Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Yellen mówi, że pomimo napięć geopolitycznych jest „dużo miejsca” na zwiększenie handlu między USA a Chinami.

Yellen mówi, że pomimo napięć geopolitycznych jest „dużo miejsca” na zwiększenie handlu między USA a Chinami.

Otrzymuj bezpłatne aktualizacje dotyczące stosunków USA-Chiny

Janet Yellen mówi, że amerykańskie i chińskie firmy mają „dużo miejsca” na zwiększenie handlu i inwestycji, pomimo napięć związanych z bezpieczeństwem, podczas podróży do Pekinu mającej na celu złagodzenie tarć między dwoma mocarstwami.

Przemawiając w Diaoyutai State Guesthouse w Pekinie na otwarciu spotkania z ekonomicznym carem Chin He Leifengiem w sobotę, sekretarz skarbu USA powiedział, że „szeroki przekrój” gospodarek obu krajów powinien być w stanie współdziałać w sposób, który był „niekwestionowane dla obu rządów”.

„Fakt, że pomimo niedawnych napięć ustanowiliśmy rekord handlu dwustronnego w 2022 r., wskazuje, że nasze firmy mają duże możliwości angażowania się w handel i inwestycje” – powiedziała Yellen.

Zwracając się do niego i jego zespołu ekonomicznego w przepastnym pokoju w pensjonacie, Yellen powtórzyła swój apel do Pekinu i Waszyngtonu o poprawę komunikacji, w tym w sprawie stabilności makroekonomicznej i finansowej.

W obliczu złożonych globalnych perspektyw gospodarczych istnieje pilna potrzeba ścisłej komunikacji między dwiema największymi gospodarkami i wymiany poglądów na ich temat. . . różne wyzwania” – powiedziała Yellen.

Yilin i jej zespół zjedli kolację z He i innymi wyższymi chińskimi urzędnikami w sobotę wieczorem po ich spotkaniu, które trwało prawie pięć godzin.

Yellen odwiedziła Pekin zaledwie kilka tygodni po tym, jak sekretarz stanu Antony Blinken został pierwszym urzędnikiem gabinetu administracji Bidena, który udał się do Chin. Wyjazdy są częścią starań o ustabilizowanie stosunków, które spadły do ​​najniższego punktu od dziesięcioleci. Wcześniejsza próba została udaremniona po tym, jak Chiny przeleciały nad Ameryką Północną podejrzanym balonem szpiegowskim.

Yellen próbowała przejść cienką linię, wzywając do usprawnienia komunikacji, jednocześnie wzywając Pekin, aby nie przesadnie reagował na środki bezpieczeństwa podjęte przez administrację Bidena w celu zapobieżenia wykorzystaniu amerykańskiej technologii do pomocy chińskiej armii.

READ  Dostawy gazu: rytuał upokorzenia Putina strzałem ostrzegawczym w stronę Niemiec | Wiadomości biznesowe

Stany Zjednoczone podejmą ukierunkowane działania w celu ochrony naszego bezpieczeństwa narodowego. Chociaż możemy nie zgadzać się co do tych środków, nie powinniśmy pozwolić, aby ta różnica zdań doprowadziła do nieporozumień, zwłaszcza wynikających z braku komunikacji, co mogłoby niepotrzebnie pogorszyć nasze dwustronne stosunki gospodarcze i finansowe” – powiedziała.

Wcześniej w sobotę obaj spotkali się z chińskimi ekspertami ds. finansowania klimatu. Na swoim spotkaniu powiedziała, że ​​Stany Zjednoczone i Chiny – dwaj najwięksi emitenci gazów cieplarnianych i najwięksi inwestorzy w energię odnawialną – mają „wspólną odpowiedzialność… przewodzić”.

„Gdyby Chiny wspierały istniejące wielostronne instytucje klimatyczne, takie jak Green Climate Fund i Climate Investment Funds, razem z nami i innymi rządami darczyńców, moglibyśmy mieć większy wpływ niż obecnie” – powiedziała Yellen.

Oczekuje się, że John Kerry, specjalny wysłannik prezydenta Joe Bidena ds. zmian klimatycznych, będzie kolejnym wysokim urzędnikiem USA, który uda się do Chin.

Spotkanie Yelin z Hu jest powszechnie uważane za najważniejsze z jej czterodniowej podróży.

Oprócz tego, że było to najdłuższe spotkanie, dało jej zespołowi szansę poznania She, protegowanej prezydenta Xi Jinpinga, która jest stosunkowo nieznana poza Chinami. Od czasu objęcia urzędu w marcu utrzymuje niski profil w chińskich mediach państwowych.

Hu, który został mianowany wicepremierem Rady Państwa, zastąpił Liu He na stanowisku cara gospodarczego Chin. Podczas gdy Liu był szanowany za granicą za nadzór nad technokratami w Banku Centralnym i Ministerstwie Finansów, był w Narodowej Komisji Rozwoju i Reform odpowiedzialny za planowanie państwowe.

Opowiadał się za większą otwartością na inwestycje zagraniczne, ale istnieją obawy, że raczej nie oprze się tendencji Pekinu do konsolidacji większej kontroli w rękach przedsiębiorstw państwowych jako lojalista Xi.

W spotkaniu uczestniczył także Pan Gongsheng, przyszły prezes chińskiego banku centralnego.

READ  Marynarka wojenna Władimira Putina jest „w dużej mierze neutralna” pod względem zdolności do kontrolowania obszarów Morza Czarnego, szefowie obrony Wielkiej Brytanii