Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Francuzi udają się do sondaży, gdy Emmanuel Macron zmierzy się z Marine Le Pen o prezydenturę

Francuzi udają się do sondaży, gdy Emmanuel Macron zmierzy się z Marine Le Pen o prezydenturę

Francuscy wyborcy zmierzają do sondaży, aby wybrać Emmanuela Macrona lub Marine Le Pen na prezydenta, a sondaże sugerują, że Macron powtórzy swoje zwycięstwo z 2017 roku nad swoim skrajnie prawicowym rywalem, choć z mniejszym marginesem.

Druga pięcioletnia kadencja Macrona, mistrza Europy, będzie ulgą dla większości krajów UE Europejscy i zagraniczni partnerzy Francji oraz inwestorów, którzy zmagają się z ekonomicznymi i humanitarnymi konsekwencjami rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Z drugiej strony zwycięstwo sceptycznie nastawionego do UE Le Pen byłoby politycznym trzęsieniem ziemi podobnym do głosowania w sprawie Brexitu lub wyboru Donalda Trumpa w USA, biorąc pod uwagę jej przeszłe powiązania z Władimirem Putinem i jej deklarację dotyczącą przejęcia Francji poza NATO. Wojskowa struktura dowodzenia.

Czasy finansowe Śledzenie ankiet Wskazuje to, że przewaga Macrona wzrosła ponad dwukrotnie w porównaniu z pierwszą rundą dwa tygodnie temu, dając mu 54,6 procent głosów w porównaniu do 45,4 Le Pena. W 2017 roku zdobył od 66 proc. do 34 proc.

Obaj kandydaci starają się pozyskać prawie osiem milionów wyborców, którzy poparli skrajnie lewicowego lidera Jean-Luca Mélenchona w pierwszej turze, przekonując rozczarowanych abstynentów do przyjścia do urn.

W niedzielę w południe Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że 26,4 procent zarejestrowanych wyborców oddało swoje głosy, co jednocześnie jest poniżej poziomu w drugiej turze wyborów prezydenckich w poprzednich trzech wyborach.

w pierwsza runda Z 12 kandydatami, Macron zajął pierwsze miejsce z 28 procentami głosów, za nim Le Pen z 23 i Melenchon z 22. Aby skutecznie rządzić, zwycięzca drugiej tury potrzebowałby poparcia większości w Zgromadzeniu Narodowym, dla którego wybory odbędzie się w czerwcu.

Marine Le Pen opuszcza pokój wyborczy w Henin Beaumont. „W końcu pytanie jest bardzo proste: chcesz Macrona, czy Francji?”, powiedziała na zeszłotygodniowym spotkaniu wyborców. © Sylvain Lefevre/Getty Images

Emmanuel Macron opuszcza sondaże

Emmanuel Macron po głosowaniu w Le Touquet w północnej Francji. Ankieter FT wskazuje, że przewaga prezydenta wzrosła ponad dwukrotnie w porównaniu z pierwszą turą dwa tygodnie temu. © Gonzalo Fuentes / AP

Le Pen stanowił dla Macrona duże wyzwanie w ciągu ostatniego roku, dokonując dziesiątek podróży wyborczych do miast i wsi w całej Francji. Jej kampania skupiała się bardziej na biedzie i podwyżkach cen spowodowanych wojną na Ukrainie niż na tradycyjnych obawach jej partii dotyczących imigracji i przestępczości.

W piątek, ostatni dzień kampanii, Le Pen ogłosił swoje zobowiązanie do realizacji jednej z najbardziej niepopularnych obietnic Macrona, swojego planu wydłużenia wieku emerytalnego z 62 do 65 lat, aby utrzymać kosztowny system emerytalny w kraju i dostosować go do innych bogatych gospodarek . Gdzie ludzie żyją dłużej.

„Z Emmanuelem Macronem Francuzi będą pracować wiecznie”, powiedziała sarkastycznie podczas wizyty na targu w Etaples w północnej Francji.

Na swoim ostatnim ważnym spotkaniu w Arras w czwartek wieczorem powiedziała, że ​​wyborcy mają wybór między nieustrukturyzowanym podejściem Macrona i „globalizacją” a jej braterską „patriotyczną” wizją, w której państwo opiekuńcze chroni ludzi do końca życia. „W końcu pytanie jest bardzo proste: chcesz Macrona czy Francji?”

Macron, którego komentatorzy uznali za pokonanie Le Pen w ich jedynej telewizyjnej debacie w środę, określił wybory jako wybór między dwoma przeciwstawnymi poglądami na świat.

Na swoim ostatnim spotkaniu w Figii, w południowo-zachodniej Francji, Macron zakończył swoje przemówienie na placu miejskim, ogłaszając wybory referendum za lub przeciw Europie; za lub przeciw jednolitej świeckiej republice francuskiej; z silną gospodarką lub przeciw niej; Za lub przeciw poszanowaniu wartości i historii kraju.

READ  Najnowsze wieści Borisa Johnsona: konserwatywny poseł, który pokonał Theresę May, gotowy do zwolnienia premiera w wyborach