Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wyniki w turystyce są lepsze niż dotychczas oczekiwano

Turystyka w Grecji do tej pory utrzymywała się znacznie powyżej poziomów z zeszłego roku i oczekuje się, że utrzyma się tak pomimo niedawnego odrodzenia się koronawirusa.

W rozmowie z międzynarodowymi mediami główny doradca finansowy premiera, Alex Batilis, zauważył niedawno, że liczba przyjazdów wzrosła o 130% w stosunku do zeszłego roku, choć jest o 40% słabsza od rekordu z 2019 roku. Twierdzi, że pierwotnym celem było zwiększenie o 100% od 2020 r. do około połowy liczby odwiedzających zarejestrowanych w 2019 r.

Niepewność wciąż otacza sezon, powiedział Batelis Bloomberg TV, ponieważ dynastia Delta wciąż się rozwija w Europie, uruchamiając nowe zestawy zasad i ograniczeń, takie jak oznaczanie krajów według ryzyka.

Według danych Ministerstwa Turystyki czerwiec 2021 r. odnotował wzrost o 40-50% w porównaniu do lipca 2020 r., który był pierwszym miesiącem pełnego wznowienia turystyki po wiosennym zamknięciu. W tym roku na prowadzeniu utrzymali się goście z Niemiec, na drugim Francuzi, a na trzecim Polacy. Goście z Polski byli dla Grecji niespodzianką drugi rok z rzędu.

To, czego zdecydowanie potrzebuje Grecja, to uniknięcie powtórki z 2020 roku, kiedy sezon zakończył się praktycznie już na początku września z powodu drugiej fali pandemii.

Przypadek Mykonos, gdzie wzrost zachorowań na koronawirusa doprowadził do lokalnych ograniczeń, w tym nocnej godziny policyjnej, był ostrzeżeniem dla wielu innych miejsc w całym kraju i podkreślił znaczenie posiadania wystarczającej liczby miejsc kwarantanny, aby pomieścić tych, którzy potrzebują izolacji. Minister turystyki Harith Theocharis wypowiadał się w Parlamencie na ten temat w zeszłym tygodniu, zauważając, że hotele objęte kwarantanną będą rosły wraz ze wzrostem liczby przypadków.

W tym kontekście ministerstwo po raz kolejny wezwało do wyrażenia zainteresowania właścicieli hoteli wynajmem miejsc noclegowych w celu zaspokojenia nadzwyczajnych potrzeb w zakresie zdrowia publicznego związanych z walką z pandemią.

READ  Czy Ukraina może obejść się bez opłat za tranzyt rosyjskiego gazu? | Biznes | Wiadomości gospodarcze i finansowe z niemieckiej perspektywy | DW

Zaproszenie obejmuje 370 pokoi na kilku greckich wyspach, z naciskiem na Paros i Kretę. Ministerstwo wynajmie do 30 pokoi w Iraklio, Hani i Rethymno na Krecie, a także 130 pokoi w Paros. Zwrócił też uwagę na aż 30 pokoi na Mykonos i Naxos, aż 40 pokoi na Korfu i aż 25 pokoi na Skopelos i Alonissos.