Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Zełenski ma niespodziewaną wizytę w Wielkiej Brytanii, ponieważ Wielka Brytania wysyła setki rakiet i atakujących dronów na Ukrainę

Premier Rishi Sunak przywitał Wołodymyra Zełenskiego uściskiem, kiedy przybył do Wielkiej Brytanii, aby wesprzeć wysiłki wojenne swojego kraju.

Prezydent Ukrainy spotkał się ze swoim „przyjacielem” premierem w ramach podróży po Europie, aby wywrzeć presję na przywódców w celu zwiększenia pomocy wojskowej. Sunak powitał Zełenskiego jako swojego pierwszego zagranicznego gościa w rekolekcjach Checkers od czasu, gdy został premierem.

„Witamy z powrotem” – napisał premier w tweecie, który zawierał zdjęcie dwóch przywódców w ciepłym uścisku.

Premier pochwalił twardość ukraińskiego przywódcy, porównując Zełenskiego z Sir Winstonem Churchillem w czasie II wojny światowej.

Zapowiadając wizytę, Zełenski napisał na Twitterze: „Wielka Brytania jest liderem, jeśli chodzi o poszerzanie naszych możliwości na ziemi iw powietrzu.

Śledź najnowsze wiadomości z wojny rosyjsko-ukraińskiej

Ta współpraca będzie kontynuowana dzisiaj. Spotkam się z moim przyjacielem Rishi. Merytoryczne negocjacje przeprowadzimy osobiście oraz w delegacjach.

Rishi Sunak powiedział, że Wielka Brytania „nadal będzie wspierać” Ukrainę przed jego spotkaniem z Zełenskim.

Premier powiedział: „To decydujący moment oporu Ukrainy wobec straszliwej wojny napastniczej, której nie wybrali ani nie sprowokowali.

„Potrzebują ciągłego wsparcia społeczności międzynarodowej, aby bronić się przed zalewem nieustających i masowych ataków, które są ich codziennością od ponad roku.

„Nie wolno nam ich zawieść”.

Po rozmowach duetu Sunak powiedział, że Wielka Brytania będzie gotowa pomóc w szkoleniu ukraińskich pilotów do korzystania z zachodnich myśliwców „stosunkowo wkrótce”.

Powiedział, że dostarczenie samolotów bojowych nie było „bezpośrednie”, ale że Wielka Brytania odegra „kluczową rolę” w koalicji narodów, które zapewnią to wsparcie krajowi rozdartemu wojną.

Premier powiedział: „To nie jest bezpośrednia sprawa, jak rozmawialiśmy z Wołodymyrem, budowa zdolności samolotów bojowych.

READ  Rosyjski projekt rezolucji w sprawie zbrodni wojennych rozesłany w ONZ | Rosja

„Nie chodzi tylko o zapewnienie samolotów, chodzi o szkolenie pilotów i całą logistykę, która się z tym wiąże, a Wielka Brytania może odegrać w tym dużą rolę.

„Jedną z rzeczy, które zamierzamy zrobić stosunkowo szybko, jest szkolenie ukraińskich pilotów i to jest coś, o czym dzisiaj rozmawialiśmy i jesteśmy gotowi do wdrożenia tych planów w stosunkowo krótkim czasie”.

Zełenski napisał na Twitterze, że Wielka Brytania jest „liderem”, jeśli chodzi o rozszerzanie naszych możliwości na ziemi i w powietrzu

(Wiadomości z nieba)

Zełenski powiedział, że rozmawiali o zachodnich myśliwcach i spodziewa się, że wkrótce zostaną podjęte „bardzo ważne decyzje”.

Prezydent Ukrainy powiedział nadawcom: „Dzisiaj rozmawialiśmy o samolotach. Temat dla nas bardzo ważny, bo nie możemy kontrolować nieba. Powiedział, że Ukraina i Wielka Brytania są „prawdziwymi partnerami” i że pan Sunak zna szczegóły rozwoju sytuacji na polu bitwy.

„Chcemy stworzyć ten sojusz lotniczy i jestem bardzo optymistycznie nastawiony do tego.

„Rozmawialiśmy o tym i widzę, że gdy tylko usłyszysz niektóre, myślę, że są to bardzo ważne decyzje, ale musimy nad tym trochę popracować”.

