Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Zyski Commerzbanku rosły wraz ze wzrostem stóp procentowych

Commerzbank, drugi co do wielkości bank w Niemczech, powiedział w środę, że jego zysk netto prawie się podwoił w pierwszym kwartale, dzięki „wiatrowi w plecy” z wyższych stóp procentowych.

Grupa podała, że ​​osiągnęła zysk netto w wysokości 580 mln euro, w porównaniu do 298 mln euro w tym samym okresie poprzedniego roku.

„Początek 2023 roku był bardzo dobry” – powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny Manfred Knauf. „Rozwój stóp procentowych nadal daje nam wiatr w żagle, a działalność związana z opłatami ma się dobrze” – powiedział.

Podobnie jak inni kredytodawcy w Europie, Commerzbank skorzystał na wyższych stopach procentowych, ponieważ Europejski Bank Centralny w ostatnich miesiącach podniósł koszty finansowania zewnętrznego w bezprecedensowym tempie w celu zwalczania inflacji.

To był bardzo dobry początek 2023 roku. Rozwój stóp procentowych nadal daje nam wiatr w żagleCEO Manfred Knauf

Inflacja w Niemczech, największej gospodarce Europy, spadła w kwietniu do 7,2 proc., po osiągnięciu szczytowego poziomu 8,8 proc. w październiku ubiegłego roku.

Commerzbank podał, że kwartalne przychody spadły nieznacznie do prawie 2,7 mld euro, z 2,8 mld euro rok wcześniej. Pożyczkodawca powiedział, że spadek był częściowo spowodowany opłatami przeznaczonymi na pokrycie kosztów prawnych w polskim oddziale mBanku.

Commerzbank rozpoczął w ostatnich latach poważną transformację, koncentrując się na pozyskiwaniu nowych klientów, cyfryzacji i redukcji zatrudnienia.

Bank zwolnił około 9 000 miejsc pracy od 2021 roku z planowanych 10 000 miejsc pracy.

Remont pomógł grupie utrzymać się na plusie drugi rok z rzędu w 2022 roku, kiedy to osiągnęła zysk netto w wysokości 1,4 miliarda euro.

Commerzbank powrócił w lutym do prestiżowego indeksu DAX obejmującego 40 największych niemieckich spółek giełdowych.

Patrząc w przyszłość, Commerzbank powiedział, że jego celem jest zysk netto za cały rok, który jest „znacznie wyższy niż w 2022 roku”.

Niezależne dziennikarstwo kosztuje. Czasy wsparcia Malty Cena kawy.

Wesprzyj nas

READ  Pepco wybrało Warszawę zamiast Londynu do notowania na giełdzie