Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Prokuratorzy twierdzą, że nie ma żadnych wykroczeń w sprawie respiratora, sprzeciw jest oburzony – The First News

Prokuratorzy warszawscy postanowili w poniedziałek wstrzymać śledztwo w sprawie nieudanej, wartej miliony złotych umowy o wentylację, rozzłościło polityków opozycji, którzy oskarżyli ich o ukrywanie przestępstwa dla celów politycznych.

Umowa dotycząca wentylatorów pomiędzy Ministerstwem Zdrowia a E&K, według doniesień prasowych, miała doprowadzić do dostarczenia 1241 respiratorów, ale ostatecznie udało się osiągnąć tylko 200 sztuk. Prasa zauważyła również, że cena zakupu była wygórowana i wynosiła 160 000 zł (35 340 euro) za sztukę, znacznie powyżej cen rynkowych.

Całkowita wartość kontraktu wyniosła 44,5 mln euro, a E&K od razu otrzymało z góry 35 mln euro. Ponad rok po podpisaniu umowy miliony euro nie zostały zwrócone.

Ale prokuratura postanowiła umorzyć sprawę.

„Prokuratura Okręgowa w Warszawie zawiesiła śledztwo w sprawie domniemanego nadużycia władzy lub niedopełnienia obowiązków funkcjonariuszy publicznych koordynujących zakup sprzętu ochronnego w związku z epidemią SARS-CoV-2, a także w sprawie rzekomego nadużycia władzy. Jak poinformowała w poniedziałek rzecznik prokuratury prokurator Alexandra Krzyniarz, APS poinformowała w poniedziałek o „nadużyciu zaufania w biznesie”.

Były przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, który powrócił na czele głównej partii opozycyjnej, Centrystycznej Platformy Obywatelskiej, wyraził w sobotę swoje oburzenie w poniedziałkowym komentarzu.

„Wydaje się, że nie mogę znaleźć odpowiednich słów, ale wydaje się, że pluje ludziom w twarz” – powiedział Tusk.

Odnosząc się do momentu, gdy afera pojawiła się po raz pierwszy w polskiej prasie, Tusk powiedział: „To był moment, w którym jako potentat czułem się spoliczkowany, a nawet upokorzony, gdzie ludzie mogą robić takie rzeczy w sytuacji epidemii i w sprawach, które mają ratować ludzkość. żyje lub ich zdrowie i nagle okazuje się, że wszystko to bardzo brzydko pachnie z daleka ”.

Lider lewicy Włodzimierz Czarzasty powiedział, że „prokuratura zaczęła ukrywać ewentualną kradzież”.

„Oznacza to, że prokuratura jest narzędziem w rękach pana Żubrowa” – dodał.

READ  Przewodnik burmistrza Hamtramck dotyczący kandydata do wyborów 2 listopada

Zbigniew Ziobro jest ministrem sprawiedliwości, prokuratorem generalnym i liderem małej partii koalicyjnej w rządzącym obozie Zjednoczonej Prawicy.

W wydanym w styczniu oświadczeniu Jarosław Kaczyński, lider rządzącej partii Zjednoczonej Prawicy, często postrzegany jako najpotężniejszy polityk w Polsce, powiedział, że wszystko dotyczy przede wszystkim kwestii wentylatorów.

„Oświadczam, że po zapoznaniu się z sytuacją zakupu respiratorów w kwietniu 2020 roku mogę stwierdzić, że decyzja o udzieleniu zamówienia E&K została podjęta na podstawie informacji przekazanych przez służby wywiadowcze, które nie podniosły żadnych sprzeciw wobec nawiązania takiej współpracy” – napisał Kaczyński.