Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

„Astrobotek” rozwija się poprzez przejęcie „Masten Space Systems” • TechCrunch

„Astrobotek” rozwija się poprzez przejęcie „Masten Space Systems” • TechCrunch

Firma Astrobotic z siedzibą w Pittsburghu przejęła Masten Space Systems po tym, jak ta ostatnia złożyła wniosek o ochronę upadłościową pod koniec lipca. Przejęcie następuje po udanej ofercie zakupu aktywów Mastena w Delaware w Sądzie Upadłościowym w Delaware na początku tego miesiąca o wartości 4,5 mln USD.

Przejęcie obejmuje szeroki zakres technologii lotniczych firmy Masten, w tym centra pionowego startu i lądowania, rakiety i ośrodki testowania napędu. Przejęcie daje łączną siłę roboczą obu firm do ponad 200 pracowników, z których niektórzy będą nadal pracować w centrali Mastena w Mojave w Kalifornii. David Masten, założyciel i dyrektor ds. technologii Masten, dołączył do Astrobotic jako główny inżynier.

Astrobotek powiedział, że będzie kontynuował loty suborbitalne w obiektach Masten w Mojave, kontynuując jednocześnie rozwój rakiety Exogdor. Ten pocisk, najnowszy z naziemnych pojazdów desantowych firmy Masten, może być używany przez klientów rządowych i komercyjnych do sprawdzania technologii, takich jak integracja ładunku i systemy lądowania. Masten utrzymuje również platformy testowe, które będą nadal działać pod nowym właścicielem.

„Suborbitalne pojazdy nośne i centra testowe ciągu Mastin są narodowym atutem dla przemysłu kosmicznego”, powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny Astrobot, John Thornton. „Cieszymy się, że możemy obsługiwać i rozszerzać te usługi na firmy, rządy i agencje kosmiczne na całym świecie”

Masten opracowuje również serię lądowników księżycowych, a Astrobotic – który wysyła dwa lądowniki księżycowe w ramach kontraktów z NASA – skorzysta z napływu powiązanej technologii. Obejmują one „innowacje w zakresie przetrwania księżycowego w nocy, konstrukcji platformy do natychmiastowego lądowania, technologii pozyskiwania wody księżycowej i technologii budowy infrastruktury księżycowej” – powiedział Astrobotic, który będzie nadal rozwijany.

Nie jest jasne, czy Astrobotic wypełni pierwszą misję Mastena na Księżycu, Masten Mission 1. Ta misja, która jest częścią programu NASA Commercial Lunar Payload Services, jest zaplanowana na 2023 rok.

READ  Zobacz, jak statek towarowy SpaceX Dragon opuszcza dziś stację kosmiczną

6 września Sąd Upadłościowy w Delaware przeprowadził aukcję majątku Mastena. Oferty złożyły dwie dodatkowe firmy: Intuitive Machines, która złożyła ofertę 2,7 miliona dolarów na kredyt startowy SpaceX oraz 750 000 dolarów na sprzęt testowy firmy Impulse Space.