Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Zdjęcia: Siły ukraińskie utrzymują się w dotkniętym regionem Bakhmut | Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

Piwnica Bachmuta – epicentrum zdecydowanej walki Ukrainy z rosyjską inwazją – trzęsie się od bombardowania nad ziemią i bladego żołnierza wypadającego z karetki na zewnątrz.

Żołnierze pędzą, by pomóc sanitariuszowi opatrzyć rannego odłamkiem żołnierza, ale szukają schronienia, gdy kolejny rosyjski pocisk ląduje na pobliskim podwórku, odbijając się echem od opuszczonych bloków mieszkalnych.

„Dlaczego jest mi tak zimno, doktorze?”, mówi żołnierz, opierając się na poplamionym błotem materacu, podczas gdy medyk stara się zatamować krwawienie.

Skwery pod budynkami zmiażdżonymi przez artylerię były usiane poskręcanym metalem ze zbombardowanych stadionów, odłamkami szkła i prowizorycznymi krzyżami nad grobami pochowanych w pośpiechu cywilów.

Pochowani w sieci słabo oświetlonych i ciasnych piwnic w zachodnich dzielnicach miasta, siły ukraińskie stawiają ostateczną obronę przeciwko Rosji w najdłuższej i najbardziej krwawej bitwie tej wojny.

Walka o miasto, które słynęło niegdyś z kopalni soli i produkcji wina musującego, trwa już 10 długich miesięcy.

Rosja osiąga dodatkowe, ale kosztowne zyski, dając jej kontrolę nad około 80 procentami zniszczonego miasta.

„Nie przestają atakować w dzień ani w nocy, ani w dzień. Dopiero gdy ich uderzymy, zabierają się za ewakuację rannych i zabijanie ich” – powiedział zastępca dowódcy batalionu, który przedstawił się jako „filozof”.

I krok po kroku odgryzają małe kawałki [of Bakhmut]Dodał podziemne stanowisko dowodzenia, gdy nad głowami waliły bomby.

Ukraina wielkim kosztem broni ulica po ulicy.

Ale mówi, że likwiduje fale rosyjskich sił i niszczy wroga przed rozpoczęciem ofensywy na pełną skalę.

„Z naszej strony jesteśmy zmęczeni, ludzie są wyczerpani” – powiedział Philosoph agencji AFP, opisując, jak jego żołnierze z 93. Moździerze i czołgi.

„[But] Każdy dzień, w którym stawiamy opór, daje innym jednostkom więcej okazji do przygotowania się do kontrataku”.

Obrona miasta, które było domem dla około 70 000 ludzi, jest niepewna, ponieważ tylko jedna droga pod kontrolą Ukraińców zapewniała umocnione pozycje.

READ  Wordle 354 8 czerwca Wskazówki - Dzisiejsze Wordle jest zbyt skomplikowane? WSKAZÓWKI, KTÓRE POMOGĄ ZNALEŹĆ ODPOWIEDŹ | Gry | zabawa

Nazywają to „Drogą Życia”, ale płonące pojazdy porzucone wzdłuż ważnej drogi wskazują na śmiertelną walkę na horyzoncie.

Zwęglone drzewa otaczają 25-kilometrową (16 mil) drogę od najbliższej ukraińskiej placówki, a samochody cywilne i sprzęt wojskowy zjeżdżają z błotnistej drogi, przywożąc nowych bojowników i wydobywając rannych.

„Można to nazwać sposobem życia lub sposobem śmierci” – mówi 22-letnia Amina, która od kilku miesięcy służy w wojsku, ukrywając się w piwnicy na obrzeżach Bachmutu.

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział w zeszłym miesiącu, że upadek Bachmuta otworzy siłom rosyjskim „otwartą drogę” do reszty rozdartego wojną regionu Doniecka, który Moskwa uważa za terytorium rosyjskie.