Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wyroki więzienia dla działaczy politycznych, którzy oszukali Polski Czerwony Krzyż na finansowanie kampanii wyborczej

Polski sąd skazał dziewięć osób, w tym dwóch byłych działaczy rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość, za wykorzystywanie datków na rzecz regionalnego Czerwonego Krzyża do finansowania kampanii wyborczej.

Wrocławski sąd oszacował, że oszustwo kosztowało Czerwony Krzyż około 3 mln zł (660 tys. dolarów).

Były szef Wrocławskiego Okręgowego Czerwonego Krzyża, znany jako Jerzy G, został skazany przez sąd na 3 lata i 5 miesięcy więzienia. Jego zastępca Piotr B. Dwa lata i siedem miesięcy więzienia.

Obaj działali na rzecz prawa i wymiaru sprawiedliwości, byli odpowiednio radnymi i zastępcami prowincjalnymi.

Zostali również zobowiązani do zwrotu pieniędzy i zapłacenia grzywny. Inni zostali skazani na kary więzienia od 12 do 18 miesięcy, dwóch z nich w zawieszeniu.

Od orzeczenia przysługuje odwołanie.

Orzeczenie pogłębia problemy wizerunkowe PiS, które rozpoczęło intensywną kampanię o zdobycie trzeciej kadencji w jesiennych wyborach parlamentarnych. Padają pytania o dziesiątki milionów złotych dotacji z Ministerstwa Edukacji, które poszły na zakup nieruchomości, a nie na programy edukacyjne.

Partie polityczne w Polsce otrzymują dotacje rządowe i mogą otrzymywać prywatne darowizny, ale nie mogą prowadzić działalności gospodarczej ani wypłacać pieniędzy od firm.

READ  Szybki przegląd stosunków między Ukrainą a Polską w obliczu zbliżających się wyborów