Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Astronauta SpaceX Inspiration4 dzieli się zakulisowym spojrzeniem na „pierwsze światło” większego okna kosmicznego

Astronauta SpaceX Inspiration4 Sian Proctor podzielił się swoim pierwszym zakulisowym spojrzeniem na to, jak pierwsza na świecie prywatna załoga astronautów po raz pierwszy zobaczyła największe w historii okno w kosmos.

Przed kamerą: Hayley Arsenault, obecnie najmłodsza amerykańska astronautka w historii i pierwsza osoba, która poleciała w kosmos (lub na orbitę) z wewnętrzną protezą. Misja: Inspiracja4, filantropijna kreacja miliardera i dyrektora generalnego Jareda Isaacmana, skupiła się głównie na zbieraniu funduszy (i pomocy) dla Szpitala Dziecięcego St. Jude i walce z nowotworami wieku dziecięcego. Podczas gdy wielu internautów z chęcią zaznaczyłoby, że Isaacman mógł technicznie przekazać około 10% — a nie około 5% — swojej wartości netto i to zrobił, zdecydował się zamiast tego przeznaczyć 100 milionów dolarów na St. good I Sponsoruj pierwszy na świecie w pełni załogowy lot kosmiczny.

Specjalne orbitalne loty kosmiczne nie są wyjątkowe – siedmiu innych użytkowników napędów wyleciało na orbitę i powróciło do XXI wieku. Ale to, co wyobrażał sobie Jared, jest. Zamiast mniej inspirującej mieszanki dla każdego, kto jest wystarczająco bogaty, by zapłacić około 20-40 milionów dolarów za miejsce, Isaacman zdecydował się zaprosić do przejażdżki trzy stosunkowo zwyczajne osoby, a nawet wyciągnąć jeden z trzech „biletów” dla każdego Amerykanina, który chce przekazać 10 dolarów. lub więcej do walki z rakiem u dzieci. Krok do przodu dzięki doskonałej i przejrzystej obecności w mediach społecznościowych, Miliony Są ludzie z całego świata, którzy powinni śledzić postępy misji, oglądać ich dużą część na żywo i generalnie być oszołomieni ważnym krokiem naprzód w lotach kosmicznych i zainspirować się jedną z najbardziej eklektycznych i przypadkowych załóg astronautów ze wszystkich. czas.

Komandor Jared „Rock” Isaacman ma jeden z najlepszych widoków w kosmosie. (SpacjaX)

Co ważniejsze, miliony ludzi (lub przynajmniej setki tysięcy na razie) nie doświadczyłoby pośrednio czystej radości, jaką daje pierwszy tropikalny osobnik, który przeżył raka, doświadczając największego ciągłego okna wystrzelonego w kosmos po raz pierwszy. czas. Oficjalnie znany jako „The Dome”, SpaceX zaprojektował, zaprojektował, zbudował, zakwalifikował i wykonał lot ogromnego okna kopuły w mniej niż rok od początku do końca.

READ  Rząd Nowej Południowej Walii zamienia muzeum w aborygeńską przestrzeń kulturową

Mierząca około 1,2 m (3,9 stopy) szerokości i około 0,8-1 m (2,5-3,2 stopy) szerokości wewnątrz, kopuła Inspiration4 może zapewniać mniejszą objętość wewnętrzną niż dziesięcioletnia kopuła Międzynarodowej Stacji Kosmicznej NASA, ale nadrabia ciasna przestrzeń. Z największym bezszwowym oknem, jakie kiedykolwiek poleciało w kosmos. Prawdopodobnie wykonana z kilku warstw akrylowych kopuł, podobnych do „bąbelków”, które można spotkać w akwariach, najgłębsza „warstwa” Dragon Dome ma dziwny brązowy kolor, ale szkło (technicznie plastikowe) jest nadal całkowicie przezroczyste. frame” lub przerywa, chyba że łączy się z samym statkiem kosmicznym.

Na szczęście, z pozoru, ten brąz – być może jakiś rodzaj powłoki optycznej lub pigmentu redukującego odblaski – nie jest łatwy do odróżnienia od środka. Zamiast tego praktycznie nieprzerwane okno rozpływa się w nic całkowicie widocznego, zapewniając to, co musi być jednym z najlepszych widoków dostępnych w przestrzeni.

Technicy SpaceX przygotowują się do zainstalowania największego okna w kosmosie, jakie kiedykolwiek zbudowano na Crew Dragon. (SpacjaX)
Bitwa pod kopułami!

Biorąc pod uwagę, że SpaceX przekształciło Dragon Dome z pomysłu w rzeczywistość w ciągu jednego roku i dla jednego klienta, trudno wyobrazić sobie dalsze ulepszenia, które można by wprowadzić do przyszłego statku kosmicznego Dragon. Już starszy dyrektor SpaceX mówi, że firma poważnie rozważa zbudowanie jednego lub kilku nowych smoków tylko po to, aby wystrzelić specjalnych astronautów po otrzymaniu ogromnego wzrostu popytu na bilety na orbitę. Jeszcze przed rozpadem Inspiration4, dyrektor generalny Elon Musk obiecał, że przyszłe loty będą oferować Internet podczas lotu i gorące posiłki z dodatkiem małego piekarnika/grzejnika i połączeniem z konstelacją satelitarną Starlink firmy.

Gdyby SpaceX musiał zbudować zupełnie nowego Dragona tylko po to, by wypuścić specjalne darmowe ulotki, prawdopodobnie wprowadziłoby poważne zmiany projektowe, o ile nie zmniejszyłyby one znacząco bezpieczeństwa. Biorąc pod uwagę, że smok latający wyłącznie na wolności nigdy nie musiałby się martwić o dokowanie na orbicie, SpaceX może nawet być w stanie zmodyfikować stożek nosowy i sprawić, by kopuła była szersza i wyższa. Możliwości mogą być daleko Jest nieskończona, ale fakt, że SpaceX rozważyłby tak ekstremalną modyfikację, jak Dome, która wpadła na Inspiration4, sugeruje, że firma jest o wiele bardziej pewna siebie – i bardziej chętna do dokonania dużych zmian – niż można by się domyślać.

READ  Pojawiły się obawy dotyczące hałasu, ruchu ulicznego i utraty terenów zielonych wokół planu Conwy Light Industrial Park

Astronauta SpaceX Inspiration4 dzieli się zakulisowym spojrzeniem na „pierwsze światło” większego okna kosmicznego