Wcześniej tego dnia w wiejskim domu premiera Checkers w Buckinghamshire pan Sunak powiedział: „Jest tu wiele wspaniałej historii. W rzeczywistości w tym pokoju, w którym stoimy, Winston Churchill wygłosił wiele ze swoich słynnych przemówień na temat Druga wojna światowa z tego pokoju.

W ten sam sposób dzisiaj wasze przywództwo oraz odwaga i hart ducha waszego kraju są inspiracją dla nas wszystkich. Nie mogę się doczekać dyskusji na temat tego, co jeszcze możemy zrobić, aby wesprzeć Ciebie i Twój kraj”.

Pan Sunak potwierdził, że Wielka Brytania dostarczy setki pocisków obrony powietrznej i więcej dronów, w tym setki nowych dronów szturmowych dalekiego zasięgu. Rząd powiedział, że zostanie przekazany w „nadchodzących miesiącach”, ponieważ Ukraina przygotowuje się do zwiększenia oporu wobec trwającej rosyjskiej inwazji.

Premier Rishi Sunak (z lewej) i Wołodymyr Zełenski podczas niedawnej wizyty prezydenta Ukrainy w Wielkiej Brytanii (Peter Nicholls/AP)

(przewód PA)

Wielka Brytania potwierdziła w zeszłym tygodniu, że dostarczy Ukrainie pociski dalekiego zasięgu Storm Shadow, o które prosiła w walce z inwazją sił rosyjskich.

Sekretarz obrony Ben Wallace powiedział, że broń da Ukrainie „największą szansę” na obronę.

Kreml powiedział, że Rosja ma „wyjątkowo negatywny” pogląd na decyzję Wielkiej Brytanii o zaopatrzeniu Ukrainy w pociski manewrujące Storm Shadow i inny sprzęt wojskowy dalekiego zasięgu, ale nie wierzy, że zmieni to wynik konfliktu.

Podczas dzisiejszego spotkania Sunak i Zełenski omówią wsparcie, jakiego Ukraina potrzebuje od społeczności międzynarodowej, w tym natychmiastowy sprzęt wojskowy i długoterminową obronę.

Zełenski spotkał się z papieżem Franciszkiem w Watykanie w zeszły weekend, po tym jak Włochy zobowiązały się do pełnego wsparcia Kijowa w jego obronie przed rosyjską inwazją.

Zełenski i papież uścisnęli sobie dłonie w Watykanie w weekend

(AFP/Getty)

Wcześniej spotkał się z premier Włoch Giorgią Meloni, która potępiła „brutalną i niesprawiedliwą agresję” Rosji, zadeklarowała wsparcie Włoch dla Ukrainy „tak długo, jak będzie to konieczne” i wezwała Rosję do natychmiastowego wycofania się.

Zełenski złożył pierwszą wizytę w Niemczech od czasu inwazji Rosji na Ukrainę – gdzie został przyjęty z honorami wojskowymi przez kanclerza Olafa Scholza.

Berlin ogłosił pomoc wojskową dla Ukrainy w wysokości 2,7 miliarda euro (2,4 miliarda funtów), największą jak dotąd taką transakcję, i obiecał większe wsparcie dla Kijowa tak długo, jak będzie to konieczne.

Prezydent Ukrainy i jego zespół agresywnie promują 10-punktowy plan pokojowy z Kijowa i wzywają światowych przywódców do zwołania globalnego szczytu pokojowego w oparciu o propozycje.

Wzywa do przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy, wycofania wojsk rosyjskich i zaprzestania działań wojennych oraz przywrócenia ukraińskich granic państwowych. Zełenski wielokrotnie powtarzał, że plan nie podlega negocjacjom.

Po tym, jak Moskwa przyznała w piątek, że jej siły wycofały się na północ od ukraińskiego miasta Bachmut, brytyjskie Ministerstwo Obrony stwierdziło, że siły rosyjskie prawdopodobnie wycofały się „w złym stanie”.

Rosyjska 72. oddzielna brygada strzelców zmotoryzowanych, która została utworzona jesienią ubiegłego roku, jest oskarżana o słabe morale i ograniczoną skuteczność bojową – poinformowało ministerstwo obrony.

Rosyjskie wojsko poinformowało, że wizyta Zełenskiego ma miejsce po zabiciu dwóch dowódców wojskowych Władimira Putina we wschodniej Ukrainie, ponieważ ostrzegło przed wznowieniem wysiłków sił kijowskich w celu szturmu na miasto Bachmut na linii frontu.