Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Andrei Pilshchikov: kim jest „sok”?  Ukraiński pilot „bohater” zginął w katastrofie samolotu w powietrzu

Andrei Pilshchikov: kim jest „sok”? Ukraiński pilot „bohater” zginął w katastrofie samolotu w powietrzu

Ukraina opłakuje stratę trzech pilotów myśliwców, którzy zginęli w wyniku zderzenia dwóch samolotów szkolnych na niebie 150 km na zachód od Kijowa.

Szczególne pochwały wyraził dla prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i kapitana ukraińskich sił powietrznych Andrija Pilszczykowa, pilota, który posługiwał się wojskowym sygnałem wywoławczym „sok”.

Nieżyjący już pilot, który w piątek miał 30 lat, gdy doszło do wypadku nad zachodnim obwodem Żytomierza, zasłynął nie tylko dzięki obronie Ukrainy, ale także żarliwej obronie Stanów Zjednoczonych za dostarczenie Kijowowi myśliwca F-16 . Samoloty.

Według ukraińskich mediów pilot MiG-29 po raz pierwszy zyskał sławę na Ukrainie, kiedy w pierwszych miesiącach rosyjskiej inwazji brał udział w „bitwach powietrznych” z moskiewskimi myśliwcami nad Kijowem.

Andrei Pilshchikov został opisany jako „ogromny talent”.

(Biuletyn EPA/40. Brygady Lotnictwa Taktycznego)

W miarę wzrostu liczby rosyjskich lotów bojowych nad Kijowem Piłczikow w dalszym ciągu bronił nieba nad Ukrainą, starając się przechwytywać rosyjskie rakiety manewrujące i drony, zanim trafią one w cele naziemne – i do maja ubiegłego roku udało mu się to. już zgromadzone 500 godzin lotów bojowych.

Zeszłego lata był jednym z dwóch ukraińskich pilotów wybranych do lotu do Waszyngtonu, aby lobbować wśród członków Kongresu USA w sprawie dostarczenia Kijówowi myśliwców F-16, na co administracja Joe Bidena ostatecznie zgodziła się w maju.

Joss udzielił także wielu wywiadów zachodnim mediom, rozmawiając ze Sky News, BBC, CNN i Poczta Waszyngtona Walczył na przykład o dostarczanie samolotów na Ukrainę.

W wywiadzie dla BBC powiedział o swoich obowiązkach: „Przechwytywać rakiety manewrujące, twoją misją jest ratowanie życia na ziemi i ratowanie miasta. Jeśli nie będziesz w stanie, będzie to okropne uczucie, że ktoś umrze. Ktoś umrze w ciągu kilku minut, a ty temu nie zapobiegłeś.

READ  Wojna na Ukrainie: Witalij Kliczko powiedział, że Kijów został ponownie zaatakowany przez rosyjski dron

Joss rozmawiał z BBC, CNN i innymi mediami

(zrzut ekranu BBC)

W innej audycji z Andersonem Cooperem z CNN powiedział: „Wszyscy jesteśmy gotowi do walki naszymi samolotami, naszą bronią, nawet na polach, używając samej broni.

Dodał: „Więc nasi ludzie, łącznie ze mną, są gotowi do walki z Rosjanami, gotowi bronić naszego kraju, bronić naszego narodu w jakikolwiek sposób. Ale potrzebujemy skutecznych narzędzi i narzędzi, aby robić to skutecznie.

Podobno amerykańscy piloci dali mu podczas wspólnego szkolenia jego znak wywoławczy „sok”, ponieważ nie pił alkoholu, a rzecznik Sił Powietrznych Jurij Ihnat okrzyknął go „kluczowym czynnikiem wpływającym na grupę wsparcia promującą wiele decyzji związanych z wojną”. F-16”, które „były w stałym kontakcie z pilotami w Kalifornii”.

Mówiąc do StróżIhnat pochwalił także Joyce’a jako inicjatora reform Sił Powietrznych, ponieważ „próbował wprowadzić na Ukrainę standardy NATO… a nawet tradycje zachodnie, takie jak palenie fortepianów na cześć zestrzelonego pilota”.

Jego śmierć odbiła się szerokim echem na Ukrainie, gdzie w niedzielę oficjalny materiał filmowy pokazał żołnierzy ustawionych w kolejce na pasie startowym, aby upamiętnić Pilczikowa i jego poległych towarzyszy, majora Wiaczesława Minkę i majora Serhija Prokazina, podczas gdy fortepian grał żałobny lament i został podpalony. pozdrowienia.

Prokuratura Generalna Ukrainy wszczęła śledztwo w celu ustalenia, czy przed piątkowym śmiertelnym wypadkiem z udziałem dwóch trenerów L-39 naruszono przepisy dotyczące gotowości do lotu.

Obiecując, że śledztwo wyjaśni okoliczności zdarzenia, Zełenski w swoim sobotnim wieczornym przemówieniu wychwalał Joyce’a jako „jedną z tych, którzy najbardziej pomogli naszemu krajowi”, dodając: „Ukraina nigdy nie zapomni nikogo, kto bronił Ukrainy”. niebo wolne. Zawsze będziemy o nich pamiętać.”

Ichnat z ukraińskich sił powietrznych określił Pilczikowa jako „niezwykle utalentowanego” i dodał: „Nawet nie możesz sobie wyobrazić, jak bardzo chciałby latać F-16. Ale teraz, gdy na horyzoncie widać już amerykańskie samoloty, nie będę latał.” razem z nim.”

READ  Dwóch aresztowanych po śmierci dziecka znalezionego zasztyletowanego na irlandzkiej plaży w 1984 roku | wiadomości ze świata

„Juice” został opisany jako „ogromny talent”.

(Ukraińskie Siły Powietrzne za pośrednictwem BBC (zrzut ekranu))

Pan Ehnat dodał na Facebooku: „Andrei Pilchikov był nie tylko pilotem, był młodym oficerem o ogromnej wiedzy i wielkim talencie. Był doskonałym komunikatorem, kierownikiem napraw samolotów Sił Powietrznych i zaangażowanym w wiele projektów.

„Często wspierałem jego szalone pomysły, które dawały niesamowite rezultaty”.

Nolan Peterson, starszy członek zespołu doradców Atlantic Council niebędący rezydentem, znalazł się wśród zachodnich komentatorów, którzy złożyli hołd pilotowi, mówiąc: „Historie, które mi opowiedział o lataniu MiG-29 w walce z Rosją, są tematem przewodnim epicki. Jest bohaterem i zostanie zapamiętany. „W ten sposób”.