Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wymiana więźniów w Iranie: obywatele USA uwolnieni w ramach umowy o wartości 6 miliardów dolarów

Wymiana więźniów w Iranie: obywatele USA uwolnieni w ramach umowy o wartości 6 miliardów dolarów

  • Napisane przez Lise Doucet
  • Główny korespondent międzynarodowy
Wyjaśnienie wideo,

Obejrzyj: Moment, w którym pięciu Amerykanów zostało zwolnionych z Iranu podczas zmiany samolotu w Katarze

Pięciu Amerykanów przetrzymywanych od lat w Iranie i powszechnie postrzeganych jako zakładnicy, wraca do domu, do Stanów Zjednoczonych.

Ostatnia część kontrowersyjnej umowy swapowej, w której pośredniczy Katar, została wdrożona, gdy 6 miliardów dolarów (4,8 miliarda funtów) irańskich pieniędzy przechowywanych w Korei Południowej dotarło do banków w Doha.

Doprowadziło to do wyjazdu czterech mężczyzn i jednej kobiety z Teheranu, którzy są również obywatelami Iranu, lotem czarterowym do stolicy Kataru.

Zostali przyjęci przez wyższych urzędników amerykańskich i są teraz w drodze do Waszyngtonu.

Wśród Amerykanów są 51-letni biznesmen Siamak Namazi, który spędził prawie osiem lat w okrytym złą sławą teherańskim więzieniu Evin, a także biznesmen Imad Sharqi (59 l.) i ekolog Morad Tahbaz (67 l.), który również posiada obywatelstwo brytyjskie.

Stany Zjednoczone stwierdziły, że ich obywatele zostali uwięzieni na podstawie bezpodstawnych zarzutów o wpływy polityczne.

Na mocy pierwszego porozumienia w połowie sierpnia zostali przeniesieni z Evin do kryjówki w Teheranie.

W ramach tej wymiany ułaskawienie przyznano także pięciu Irańczykom przetrzymywanym w amerykańskich więzieniach, zwłaszcza pod zarzutem naruszenia amerykańskich sankcji. Nie oczekuje się, że wszyscy wrócą do Iranu.

Iran wymienił ich nazwiska: Reza Sarhankpour, Kambiz Attar Kashani, Kaveh Lotfollah Afrasiabi, Mehrdad Moin Ansari i Amin Hassanzadeh.

Prezydent USA Joe Biden powiedział po wylądowaniu ich samolotu w Doha: „Dzisiaj pięciu niewinnych Amerykanów przetrzymywanych w Iranie w końcu wróciło do swojej ojczyzny”.

Powiedział, że cała piątka przeżyła „lata udręki, niepewności i cierpienia”.

Biden ogłosił także nowe amerykańskie sankcje wymierzone w byłego prezydenta Iranu Mahmuda Ahmadineżada i irańskie Ministerstwo Wywiadu ze względu na ich udział w nielegalnych aresztowaniach, jego zdaniem.

„Nie byłbym dzisiaj wolny, gdybyście wszyscy nie pozwolili światu o mnie zapomnieć” – stwierdził w oświadczeniu Siamak Namazi.

„Z głębi serca dziękuję. Dziękuję, że byłeś moim głosem, kiedy nie mogłem mówić za siebie, i za to, że upewniłeś się, że mnie usłyszano, gdy zbierałem siły, by krzyczeć zza nieprzeniknionych murów więzienia Evin. „

Pochwalił także prezydenta Bidena za podjęcie „kilku bardzo trudnych decyzji, które miały nas ocalić” i „ostatecznie przedłożenie życia obywateli amerykańskich ponad politykę”.

Źródło obrazu, Anyhopefornature/FreetheNamazis/NedaSharghi

Skomentuj zdjęcie,

Stany Zjednoczone stwierdziły, że Siamak Namazi, Mourad Tahbaz i Imad Sharqi zostali uwięzieni na podstawie bezpodstawnych zarzutów.

Porozumienie następuje po miesiącach pośrednich rozmów, w których pośredniczył Katar, a które rozpoczęły się w lutym ubiegłego roku.

Źródło podało, że w Doha odbyło się co najmniej dziewięć rund rozmów. Wyżsi urzędnicy Kataru odbywali także loty wahadłowe między Teheranem a Waszyngtonem.

„Myślę, że obie strony wygrywają” – powiedział BBC urodzony w Iranie profesor Mehran Kamrava, który obecnie wykłada na Uniwersytecie Georgetown w Katarze.

Dodał: „Dla Bidena, w obliczu zbliżających się wyborów, sprowadza on Amerykanów do domu, a dla Iranu oznacza to uwolnienie Irańczyków z więzień w Stanach Zjednoczonych, ale liczba ta wynosi sześć miliardów dolarów”. [dollars] „To wielkie zwycięstwo”.

