Economy

Wykonywanie większej liczby prac domowych może poprawić twoją pamięć

Mało prawdopodobne jest, aby była to dobra wiadomość dla tych, którzy mają nadzieję, że uda im się podnieść nogi w późniejszym życiu: badanie wykazało, że kluczem do utrzymania silnej pamięci może być wykonywanie większej ilości prac domowych.

Połączenie lekkich prac, takich jak pranie, ścielenie łóżka, sprzątanie i gotowanie, oraz ciężkich prac domowych, takich jak mycie okien i odkurzanie, wydaje się utrzymywać ludzi w lepszej formie. Naukowcy stwierdzili, że związek ten był postrzegany niezależnie od ilości innej aktywności fizycznej, w jaką angażują się osoby w wieku powyżej 65 lat, zarówno w pracy, jak i w czasie wolnym.

Ich artykuł, opublikowany w BMJ Open, opierał się na prawie 500 dorosłych w Singapurze, którzy przeszli testy w celu określenia ich zdrowia fizycznego i poznawczego.

Zostali podzieleni na dwie grupy wiekowe. Między 21 a 54 rokiem życia, ze średnią wieku 44 lat, oraz między 65 a 90 rokiem życia, ze średnią wieku 75 lat.

Wyniki testów pamięciowych i testów fizycznych, takich jak szybkość przechodzenia z siedzenia do stania i szybkość chodzenia, wykazały, że prace domowe wiązały się z wyostrzonymi zdolnościami umysłowymi i lepszą sprawnością fizyczną, ale tylko w starszej grupie.

Wyniki poznawcze były o 8 i 5 procent wyższe u osób w wieku powyżej 65 lat, które wykonywały dużo lekkich lub ciężkich prac domowych, odpowiednio, w porównaniu z osobami, które wykonywały mniej. Czas od siedzenia do wstawania był o 8 procent krótszy u osób wykonujących większe ilości forsownych prac domowych, a wyniki bilansowe były o 23 procent wyższe.

Być może nie uzyskano takich samych wyników w młodszej grupie, ponieważ mieli średnio pięć lat więcej edukacji, które same w sobie wiążą się z lepszą sprawnością umysłową i wolniejszym spadkiem zdolności poznawczych. Badanie ma charakter obserwacyjny i nie może udowodnić przyczyny i skutku.

About the author

Rosemary Robinson

„Nieuleczalny entuzjasta muzyki. Piwo. Totalny odkrywca. Wichrzyciel. Oddany fanatyk sieci”.

Add Comment

Click here to post a comment