Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Zaćmienie Słońca w pierścieniu ognia ma miejsce po raz pierwszy od ponad dekady, a oto jak to zobaczyć

Zaćmienie Słońca w pierścieniu ognia ma miejsce po raz pierwszy od ponad dekady, a oto jak to zobaczyć

Napisane przez Douglasa Helma | opublikowany

Jeśli jesteś obserwatorem kosmosu w Stanach Zjednoczonych, w październiku w Twoich kalendarzach będzie bardzo ważne wydarzenie do świętowania. Pierścień zaćmienia ognia będzie widoczny z ośmiu różnych stanów, dzięki czemu po raz pierwszy od jedenastu lat wydarzenie to będzie widoczne w Ameryce Północnej. Mieszkańcy Ameryki Środkowej i Południowej również będą mieli okazję być świadkami wydarzenia po ominięciu Ameryki Północnej (przez MarthaStewart.com).

Pierścień ognia ma rozpocząć się 13 października, a mieszkańcy Oregonu, północnej Kalifornii, Nevady, Utah, północno-wschodniej Arizony, południowo-zachodniego Kolorado, Nowego Meksyku i Teksasu będą mieli szansę go zobaczyć, zanim zakończy się 14 października. . Ostatni raz widzieliśmy to nawet w 2012 roku, kiedy przeleciał nad dużymi obszarami Stanów Zjednoczonych i dał entuzjastom kosmosu wspaniały widok na nasze Słońce.

Pierścień zaćmienia ognia będzie widoczny nad Ameryką Północną 13 października. Od takiego wydarzenia minęło jedenaście lat.

Pamiętaj tylko, że musisz znajdować się w odległości 125 mil, aby zobaczyć pełne zaćmienie, w przeciwnym razie tym razem zobaczysz tylko częściowe zaćmienie.

Zaćmienie pierścienia ognia bierze swoją nazwę od księżyca przechodzącego nad słońcem, powodując czarny dysk, który pokrywa większość słońca i pierścień ognia okrążający księżyc. Zdarzenie ma miejsce, gdy Księżyc przechodzi między Ziemią a Słońcem w najdalszym punkcie swojej orbity. To zdecydowanie niesamowite wydarzenie do zobaczenia i warto się trochę przejechać, jeśli jesteś wystarczająco blisko, aby go złapać.

Oglądanie wydarzenia wymaga specjalistycznych okularów zaćmieniowych lub można użyć pośredniej metody oglądania, takiej jak projektor otworkowy.

Pierścień zaćmienia ognia
Przedstawienie artysty przedstawiające zaćmienie słońca

Chociaż nadal jest naprawdę fajnie, pamiętaj, że obrączkowe zaćmienie ognia nie jest całkowitym zaćmieniem słońca. Oznacza to, że patrzenie na słońce gołym okiem w dowolnym momencie podczas zaćmienia nie jest bezpieczne i że będziesz potrzebować specjalnego urządzenia do oglądania tego wydarzenia. Oglądanie wydarzenia wymaga specjalistycznych okularów zaćmieniowych lub można użyć pośredniej metody oglądania, takiej jak projektor otworkowy.

READ  Czy w miarę jak na Ziemię spada coraz więcej kosmicznych śmieci, Chiny posprzątają swój czyn? | Chiny

Jak widzisz zaćmienie?

Osoby na ścieżce pierścienia zaćmienia ognia będą musiały mieć nadzieję na przyzwoite warunki do oglądania, jeśli chcą dobrze przyjrzeć się wydarzeniu. Idealnie czyste niebo byłoby najlepszymi warunkami do oglądania zaćmienia, ale wszelkie warunki, w których widoczne jest słońce, powinny wystarczyć do oglądania tego wydarzenia. Ci, którzy mają pochmurne i deszczowe niebo, mogą tym razem nie mieć tyle szczęścia.

Jak wspomniano, pierścień zaćmienia ognia będzie podążał ścieżką wzdłuż wybrzeża Oregonu do wybrzeża Zatoki Perskiej w Teksasie. Następnie zaćmienie przejdzie przez Meksyk, Belize, Honduras i Panamę, zanim zakończy swoją podróż przez Kolumbię i wybrzeże Brazylii. Ponieważ ostatnie wydarzenie ma się odbyć w 2012 roku, nieczęsto masz okazję być świadkiem tego wydarzenia, więc miej się na baczności.

Jest jednak dobra wiadomość dla przyszłych obserwatorów zaćmień. Jeśli przegapiłeś odcinek zaćmienia ognia, możesz spodziewać się całkowitego zaćmienia Słońca, które będzie widoczne w Stanach Zjednoczonych 8 kwietnia 2024 r. Naprawdę będziesz chciał się upewnić, że podróżujesz na to zaćmienie od następnego całkowitego zaćmienia zaćmienie w USA będzie widoczne dopiero w 2044 roku.