Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Arabia Saudyjska ma pieniądze, ale czy przyciągnie zagraniczny kapitał?

Arabia Saudyjska ma pieniądze, ale czy przyciągnie zagraniczny kapitał?

Uzależnione od ropy królestwo ma szansę być dostawcą surowców i kluczowym graczem podczas transformacji energetycznej. Obcy wolno wykorzystują okazję

Anjani Trivedi Bloomberg

17 stycznia 2023, 12:05

Ostatnia modyfikacja: 17 stycznia 2023 o 12:36

Szkic: TBS

„>

Szkic: TBS

Podczas gdy kraje i firmy spieszą się, aby uzyskać krytyczne surowce, aby wzmocnić łańcuchy dostaw i poradzić sobie z trudną transformacją energetyczną, Arabia Saudyjska broni swoich roszczeń. Ma to realną szansę, zwłaszcza że rośnie niepokój związany z zależnością od Chin. Ale czy inwestorzy są już gotowi mu zaufać?

Stanowy państwowy fundusz majątkowy i państwowa firma wydobywcza inwestują do 11,95 miliarda riali (3,2 miliarda dolarów) w celu stworzenia funduszu, który będzie inwestował na całym świecie w zasoby takie jak miedź, nikiel i lit, jako nieoperacyjny partner z mniejszościowym pakietem akcji. Okres. Powstanie spółki zostało ogłoszone na corocznym Future Minerals Forum w Arabii Saudyjskiej, gdzie tacy giganci jak BHP Group Ltd. i Rio Tinto Plc do Ivanhoe Mines Ltd. oraz urzędnicy ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii w zeszłym tygodniu.

Dzieje się tak, gdy Królestwo konkuruje o to, by stać się światowym centrum wydobywczym i skonsolidować sektor jako ostoję swojej gospodarki. Nowy podmiot zainwestuje do 15 miliardów dolarów w przedsiębiorstwa i aktywa na całym świecie, aby zabezpieczyć dostawy do użytku lokalnego. Arabia Saudyjska napędza wzrost w branżach niezwiązanych z ropą naftową, takich jak produkcja, a jej gospodarka należy obecnie do najszybciej rozwijających się w G-20, a branże niezwiązane z ropą rozwijają się.

Skupienie się rządu na monopolizowaniu surowców jest właściwe i ukierunkowane, zwłaszcza w obliczu chaosu w łańcuchach dostaw i narastających nacisków regulacyjnych związanych z emisjami. Kluczowa, choć słaba, rola Chin w światowej gospodarce zmusiła firmy do poszukiwania alternatyw. Gdzie znajdą swoje dawne chińskie źródło? Na całym świecie groziły niedobory kluczowych minerałów, a inwestycje w technologie, które przyspieszyłyby produkcję, były powolne. Tymczasem duże projekty przemysłowe, które mają kluczowe znaczenie dla transformacji energetycznej, takie jak elektrownie słoneczne, elektrolityczne instalacje wodorowe, akumulatory pojazdów elektrycznych oraz wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla, wymagają stosów minerałów.

Pomimo polityki, takiej jak American Inflation Act, próbującej przekształcić amerykańską produkcję i prowadzącej do boomu budowlanego, zabezpieczenie zasobów nie przyciągnęło jeszcze rzeczywistych twardych dolarów.

Podpis pod zdjęciem: Pracownik niesie garści przetworzonego tlenku glinu w fabryce aluminium prowadzonej przez Saudi Arabian Mining Company (Ma’aden). Królewska firma wydobywcza ogłosiła niedawno zawarcie umowy o wartości 126 milionów dolarów z Ivanhoe Electric Inc. Zdjęcie: Bloomberg

„> Podpis pod zdjęciem: Pracownik niesie garści przetworzonego tlenku glinu w fabryce aluminium prowadzonej przez Saudi Arabian Mining Company (Ma'aden).  Królewska firma wydobywcza ogłosiła niedawno zawarcie umowy o wartości 126 milionów dolarów z Ivanhoe Electric Inc.  Zdjęcie: Bloomberg

Podpis pod zdjęciem: Pracownik niesie garści przetworzonego tlenku glinu w fabryce aluminium prowadzonej przez Saudi Arabian Mining Company (Ma’aden). Królewska firma wydobywcza ogłosiła niedawno zawarcie umowy o wartości 126 milionów dolarów z Ivanhoe Electric Inc. Zdjęcie: Bloomberg

Tak więc, podczas gdy książę koronny Mohammed bin Salman lub Mohammed bin Salman zmierza w kierunku tego, co stanowi największą światową potrzebę – i szansę – na nadchodzące dziesięciolecia, nie będzie to łatwe do wdrożenia. To nie jest zwykły sceptycyzm wobec szlachetnej wizji. Bardziej chodzi o wyczerpanych menedżerów korporacji i ich zdolność do podejmowania ryzyka.

