Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ujawniono globalną mapę rekinów: naukowcy identyfikują obszary, w których zwierzęta są najbardziej narażone

Ujawniono globalną mapę rekinów: naukowcy identyfikują obszary, w których zwierzęta są najbardziej narażone

Jako drapieżniki rekiny pełnią wiele ważnych funkcji, aby utrzymać zrównoważony ekosystem.

Rekiny tworzą zbiorowiska ryb, zapewniają różnorodność gatunków, a nawet pomagają naszym oceanom w sekwestracji większej ilości węgla, utrzymując łąki trawy morskiej.

Ale ich pozycja na szczycie czyni ich bardziej podatnymi na zagrożenia ze strony ludzi.

Wiele z tych gatunków jest dotkniętych rybołówstwem, zwłaszcza na obszarach tropikalnych i przybrzeżnych, gdzie wzdłuż wybrzeża żyją duże społeczności, których głównym źródłem białka są ryby.

Naukowcy stworzyli teraz mapę, która pokazuje ważne obszary rekinów i płaszczek (ISRA), w których rekiny, płaszczki i chimery są najbardziej narażone i potrzebują ochrony.

Opracowali również ramy, które mają na celu fundamentalną zmianę sposobu postrzegania rekinów przy projektowaniu obszarów chronionych, wspierając w ten sposób bardzo potrzebną ochronę w obliczu wyginięcia.

Nowy zestaw globalnych standardów pomoże zidentyfikować obszary krytyczne dla rekinów, płaszczek i chimer, aby zapewnić bardzo potrzebną ochronę w obliczu wyginięcia. Na zdjęciu: mapa bazowa ochrony oparta na obszarze rekinów

Rekiny tworzą zbiorowiska ryb, zapewniają różnorodność gatunków i pomagają naszym oceanom w sekwestracji większej ilości dwutlenku węgla, utrzymując łąki trawy morskiej.

Rekiny tworzą zbiorowiska ryb, zapewniają różnorodność gatunków i pomagają naszym oceanom w sekwestracji większej ilości dwutlenku węgla, utrzymując łąki trawy morskiej.

Kryteria dla ważnych stref rekinów i płaszczek

Astenia: Ważne obszary dla przetrwania i odbudowy zagrożonych rekinów

Ograniczony zakres: Obszary, na których występuje regularna lub spodziewana obecność rekinów o ograniczonym zasięgu, które są zamieszkiwane przez cały rok lub sezonowo

historia życia: Ważne obszary, w których rekiny mogą wykonywać ważne funkcje w całym cyklu życia, w tym:

  • reprodukcja
  • karmić
  • reszta
  • ruch
  • Nieokreślone kolekcje

Cechy szczególne: Obszary ważne dla rekinów, które uważa się za charakterystyczne dla cech biologicznych, behawioralnych lub ekologicznych lub które wspierają dużą różnorodność gatunków, w tym:

„Rekiny są gatunkiem długowiecznym: wielu potrzebuje dużo czasu, aby osiągnąć dojrzałość płciową, a potem rodzi tylko kilka młodych” – powiedziała dr Reema Gabadu, prezes IUCN SSC Shark Specialist Group, która pomogła opracować ramy.

READ  Ostrzeżenie przed burzą słoneczną: NASA spodziewa się bezpośredniego uderzenia w Ziemię w wyniku „szybkiej” kolizji – gdzie uderzy? | nauka | Aktualności

To sprawia, że ​​jest on szczególnie podatny na presję łowiecką, a ponieważ szacuje się, że 37 procent gatunków jest krytycznie zagrożonych wyginięciem, stoi w obliczu kryzysu bioróżnorodności.

„Wyniki projektu ISRA wpłyną na kształt polityki i zapewnią uwzględnienie w planowaniu przestrzennym obszarów krytycznych dla przetrwania rekinów, płaszczek i chimer”.

Normy ISRA zostały opracowane we współpracy z ekspertami ds. rekinów, agencjami ochrony przyrody oraz rządami i obejmują cztery standardy i siedem podstandardów.

Uwzględnia złożone potrzeby biologiczne i ekologiczne rekinów, w tym obszary ważne dla gatunków zagrożonych lub o ograniczonym zasięgu, specyficzne siedliska wspierające cechy charakterystyczne dla historii życia i funkcje życiowe (takie jak rozmnażanie, karmienie, odpoczynek, przemieszczanie się), cechy i różnorodność gatunków w regionie.

