Wiodąca na świecie firma zajmująca się wystrzeliwaniem satelitów wezwała do wprowadzenia nowych zasad zwalczania niebezpieczeństw stwarzanych przez „zatłoczoną” przestrzeń kosmiczną. Ariane Group twierdzi, że potrzebna jest „księga zasad”, aby rozwiązać ten problem, aby zapobiec „niebezpiecznemu zatłoczeniu” przestrzeni.
Szacuje się, że przeciętny człowiek codziennie korzysta z 47 satelitów, a do 2025 r. liczba satelitów w kosmosie wzrośnie pięciokrotnie.
Ariane twierdzi, że skuteczność i bezpieczeństwo satelitów są zagrożone przez ogromną ilość odłamków przelatujących w kosmosie.
Chce zobaczyć nowe zasady, które pomogą kontrolować „ruch w kosmosie” i powstrzymać dalszy wzrost liczby kolizji.
Na niedawnym briefingu medialnym rzecznik Ariane powiedział: „Mamy takie przepisy dotyczące bezpieczeństwa drogowego i lotniczego, więc dlaczego nie kosmos?”
W kosmosie znajduje się ponad 1500 satelitów, z których większość przeznaczona jest do użytku cywilnego i wojskowego, a 600 zostało wystrzelonych tylko w zeszłym roku.
Rzecznik powiedział: „Przestrzeń staje się coraz bardziej zatłoczona, a wszystkie fruwające wokół śmieci zamieniają przestrzeń w pudło.
To znacznie zwiększa ryzyko i możliwość bardzo destrukcyjnych kolizji. Jest to ważne, ponieważ jeśli drogi satelita zostanie trafiony i odłączy się, przestanie działać”.
Koszt satelity szacowany jest na 100-400 mln euro. Ariane twierdzi, że jego zastosowanie i wartość są ważniejsze niż kiedykolwiek w wielu dziedzinach, w tym w wojsku, a także w obserwacjach, zastosowaniach cywilnych i nawigacyjnych.
Tymczasem grupa, wspólne przedsięwzięcie europejskich linii lotniczych Airbus i francuskiej grupy Safran, ogólnie z zadowoleniem przyjęła odnowione zaangażowanie UE w sprawy przestrzeni kosmicznej, bezpieczeństwa i obrony.
W niedawnym przemówieniu do eurodeputowanych przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen powiedziała, że „istotne” dla UE jest „intensyfikacja” współpracy wywiadowczej.
„Cieszymy się z jej komentarzy w jej orędziu o stanie państwa, ale chcemy widzieć działania, a nie tylko słowa” – powiedział rzecznik grupy Ariane.
„Europa na nowo definiuje swoje ambicje w kosmosie i to dobrze”.
„Potrzebujemy wspólnej oceny zagrożeń, przed którymi stoimy i wspólnego podejścia do radzenia sobie z nimi” – powiedziała von der Leyen w swoim wystąpieniu.
Zapowiedziała też, że francuska prezydencja w Unii Europejskiej zorganizuje szczyt na temat europejskiej obronności.
Powiedziała, że blok powinien rozważyć swoje „wspólne centrum świadomości sytuacyjnej” i odstąpić od podatku od wartości dodanej od zakupu sprzętu obronnego „wytwarzanego i produkowanego w Europie”, który pomógłby „zmniejszyć nasze współzależności”.
Kwestia wspólnej obrony europejskiej dzieli niektóre państwa członkowskie, zwłaszcza państwa wschodnie i bałtyckie, które sprzeciwiają się perspektywie niezależności wojskowej UE, ponieważ argumentują, że ingerencja osłabiłaby sojusz z NATO, co podziela również Waszyngton.
Unia Europejska od 2021 do 2027 roku przygotowuje się do przekazania ok. 8 mld euro do swojego nowego EFR.Program nie pociąga za sobą tworzenia armii UE, a jedynie skupia się na wspieraniu transgranicznych badań i rozwoju w dziedzinie obronności.
Jeśli chodzi o cyberobronę, wezwał państwa członkowskie do „połączenia” swoich zasobów.
„Jeśli wszystko zostanie zebrane, wszystko można zhakować” – powiedziała.
Nadszedł czas, aby Europa wzniosła się na wyższy poziom”.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
Firma zajmująca się planowaniem powierzchni handlowych CADS postrzega technologię jako odpowiedź na Święta Wielkanocne i inne sezonowe wyzwania w 2024 r. — Retail Technology Innovation Hub
Astronomowie odkryli, że woda unosi się w części przestrzeni, która tworzy planetę
Tęskniłam za nim bardzo długo! Satelita NASA i martwy rosyjski statek kosmiczny zbliżają się do siebie na swojej orbicie