Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wystawa zewnętrzna poświęcona dziejom podróży Żydów polskich do miast Europy Wschodniej

Wystawa zewnętrzna poświęcona dziejom podróży Żydów polskich do miast Europy Wschodniej

Wystawa zewnętrzna poświęcona dziejom podróży Żydów polskich do miast Europy Wschodniej

Rynek we Wrocławiu, 30 czerwca 2016. Fot. Wikimedia Commons.

JNS.org Nowa, objazdowa wystawa plenerowa poświęcona historii polskich Żydów przemierza pięć miast w Polsce po udanych pokazach w Chorwacji i Norwegii.

Na wystawie zatytułowanej „Nie wypełniają przestrzeni: publiczne przywracanie pamięci Żydów polskich” 30 murali W której prezentowane są tematy dotyczące polskich Żydów i historii życia żydowskiego w kraju. Murale skupiają się na relacjach polsko-żydowskich i staraniach o upamiętnienie tych relacji przez miejskich działaczy i lokalne stowarzyszenia.

„Zwiedzający dowiedzą się m.in. o wkładzie Żydów polskich w polską kulturę i gospodarkę, życiu żydowskim w Polsce na przestrzeni wieków oraz polskiej sprawiedliwości wśród narodów” Powiedziała ten Muzeum Bolina Z historii Żydów polskich w Warszawie, jeden z organizatorów wystawy. Omawiane są także trudne rozdziały w historii polskich Żydów, w tym Holokaust i antysemicka kampania rozpoczęta przez władze komunistyczne w marcu 1968 roku.

Po pokazie w zeszłym miesiącu w Lublinie, objazdowa wystawa jest teraz w Warszawie. Planowana jest podróż do Krakowa, aby stanąć przed starą synagogą w żydowskiej części Kazimierza, a następnie do Łodzi i Rzeszowa. Każdej wystawie towarzyszyć będą wydarzenia edukacyjne i kulturalne organizowane we współpracy z lokalnymi partnerami.

Niektóre z zajęć to spacer ścieżką związaną z lokalną historią Żydów, wycieczka rowerowa, dyskusje nad nowymi pomysłami na uroczystość oraz rodzinne warsztaty z grami.

W 2022 roku wystawa zostanie pokazana w Muzeum Holokaustu na Słowacji.

READ  Na horyzoncie widać pogłębienie współpracy Polski i Tajwanu w dziedzinie półprzewodników