Na mapie zaznaczono rezerwaty rekinów (kolor szary), morskie obszary chronione (kolor różowy), a także obszary ważne biologicznie (kolor zielony), obszary o dużej bioróżnorodności (kolor niebieski) oraz obszary, na których polowanie na rekiny jest całkowicie zabronione (kolor biały).

„Dokładamy wszelkich starań, aby ISRA zawierały najlepsze i najbardziej aktualne informacje, które nauka może dostarczyć decydentom, menedżerom i użytkownikom w dziedzinie morza” – powiedział dr Giuseppe Notarbartolo de Scara, współprzewodniczący. Z Grupy Zadaniowej ds. Obszarów Chronionych Ssaków Morskich Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) i wiceprzewodnicząca Wyspecjalizowanej Grupy Wielorybów IUCN.

„W miarę postępu programu ISRA poprzez stopniowe pokrywanie pełnego zasięgu powierzchni oceanu (i powiązanych wód śródlądowych), oczekuje się bardzo szerokiego udziału społeczności ekspertów ds. rekinów na całym świecie.

Wiele z tych gatunków jest dotkniętych rybołówstwem, zwłaszcza na obszarach tropikalnych i przybrzeżnych, gdzie wzdłuż wybrzeża żyją duże społeczności, których głównym źródłem białka są ryby.

Wiele z tych gatunków jest dotkniętych rybołówstwem, zwłaszcza na obszarach tropikalnych i przybrzeżnych, gdzie wzdłuż wybrzeża żyją duże społeczności, których głównym źródłem białka są ryby.

Naukowcy mają nadzieję, że dzięki połączeniu tych informacji z publikacji, raportów, naukowych baz danych i doświadczeń poszczególnych ekspertów ds. rekinów, ISRA pomoże organom zarządzającym opracować zasady i zaprojektować obszary chronione.

READ  Innowacja w ruchu: prezentacja Pink Team 233 Robotics

powiedział Kieran Hyde, doradca zespołu IUCN Ocean, który pomógł opracować ramy.

Jednak ISRA pomogą zidentyfikować terytoria tych gatunków przy użyciu kryteriów, które zostały opracowane specjalnie w celu uwzględnienia ich potrzeb biologicznych i ekologicznych.

„Utrata rekinów, płaszczek i chimer wpłynie nie tylko na zdrowie całego ekosystemu oceanicznego, ale także na bezpieczeństwo żywnościowe w wielu krajach” – dodała Lynn Sorrentino, kierownik programowy zespołu ds. oceanów w Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Przyrody. Zasoby.

Prace nad standardami ISRA były wspierane przez Fundację Save Our Seas i opublikowane w Frontiers in Marine Science.

Nowe badanie ostrzega przed masowym wyginięciem do 90 procent wszystkich gatunków morskich do końca wieku, jeśli nie zostaną ograniczone gazy cieplarniane.

Nowe badanie ostrzega, że ​​prawie 90 procent wszystkich gatunków morskich jest narażonych na znaczące lub krytyczne ryzyko wyginięcia do końca wieku, jeśli ludzie nie ograniczą emisji globalnego ocieplenia.

Zespół naukowców kierowany przez Dalhousie University w Kanadzie ocenił ryzyko klimatyczne prawie 25 000 gatunków żyjących w górnych 328 stóp oceanu i odkrył, że znaczna ich ilość zniknie z planety do 2100 roku, jeśli emisje będą nadal utrzymywać się na wysokim poziomie lub scenariusz „biznes jak zwykle”.

Spowodowałoby to masową śmierć tysięcy zwierząt, roślin, chromatyd, pierwotniaków i bakterii, które nazywają światowe oceany domem.

Analiza pokazuje, że „nieproporcjonalnie duża liczba” rekinów, płaszczek i ssaków jest narażona na wysokie lub krytyczne ryzyko klimatyczne – oczekuje się, że 75% z nich wyginie do 2100 roku.

Wszystkie zagrożone gatunki zamieszkują również niektóre z najbardziej zróżnicowanych biologicznie ekosystemów Zatoki Tajlandzkiej, Koralowców Koralowych, północnej Australii, Morza Czerwonego, Zatoki Perskiej, brzegów pobliskich Indii, Karaibów i niektórych wysp Pacyfiku.