Na tym polega problem: bez względu na to, jak bogate jest królestwo, będzie ono potrzebować zagranicznych inwestorów i kapitału, aby pomóc w transferze technologii, strategii biznesowej i produktywności. Podczas gdy oni patrzą i rozmawiają, w tej chwili nikt nie uderza w ziemię na wielką skalę.

Sprowadzenie bezpośrednich inwestycji zagranicznych może być największym wyzwaniem dla Arabii Saudyjskiej. Planista ekonomiczny Mohammeda bin Salmana Vision 2030 ma nadzieję na zwiększenie udziału bezpośrednich inwestycji zagranicznych w produkcie krajowym brutto z obecnych 0,7% do 5,7%.

Kapitał zagraniczny w Arabii Saudyjskiej gwałtownie wzrósł w 2021 r., głównie z powodu umowy rurociągowej o wartości 12,4 mld USD zawartej przez Saudi Arabian Oil Company lub Aramco. Ale wielkie obietnice, których przełożenie na zyski zajmuje lata, nie zostały jeszcze ogłoszone. Międzynarodowe korporacje krążą wokół, podpisują memorandum i fałszują, ale pieniądze nigdy nie spadają na ziemię.

Decydenci polityczni i przedsiębiorstwa powinni wziąć pod uwagę ryzyko związane z pośpiechem do regionu bogatego w bogactwa, ale znajdującego się na skrzyżowaniu napięć geopolitycznych i gospodarczych. Na rynkach wschodzących kapitałochłonne BIZ wiążą się z wieloletnimi umownymi zobowiązaniami gotówkowymi i pożyczkami, co wiąże się z dodatkowymi kosztami i złożonością. Czy zwroty z inwestycji w Arabii Saudyjskiej mogą zrekompensować ryzyko, na jakie narażone są firmy? I czy zasady mogą się zmienić, zanim przyniosą pozytywne skutki?

Wielomiliardowe projekty wydobywcze wymagają zatwierdzenia przez interesariuszy i są trudne do przestrzegania; Akcjonariusze publiczni niekoniecznie chcą czekać na długoterminowe zwroty i są mniej entuzjastycznie nastawieni do nadmiernych wydatków. W szczytowym momencie ponad dekadę temu wydatki w tym sektorze wyniosły prawie 150 miliardów dolarów, ale oczekuje się, że w tym roku na całym świecie spadną o 11 miliardów dolarów.

Przyciąganie BIZ w końcu staje się samospełniającym się cyklem: gdy kraj lub prowincja osiągnie masę krytyczną, łatwo będzie przyciągnąć więcej. Pomagają preferencyjne polityki, takie jak zachęty podatkowe i strefy wolnego handlu – zarówno dla firm krajowych, jak i zagranicznych. Pojawiają się korzyści skali i wzrasta wydajność. Jednak osiągnięcie tego poziomu inwestycji jest warunkiem wstępnym.

Nawet gdy wiodący światowi górnicy i firmy gromadzili się w Rijadzie, niewielu mówiło o położeniu fundamentów pod wielkie projekty, których wymagałoby wydobycie. Barrick Gold i Saudi Arabian Mining Company – powszechnie znana jako Ma’aden – ogłosiły, że zakładają dwie wspólne firmy poszukiwawcze. Ma’aden początkowo przekaże 7,6 miliona dolarów. Górnik z królestwa ogłosił również umowę o wartości 126 milionów dolarów z Ivanhoe Electric Inc.

Tymczasem Wielka Brytania nie poszła dalej niż luźne zobowiązanie, a sekretarz ds. biznesu, energii i strategii przemysłowej Grant Shapps wskazał, że nigdy nie można za bardzo liczyć na jeden kraj i dlaczego potrzebni są partnerzy tacy jak Arabia Saudyjska.

Doświadczenie Chin w przyciąganiu bezpośrednich inwestycji zagranicznych pokazuje, że inwestycje kierowane do kraju są w dużej mierze napędzane wielkością i wzrostem gospodarki. Inne ważne czynniki, takie jak koszty pracy i infrastruktury, również są kluczowymi determinantami. Kraj pozostaje jednym z największych odbiorców pomimo pytań dotyczących struktur zarządzania i ram prawnych. Jednak zbudowała się jako hala produkcyjna na świecie i ma głęboką sprawność produkcyjną.

Dla Arabii Saudyjskiej otwarcie jest równie dużym krokiem, jak przyjmowanie zaproszeń dla zagranicznych firm, ale będzie musiała sprawdzić, czy może dać zagranicznym inwestorom wystarczająco dużą szansę. Ta matematyka jest warta zrobienia.


Anjani Trivedi Felietonista Bloomberg Opinion dotyczący firm przemysłowych w Azji. Wcześniej była reporterką Wall Street Journal. @ćwierkać


Nie wydawanie opiniiTen artykuł pojawił się po raz pierwszy na Bloombergi jest publikowany w specjalnej umowie konsorcjalnej.

READ  5 aplikacji na Androida, których nie przegapisz w tym tygodniu