Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna Angeli Merkel schodzi daleko w prawo w kluczowych wyborach landowych w Niemczech | Niemcy

Partia Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) Angeli Merkel stanęła przed wyzwaniem ze strony skrajnej prawicy w niedzielnych wyborach stanowych, postrzeganych jako ostatni wielki test dla niemieckich partii politycznych przed głosowaniem krajowym we wrześniu, które zakończy 16 lat kanclerz u steru Polityka niemiecka.

CDU, którego obecny przywódca Armin Laschet we wrześniu będzie walczył o najwyższe miejsce, poprawił wynik z 2017 roku, zdobywając 37% głosów we wschodnim stanie. Dla mnie Radio publiczne ARD wcześnie poniedziałek. Rainer Hasseloff, premier kraju, powiedział, że wynik ten symbolizuje „wyraźne wytyczenie granicy ze skrajną prawicą”.

Partia Narodowa Alternatywa (AfD) zajęła drugie miejsce z wynikiem 21%, ale wypadła gorzej w świetle niektórych sondaży wskazujących, że skrajna prawica rzuci wyzwanie CDU o prowadzenie.

Przewodniczący Centralnej Rady Żydów w NiemcyJoseph Schuster odetchnął z rozczarowującą nocą AfD, nazywając wynik „zwycięstwem demokracji”.

Haselof, który od pięciu lat jest rządzony przez „Sojusz Kenia” między CDU, SPD i Zielonymi, może przekształcić się w układ o podziale władzy z pro-biznesową Partią Socjaldemokratyczną. Wolna Partia Demokratyczna (FDP) – znana jako „Sojusz Niemiec”, od kolorów flagi narodowej – lub sojusz „Jamajka” z FDP i Zielonymi.

dystans Seria realistycznych wyników wiosennych wyborów stanowych thisDer Spiegel napisał, że niedzielny wynik był „półzwrotem” dla konserwatystów Merkel. Sekretarz generalny CDU Paul Zimyak określił niedzielne głosowanie jako „dramatycznie dobry wynik”.

Laschet wykluczył jakąkolwiek formę porozumienia o podziale władzy z AfD w okresie poprzedzającym głosowanie, mówiąc, że jego partia jest „zaporą ogniową” przeciwko skrajnej prawicy. będzie stać mocno.

Wybory do kraju związkowego Saksonia-Anhalt, liczącego 2,2 mln mieszkańców, nie odzwierciedlają pozycji sześciu głównych partii w całym kraju. Na przykład poparcie dla AfD jest tu dużo wyższe i stabilne niż w innych regionach Niemiec, choć jej wschodnie oddziały prowadzą bardziej otwartą, ksenofobiczną politykę.

READ  Trump News Today: Wezwania do sądu z 6 stycznia Donald Trump

Jednak podobnie jak ostatnie wybory stanowe przed wrześniowymi wyborami krajowymi, wynik będzie chętnie analizowany pod kątem wskazówek na temat szerszej dynamiki leżącej u ich podstaw.

Spóźniony apel lewicowej partii Die Linke i centrolewicowej SPD w tym regionie, który kiedyś był częścią Niemieckiej Socjalistycznej Republiki Demokratycznej, reprezentuje większą niemoc niemieckiej lewicy.

Z wynikiem 10,7% głosów Die Linke straciło 5,6% głosów w porównaniu z wynikami z 2016 roku – to najgorszy wynik w tym wschodnim stanie od czasu powstania partii w 2007 roku. Poparcie dla SPD spadło do 8,2%, co jest jednym z najgorszych wyników partii w całkowitym zatrzymaniu w wyborach stanowych.

Partia Zielonych, która wciąż przoduje w ogólnokrajowych sondażach opinii, tradycyjnie walczy we wschodnich Niemczech i będzie najsłabszą z sześciu partii w następnym parlamencie, z 6% głosów. „Poprawiliśmy nasze wyniki, ale nie tak, jak oczekiwaliśmy” – powiedziała współlider Greene i kandydatka na kanclerza Annalena Barbock.

Partia Zielonych, która nawet przeskoczyła CDU w niektórych sondażach po ujawnieniu Barbocka jako kandydata, straciła w ostatnich tygodniach trochę impetu, ponieważ inne partie polityczne zaczęły skupiać swój ogień na zielonej polityce, takiej jak stopniowy wzrost ceny paliwa.

FDP, która cieszy się ogólnokrajowym odrodzeniem z powodu pewnych frustracji z powodu zarządzania epidemiologicznego rządu Merkel, wróciła do parlamentu w Saksonii-Anhalt z 6,5% głosów, wyprzedzając próg 5% reprezentacji parlamentarnej.

FDP, tradycyjny mały sojusznik CDU, który podziela jego niechęć do zadłużenia rodzinnego, również odnotowała wzrost poparcia w całym kraju. , . Przywódca partii Christian Lindner powiedział, że zinterpretował wynik jako głosowanie na rzecz efektywności ekonomicznej swojej partii i zaproponował reformy w obszarach cyfryzacji i edukacji.

Dobre wyniki CDU w Saksonii-Anhalt prawdopodobnie mają wiele wspólnego z postacią: Haselov, który jest tu premierem kraju od dziesięciu lat, cieszy się poparciem na poziomie 81%.

Zobaczymy, czy blask jego sukcesu rozprzestrzeni się na Lascheta. Haselov był jednym z głosów w chadecji, którzy wypowiadali się przeciwko kandydaturze Lascheta na najwyższe stanowisko.

READ  Covid: Dwa przypadki omicron znalezione w Wielkiej Brytanii, mówi Sajid Javid