Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska prawie podwaja wydatki na import paliw kopalnych

Polska prawie podwaja wydatki na import paliw kopalnych

Polska wydała rekordowe 193 miliardy złotych (42,9 miliarda euro) na import paliw kopalnych w 2022 roku, prawie dwukrotnie więcej niż 100 miliardów złotych, które wydała rok wcześniej, według najnowszego rocznego raportu polskiego think tanku Forum Energy na temat polskiej transformacji energetycznej.

Rosnące ceny surowców w następstwie rosyjskiej inwazji na Ukrainę przełożyły się na konieczność importu paliw kopalnych przez Polskę na znaczne wydatki. Think tank twierdzi, że wysoka energochłonność kraju i rosnąca zależność od importu prowadzi do dużych transferów finansowych i zwiększonego ryzyka dla bezpieczeństwa energetycznego. Ponadto emisje gazów cieplarnianych (GHG) w tym kraju wzrosły w ubiegłym roku (o 0,3%), pomimo globalnych wysiłków na rzecz ograniczenia emisji w celu przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

raport Odrzuca popularny pogląd o renesansie węgla w polskiej energetyce w 2022 roku. Produkcja energii z węgla kamiennego spadła w 2022 roku w porównaniu z rokiem poprzednim o 6 proc. -rośliny opalane. Systematyczny spadek krajowej produkcji węgla energetycznego spowodował, że w 2022 roku import węgla wyniósł 17 mln ton.

Jednocześnie rosnące ceny gazu zmniejszyły produkcję elektrowni gazowych w Polsce o 25%.

Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną, Polska musi coraz częściej sięgać po odnawialne źródła energii – mówi Forum Energii. Raport zakłada wzrost o 102% rok do roku – cztery TWh – produkcji energii elektrycznej z fotowoltaiki w 2022 roku oraz wzrost produkcji energii elektrycznej z lądowych farm wiatrowych o 19% (3 TWh).

Polska powinna wyznaczyć „realistyczne cele energetyczne”, aby zmotywować graczy rynkowych do inwestowania w odnawialne źródła energii – uważa think tank. Wzywa polski rząd do aktualizacji polskiego krajowego planu działań w zakresie energii i klimatu, przeprowadzając odpowiednie konsultacje społeczne.

Należy zadać pytania: Ile mamy węgla, gazu i ropy? [Poland] Potrzeba, nie tylko w samej energetyce, ale w całej gospodarce – przemyśle, usługach, domach, ciepłownictwie? „Możemy ograniczyć ich zużycie poprzez efektywność energetyczną i źródła odnawialne” – powiedziała w komunikacie prasowym Joanna Makoviak-Bandera, prezes Forum Energii.

READ  Globalna ankieta ujawnia, że ​​miękka siła USA wciąż jest silna - OpEd - Przegląd Eurazji

Polska zajmuje obecnie siódme miejsce na świecie pod względem jednostkowej emisji gazów cieplarnianych dla całej gospodarki, z 2,84 tonami dwutlenku węgla na tonę ekwiwalentu ropy naftowej. To plasuje Polskę tylko nieznacznie poniżej głównych emitentów, takich jak Chiny, Malezja i Kazachstan.