsze będą pamiętać twoje wspaniałe wyczyny! ”

READ  Odkryto dinozaura z najdłuższą szyją w historii

„Razem z globalną społecznością naukową nie mogę się doczekać, kiedy ta misja wniesie ważny wkład w zrozumienie Czerwonej Planety przez ludzkość” – napisał na Twitterze Thomas Zurbuchen, zastępca administratora NASA.

Lądowanie Chin na Marsie było najpopularniejszym tematem na Weibo, wiodącej platformie mediów społecznościowych, gdzie ludzie wyrażali swój entuzjazm i dumę.

Sonda Tianwen-1 krąży wokół Marsa od lutego, kiedy przybyła po 6 i pół miesiąca podróży z Ziemi. Xinhua opisał misję jako pierwszą planetarną eksplorację w Chinach.

Łazik, nazwany na cześć chińskiego boga ognia Zhuronga, ma być używany przez 90 dni w poszukiwaniu dowodów życia. Jest mniej więcej wielkości małego samochodu i zawiera penetracyjny radar, lasery i czujniki do pomiaru atmosfery i pola magnetycznego.

Chiński program kosmiczny poszedł ostrożniej niż Stany Zjednoczone i Związek Radziecki podczas szczytu ich wyścigu kosmicznego.

Wystrzelenie głównej jednostki chińskiej stacji kosmicznej w kwietniu to pierwsza z 11 misji planowanych do zbudowania, zapewnienia i wysłania trzyosobowej załogi do końca przyszłego roku. Kiedy jednostka została pomyślnie wystrzelona, ​​niekontrolowany powrót pocisku na Ziemię spotkał się z międzynarodową krytyką, w tym ze strony administratora NASA Billa Nelsona.

Chiny oświadczyły, że chcą, aby ludzie wylądowali na Księżycu i prawdopodobnie zbudowali tam bazę naukową. Dla tych projektów nie opublikowano żadnego harmonogramu. Zgłoszono również, że trwają prace nad samolotem kosmicznym.

Dodatkowe raporty The Associated Press