Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

ExxonMobil rozwiązuje trwającą od dziesięcioleci sprawę tortur z mieszkańcami indonezyjskiej wioski

  • Według Endanga Nurdina
  • BBC News, Indonezja

Źródło obrazu, Getty Images

podpis pod zdjęciem,

Zdjęcie z 2001 roku pokazuje dzieci bawiące się przed zakładem gazowym ExxonMobil w Aceh.

Jedenastu indonezyjskich wieśniaków z prowincji Aceh osiągnęło tajne porozumienie finansowe z gigantem naftowym ExxonMobil.

Mieszkańcy wioski byli w centrum trwającej od dwudziestu lat batalii prawnej o domniemane łamanie praw człowieka.

Mówią, że byli torturowani, wykorzystywani seksualnie i bici przez indonezyjskich żołnierzy zakontraktowanych przez ExxonMobil.

ExxonMobil powiedział, że potępił takie nadużycia, „w tym te podkreślone w tej sprawie przeciwko indonezyjskiej armii”.

Mieszkańcy wioski zarzucają szereg przestępstw – w tym bycie świadkiem zastrzelenia swoich bliskich.

Powiedzieli również, że kobiety w ciąży były wielokrotnie zmuszane do skakania przed napaścią na tle seksualnym, a mężczyznom podawano wstrząsy elektryczne, oparzenia i graffiti na plecach.

„Należy zauważyć, że chociaż nie ma zarzutów, że jakikolwiek pracownik bezpośrednio zaszkodził któremukolwiek z powodów, ugoda przypieczętowuje wszystkie strony” – powiedział gigant naftowy w oświadczeniu.

„Składamy najgłębsze kondolencje rodzinom i osobom, które były w to zamieszane”.

Mówi się, że domniemane okrucieństwa miały miejsce w pobliżu operacji ExxonMobil na polu Arun w północnym Acehu. Nazywane „klejnotem koronnym” firmy, to pole gazowe było jednym z największych złóż gazu ziemnego na świecie.

W przypadku większości sporów ExxonMobil odnotował duże zyski.

Proces miał rozpocząć się pod koniec tego miesiąca w Waszyngtonie, ale został odwołany z powodu ugody.

Prokuratorzy, którzy zostali zidentyfikowani jako Jane i John Doe ze względu na ich bezpieczeństwo, powiedzieli, że są zadowoleni z wyniku.

Jeden z wieśniaków powiedział: „Chociaż nic nie przywróci mojego męża z powrotem, to zwycięstwo zapewnia sprawiedliwość, o którą walczyliśmy przez dwie dekady i zmieni życie moje i mojej rodziny”.

Ich prawnik, Agnieszka Fryszman, pochwaliła ich za odwagę w przejmowaniu przez ponad 20 lat jednej z największych i najbardziej dochodowych firm na świecie.

Terence Collingsworth, założyciel i dyrektor generalny Fundacji Praw Międzynarodowych oraz adwokat, który wniósł sprawę w 2001 roku, powiedział, że „cieszy się, że wieśniacy będą mieli trochę spokoju” po zawarciu ugody.

„Ich poświęcenie i zaangażowanie w dążenie do odpowiedzialności przez dwie dekady jest inspirujące” – powiedział.

Michel Paradis, wykładowca Columbia Law School, który nie był zaangażowany w sprawę, nazwał odkrycie niezwykle znaczącym.

„Exxon i jego adwokaci rzucili wszystko, co mogli, i pokonali go. Jest to dowód nie tylko ich wytrwałości, ale także słuszności ich sprawy”.

„Oni i ich prawnicy powinni odczuć wielką ulgę, że nie tylko udało im się pociągnąć do odpowiedzialności za to, co im się przydarzyło, ale także pomogli przeprowadzić radykalną zmianę sposobu, w jaki firmy zarządzają sobą, co zapobiegnie powtórzeniu się takich rzeczy”.

Szczegóły finansowe ugody pozostają nieujawnione, aby chronić bezpieczeństwo powodów, którzy pozostaną anonimowi.

Chociaż ugoda finansowa jest rozwiązaniem w procesie prawnym, indonezyjscy obrońcy praw człowieka utrzymują, że nie rozwiązuje ona głębokiej traumy psychicznej, której doznały ofiary.

Uważają jednak, że odkrycie jest znaczące, ponieważ zwróciło uwagę świata na domniemane okrucieństwa.

READ  Joe Biden mówi, że USA będą bronić Tajwanu, jeśli Chiny zaatakują Tajwan