Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Uderzenie meteoru spowodowało „znaczne, nieodwracalne” uszkodzenie Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba |  nowości naukowe i technologiczne

Uderzenie meteoru spowodowało „znaczne, nieodwracalne” uszkodzenie Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba | nowości naukowe i technologiczne

NASA donosi, że meteoryt, który uderzył w Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, spowodował „znaczne, nieodwracalne” uszkodzenie jednego z paneli, których używa do wpatrywania się w głęboką przestrzeń.

Obserwatorium orbitalne zostało uruchomione w grudniu ubiegłego roku i zostało niedawno uruchomione Cała masa nowych notatekw tym, jak się mówi, „najgłębszy” i najbardziej szczegółowy obraz wszechświata do tej pory.

Jak każdy statek kosmiczny, napotkał mikrometeoryty, a jego czujniki wykryły sześć zniekształceń na głównych płytach zwierciadlanych teleskopu, które zostały przypisane uderzeniom.

„Każdy mały meteor powodował degradację czoła fali dotkniętego segmentu lustra, mierzonego podczas wykrywania normalnego czoła fali” NASA.

Niektóre z tych pogorszeń można skorygować, dostosowując matematykę, którą NASA stosuje do danych gromadzonych przez każdy panel, zgodnie z artykułem badawczym opublikowanym w zeszłym tygodniu.

Jednak jedno uderzenie – które miało miejsce między 22 a 24 maja – było spowodowane przez większy mikrometeoryt i doprowadziło do „znaczącej, nieodwracalnej zmiany” segmentu C3 zgodnie z dokumentem.

Na szczęście ta zmiana nie ma szczególnego wpływu na działanie teleskopu jako całości — a NASA twierdzi, że jego wydajność nadal przekracza oczekiwania — ale zasadniczo zmniejsza dokładność zebranych danych.

Jednak uderzenie wywołało pewne obawy co do skutków, jakie mogą mieć przyszłe uderzenia tych dużych mikrometeorytów.

„Nie jest jeszcze jasne, czy strajk w maju 2022 r. w sekcji C3 jest rzadkim wydarzeniem” – napisano w dokumencie.

Może istnieć możliwość, że było to „niefortunne wczesne uderzenie małego, wysokokinetycznego meteoru, który statystycznie może wystąpić tylko raz na kilka lat”, jak rozważył zespół NASA.

Możliwe jednak, że „teleskop może być bardziej podatny na uszkodzenia przez mikrometeoryty niż poprzednie modelowanie”.

obrazek:
Biała plama pokazuje uszkodzenie obrazu

Zespół projektowy prowadzi dodatkowe badania zespołów mikrometeorytów [and] Jak efekty wpływają na lustra berylowe”.

READ  Na tym oszałamiającym zdjęciu wykonanym przez Teleskop Hubble'a błyszczy gwiaździsta, wężowa galaktyka

Innym możliwym sposobem złagodzenia uderzeń może być skrócenie czasu, jaki satelita JWST spędza „patrząc w kierunku ruchu orbitalnego, który statystycznie ma wyższe wskaźniki i energie dla mikrometeorytów”.

Rosnąca ilość szczątków orbitalnych regularnie skłaniała do tego obserwatorów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Wykonywanie „manewrów unikania” Aby go nie uderzyć.

Czytaj więcej:
Umierająca gwiazda i „kosmiczny taniec”: starożytne galaktyki ujawnione na nigdy wcześniej nie widzianych zdjęciach teleskopowych
Zespół Jamesa Webba ujawnił dwa zdjęcia Jowisza

Mgławica Pierścień Południowy (zdjęcie NIRCam) przez teleskop Jamesa Webba
obrazek:
Mgławica Pierścień Południowy uchwycona przez Teleskop Jamesa Webba

NASA śledzi obecnie ponad 27 000 śmieci kosmicznych, chociaż twierdzi, że jest tam wiele śmieci – zbyt małych, aby można je było śledzić, ale wciąż wystarczająco dużych, aby zagrozić ludzkim lotom w kosmos, a także misjom robotów.

„Istnieje pół miliona kawałków gruzu wielkości marmuru lub większych (do 0,4 cala lub 1 cm) i około 100 milionów kawałków gruzu o około 0,04 cala (lub 1 mm) i większych” – powiedział NASA.

„Jest jeszcze więcej gruzu mikrometrowego (o średnicy 0,00039 cala)” – dodała, co może stanowić zagrożenie.

„Nawet małe plamy farby mogą uszkodzić statek kosmiczny” podczas podróży z prędkością do 17 500 mil na godzinę – wystarczająco szybko, aby dostać się z Londynu do Nowego Jorku w 12 minut, podała NASA.