Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

5 łamigłówek z Jowiszem ESA ma nadzieję rozwiązać swoją misję soku

Dom dla burzy mandarynki większej niż Ziemia, właściciel mroźnych wiatrów brzoskwiniowych, które prawdopodobnie zamarzłyby po uderzeniu, oraz kompleks 79 oddzielnych księżyców, Jowisz jest czymś w rodzaju widza. Trudno zrozumieć nawet jego ogrom. Weźmy każdą planetę w naszym Układzie Słonecznym, pomnóżmy razem ich masy, pomnóżmy ją przez dwa, a otrzymasz porcję mniej więcej jej wielkości.

Kto wie, co może się tam wydarzyć. Naprawdę.

Dlatego, W kwietniu 2023Europejska Agencja Kosmiczna planuje wysłać sondę kosmiczną do przyłączenia się Juno Orbiter NASA W badaniu stylu życia Jowisza. Nazywa się Juice lub Jupiter Icy Moons Explorer. Juice przeprowadzi szczegółowe obserwacje gazowego giganta i jego trzech dużych księżyców oceanicznych – Ganimedesa, Kallisto i Europy – za pomocą szeregu narzędzi teledetekcyjnych, geofizycznych i lokalizacyjnych. Europejska Agencja Kosmiczna powiedziała w przeglądzie misji.

a w poniedziałek Agencja również umieściła Pięć konkretnych zagadek, które będziesz chciał rozwiązać, gdy Juice dotrze do miejsca docelowego na tej gigantycznej planecie, miejmy nadzieję, 2031.

Pierwsze poważne pytanie ESA jest oczywiste, które można odgadnąć z pełnego imienia Juice: Co się dzieje z Ganimedesem, Kallisto i Europą?

Krótko mówiąc, te trzy księżyce są na czele działań agencji, ponieważ wszyscy podejrzewają, że na lub pod ich powierzchniami znajduje się jakaś forma wody. Astrobiolodzy spekulują, że w szczególności Europa zawiera ogromną ilość H2O, a woda jest równoznaczna z możliwością istnienia obcego życia, co prowadzi nas do innych zapytań z Juice.

Czy na którymś z księżyców Jowisza istniało życie – albo, jak sądzę, na Jowiszu? Właściwie może nie w ostatniej, bo na tej planecie nie ma ani lądu, ani wody. W atmosferze jest tylko gaz i woda parowy. Zasadniczo, jeśli spróbujesz stanąć na Jowiszu, spadniesz, dopóki nie zostaniesz zmiażdżony przez masywną grawitację planety skupioną w centrum. To znaczy, jeśli możesz zajść tak daleko.

READ  Naukowcy ostrzegają przed „lekkomyślnym niebezpieczeństwem”, które wynika z naszych starań o kontakt z kosmitami

Ale wracając do Europy, lodowaty świat bardzo dużo z Solidny grunt, naukowcy Ten obszar znajduje się obecnie na szczycie ich list miejsc Możemy znaleźć dowody życia pozaziemskiego. W rzeczywistości NASA buduje statek kosmiczny, który ma badać Europę w poszukiwaniu takich pozostałości. Nazywa się maszynką do strzyżenia, Co jest imponujące.

jowisz-hi-res-atmo-1-2.png

Jowisz, w środku, i jego księżyc Europa, po lewej, są oglądane przez instrument NIRCam 2,12 mikrona z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba.

NASA, Europejska Agencja Kosmiczna, Kanadyjska Agencja Kosmiczna oraz b. Holler i J. Stansbury (STScI)

Następnie, przechodząc do Ganimedesa, kolejnym cudem ESA jest: dlaczego Ganimedes jest jedynym księżycem w naszym Układzie Słonecznym, który ma własne pole magnetyczne? To jest bardzo dziwne. Pole magnetyczne Ganimedesa jest tak silne, że powoduje nawet pojawienie się zorzy polarnej w jego atmosferze, podobnie jak ziemskie pole magnetyczne wytwarza zorzę polarną po złapaniu elektronów. złapany w środku.

3- Artysta

Ganimedes w cieniu Jowisza, z jego świecącymi zmierzchami.

NASA, Europejska Agencja Kosmiczna

Ale z jakiegoś nieznanego powodu reszta społeczności księżycowej nie może odnieść się do jego projektów magnetycznych. W ten sposób jest to outsider. „Wycieczka Gossa po Jowiszu obejmie wiele lotów tych księżyców, które posiadają ocean, przed kulminacją na orbicie wokół Ganimedesa – pierwszy raz, kiedy statek kosmiczny okrążył księżyc w zewnętrznym Układzie Słonecznym” – powiedział ESA.

Co więcej, aby uzyskać większą ogólność, ESA chce również wiedzieć, czy i jak złożone środowisko kosmiczne Jowisza ukształtowało trajektorię lub warunki jego księżyców. Z 79 pojedynczymi satelitami krążącymi wokół niego, ten wszechświat Jowisza ma swój własny układ słoneczny – to znaczy, jeśli Jowisz jest Słońcem.

Wreszcie, piąty i ostatni kwadrat, który Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ma nadzieję ustalić podczas anatomii Jowisza, to przede wszystkim sposób, w jaki pojawiły się takie masywne kule gazu. Chociaż Uran, Neptun i Saturn są barwnie ubarwione na chłodniejszym końcu spektrum, są również kolebkami wdzięcznych cząstek unoszących się w naszym Układzie Słonecznym. Co może doprowadzić do powstania tych ekstremalnych miniwszechświatów?

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, do 2030 roku możemy mieć kilka odpowiedzi.