Irańscy urzędnicy wielokrotnie deklarowali, że będą wydawać pieniądze, jak im się podoba. Źródła zaangażowane w ten proces upierają się jednak, że fundusze te będą podlegać ścisłemu nadzorowi.

Podkreślili, że „żadne pieniądze nie trafią do Iranu”. „Tylko transakcje humanitarne, obejmujące żywność, lekarstwa i rolnictwo, są wypychane do dostawców zewnętrznych, transakcja za transakcją”.

Źródła poinformowały BBC, że fundusze te nie stanowiły części irańskich aktywów zamrożonych na mocy sankcji. Pieniądze w Korei Południowej, pochodzące ze sprzedaży irańskiej ropy, były dostępne dla Teheranu w celu zapewnienia pomocy dwustronnej i nie podlegały sankcjom, ale nie zostały wydane z różnych powodów, w tym z trudności z przeliczeniem waluty.

Starsi amerykańscy republikanie potępili tę umowę, opisując ją jako zapłatę okupu i złagodzenie sankcji. Republikański przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul skrytykował rząd USA za przekazywanie funduszy „największemu państwowemu sponsorowi terroryzmu na świecie”.

Kim są amerykańscy więźniowie?

  • Murad Tahbaz: Został aresztowany w 2018 r. wraz z ośmioma innymi irańskimi działaczami na rzecz ochrony przyrody. Używali kamer do śledzenia zagrożonych dzikich gepardów azjatyckich, ale zostali oskarżeni o szpiegostwo. Zaprzeczył oskarżeniom, ale został skazany na 10 lat więzienia
  • Siamak Namazi: W 2015 r. aresztowano urzędnika ds. ropy naftowej mieszkającego w Dubaju. Jego starszy ojciec, Baqer, został aresztowany w następnym roku, po tym jak irańskie władze pozwoliły mu odwiedzić syna. Zostali skazani na 10 lat więzienia pod zarzutem „współpracy z zagranicznym wrogiem”, czemu obaj zaprzeczyli. Iran zezwolił Baqirowi na wyjazd na leczenie w 2022 r
  • Imad Sharqi: Został aresztowany w 2018 r. podczas pracy w irańskim funduszu venture capital. Został zwolniony za kaucją, a później poinformowano, że został uniewinniony z zarzutów szpiegostwa. W 2020 roku sąd poinformował go, że został skazany zaocznie na 10 lat więzienia. Został zwolniony przed apelacją i podobno został zatrzymany w 2021 r. podczas próby nielegalnego przekroczenia zachodniej granicy Iranu
  • Pozostała dwójka pragnie pozostać anonimowa

Wielką ulgę, jaką odczuwają niektórzy więźniowie w końcu wracający do domu, łagodzi świadomość, że w przyszłości mogą zostać schwytani kolejni. W Teheranie za kratkami nadal przebywają osoby posiadające podwójne obywatelstwo.

„Rząd irański stał się rządem biorącym zakładników” – powiedział Sanam Vakil, dyrektor programu dla Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej w londyńskim think tanku Chatham House. „Wykorzystują ludzi jako pionki i jest to część ich wpływu na Zachód”.

Katar ma nadzieję, że ta rzadka współpraca pomoże pobudzić postęp w innych długotrwałych sporach. Obejmuje to porozumienie nuklearne z 2015 r., które wielu uważa za martwe w związku z decyzją ówczesnego prezydenta USA Donalda Trumpa o wycofaniu się z niego pięć lat temu.

Skomentuj zdjęcie,

W sierpniu czterech z pięciu Amerykanów zostało przeniesionych z więzienia Evin w Teheranie do aresztu domowego

Powiedział, że Iran będzie nadal utrzymywał strategiczną wrogość wobec Stanów Zjednoczonych, dopóki u władzy pozostanie Najwyższy Przywódca Ajatollah Ali Chamenei.

Prezydenta Bidena od dawna nalegano, aby sprowadził Amerykanów do domu.

Na początku tego roku Siamak Namazi napisał do niego z irańskiego więzienia. Namazi, który według Stanów Zjednoczonych został niesprawiedliwie aresztowany, opisał siebie jako posiadacza „niegodnego pozazdroszczenia tytułu najdłużej przetrzymywanego irańsko-amerykańskiego zakładnika w historii”.

Morad Tahbaz i jego rodzina również poczuli się rozgniewani i opuszczeni po otrzymaniu zapewnień od rządu brytyjskiego, że w zeszłym roku wróci do Wielkiej Brytanii wraz z dwoma innymi arbitralnie przetrzymywanymi Brytyjczykami-Irańczykami, Nazaninem Zaghari-Ratcliffe i Anousheh Ashouri.

READ  Chiny oskarżają USA o „nadużywanie władzy państwowej” po tym, jak TikTok zakazał agencji rządowych | wiadomości ze świata