Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Program NIAC NASA przygląda się przyszłości podróży kosmicznych

Program NIAC NASA przygląda się przyszłości podróży kosmicznych

Od Star Trek – jak Skanery medyczne do pozaziemskich koncepcji rolnictwa, takich jak: RozbudowaFantastyka naukowa często inspirowała rzeczywiste badania w NASA i innych agencjach kosmicznych. W tym tygodniu naukowcy zbierają się na wirtualnej konferencji programu NASA Innowacyjne Zaawansowane Koncepcje (NIAC), aby przeprowadzić burzę mózgów i zbadać pomysły podobne do science fiction, z których niektóre mogą dobrze ukształtować misje na następne 20 lat.

Helikopter dronowy skaczący po marsjańskim kraterze lub księżycowym łaziku dziesięć lat temu mógł wydawać się naciągany, ale helikopter poleciał na początku tego roku, a łazik jest na etapie planowania. Organizatorzy konferencji zdobyli teraz propozycje bardziej odkrywczych projektów, z których kilka agencja może ostatecznie sfinansować. „Inwestujemy w wysokie ryzyko, wysokie zyski, wysokie ryzyko, wysokie zyski, prawie jak portfel inwestycyjny kapitału wysokiego ryzyka i najprawdopodobniej nie zadziała. Te, które to robią, mogą wszystko zmienić” – mówi Jason Derleth, Dyrektor wykonawczy NIAC.

Derleth twierdzi, że program nie koncentruje się na rozwoju, ale zamiast tego poszukuje technik zmieniających grę, które są 10 razy lepsze niż najnowsza technologia. Porównuje to do Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych Obrony Pentagonu, która również bada wysoce spekulacyjne koncepcje, ale opracowała prekursora współczesnego Internetu, wśród innych innowacji.

Coroczny spisek, który trwa do czwartku 23 września, można oglądać publicznie na NIAC’s Transmisja na żywo. Niektóre z omawianych do tej pory propozycji – takie jak nowe sposoby wystrzeliwania składanych stacji kosmicznych lub siedlisk dla astronautów lub wydobywania zasobów z innych światów – opierają się na zrozumieniu, że w przypadku długich lotów kosmicznych trzeba jak najlepiej wykorzystać każdą wystrzeloną rakietę.

Następne pokolenie kosmicznych podróżników będzie potrzebowało zasobów, aby przetrwać, mieć struktury ochronne i usprawnić lot lub powrót do domu. „To daje nam dwie możliwości: zabrać wszystko ze sobą, jakbyś wybierał się na pieszą wycieczkę po pustyni. Lub znaleźć nowe, kreatywne sposoby wykorzystania tego, co już tam jest”, mówi Amelia Gregg, inżynier lotnictwa z University of Teksas w El Paso zaprezentowany na konferencji we wtorek.

READ  Konsultanci Fingal pytają kobiety, jak najlepiej zadbać o bezpieczną przestrzeń publiczną

Aby wspomóc twórcze ponowne wykorzystanie zasobów księżycowych, Gregg i jej koledzy zaproponowali technikę zwaną wydobyciem łuku łukowego, która pożera lód wodny i rodzaje minerałów, które można wykorzystać jako materiały budowlane. „To jak używanie piorunów do kontrolowania wydobycia księżyca” – powiedziała podczas swojej prezentacji. Jego koncepcja opisuje pełzacz księżycowy wielkości ciężarówki – nazwany na cześć piaskowych pełzaczy Javy Gwiezdne Wojny— Wybiera miejsce, a następnie umieszcza urządzenie pierścieniowe, które trzyma z przodu równolegle do ziemi. Łuki elektryczne przeskakują przez pierścień, który może mieć nawet metr średnicy, wyrywając cząsteczki z powierzchni Księżyca. Te teraz naładowane cząstki można następnie przemieszczać i sortować według pól elektromagnetycznych maszyny. W ten sposób, zamiast skupiać się na jednym dostawcy, jeden sprzęt może napełniać jeden pojemnik wodą, inny tlenem związanym z innymi pierwiastkami, a inny krzemem, aluminium lub cząstkami innych metali.

Artystyczne przedstawienie systemu wydobycia łuku trakcyjnego zostało opublikowane w kraterze w pobliżu południowego bieguna Księżyca.

Ilustracja: Janet Hill / Creative Studios / Centrum Przywództwa i Rozwoju Wydziału / UTEP