Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wybory w Pakistanie: Imran Khan i Nawaz Sharif opowiadają się za preferencjami

Wybory w Pakistanie: Imran Khan i Nawaz Sharif opowiadają się za preferencjami

Źródło obrazu, Imran Khan/X

Skomentuj zdjęcie,

Imran Khan opublikował przemówienie wygenerowane przez sztuczną inteligencję, w którym ogłosił zwycięstwo nad X

Po ogłoszeniu większości wyników wyborów powszechnych w Pakistanie żadna siła polityczna nie ma już zdecydowanej większości.

Więziony były premier Imran Khan ogłosił zwycięstwo w czwartkowych wyborach, a powiązani z nim niezależni kandydaci zdobyli jak dotąd najwięcej mandatów.

Jednak inny były premier, Nawaz Sharif, twierdzi, że jego partia stała się największa i namawia innych, aby przyłączyli się do niego w koalicji.

Istnieją doniesienia, że ​​trwają już rozmowy koalicyjne pomiędzy partią Sharifa, PML-N i innymi ugrupowaniami.

Ostateczne, oficjalne wyniki nie zostały jeszcze ogłoszone.

W mocnym przesłaniu wideo opublikowanym na X Wiadomość, stworzoną przy użyciu sztucznej inteligencji, przypisano Khanowi, że jego pakistańska partia Tehreek-e-Insaf (PTI) odniosła miażdżące zwycięstwo – wbrew temu, co nazwał represjami wobec swojej partii.

„Gratuluję wam wszystkim zwycięstwa w wyborach w 2024 r.… Przeszliście do historii” – głosi komunikat.

Khan przebywa obecnie w więzieniu po tym, jak został skazany w sprawach, które jego zdaniem mają podłoże polityczne.

Sukces kandydatów powiązanych z PTI był nieoczekiwany, a większość ekspertów zgodziła się, że najbardziej prawdopodobnym kandydatem jest Sharif – prawdopodobnie wspierany przez potężną armię kraju.

Jednak PTI nie jest uznaną partią po zakazie startu w wyborach, więc technicznie rzecz biorąc, PML-N Sharifa jest największą formalną grupą polityczną.

Polityczny handel końmi rozpoczął się na dobre, co oznacza, że ​​może minąć trochę czasu, zanim ktokolwiek będzie mógł ogłosić całkowite zwycięstwo.

W piątkowym przemówieniu Sharif przyznał, że nie ma liczebności potrzebnej do samodzielnego utworzenia rządu. Jednak przed siedzibą jego partii w Lahore jego zwolennicy namawiali innych kandydatów, aby dołączyli do niego w koalicji, twierdząc, że może on wyciągnąć kraj z trudnych czasów.

W piątek w programie BBC Newsnight Zulfikar Bukhari, były specjalny asystent Khana, powiedział: „Znając Imrana Khana i znając etos naszej partii politycznej PTI, nie sądzę, abyśmy utworzyli jakąkolwiek koalicję, utworzyli rząd z kimkolwiek .” Z głównych partii.

„Stworzymy jednak koalicję… aby zasiadać w parlamencie – nie jako niezależni, ale pod jednym sztandarem i jedną partią”.

Zapytany, czy Khan mógłby zostać zwolniony, Bukhari powiedział: „Myślę, że w chwili, gdy zwrócimy się do Sądu Najwyższego i Sądu Najwyższego, będziemy bardzo pewni, że zostanie on zwolniony i postawi wiele zarzutów, jeśli nie wszystkie”. „Zostaną zwolnieni ze względu na względy prawne i proceduralne”.

Wydaje się, że trzecią co do wielkości partią jest Pakistańska Partia Ludowa, na której czele stoi Bilawal Bhutto, syn premier Benazir Bhutto, zamordowany w 2007 roku.

Źródło obrazu, EPA-EFE/REX/Shutterstock

Skomentuj zdjęcie,

W Lahore zwolennicy pakistańskiej Ligi Muzułmańskiej kierowanej przez Nawaza Sharifa słyszeli odgłosy śpiewów i fajerwerków.

Burzin Waghmar, członek Centrum Studiów nad Pakistanem na Uniwersytecie SOAS w Londynie, powiedział BBC, że wybory „mogą okazać się jednymi z najbardziej kontrowersyjnych i niebezpiecznych wyborów, z jakimi kiedykolwiek miała do czynienia ta chronicznie niestabilna, epizodyczna demokracja”.

Po ogłoszeniu wyników Wielka Brytania i Stany Zjednoczone wyraziły obawy dotyczące ograniczeń swobód wyborczych podczas głosowania.

Brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron powiedział, że Wielka Brytania wezwała władze Pakistanu do „przestrzegania podstawowych praw człowieka, w tym wolności dostępu do informacji i praworządności”.

W oświadczeniu wyraził „żałowanie, że nie dopuszczono oficjalnie wszystkich partii do startu w wyborach”.

Tymczasem rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller skrytykował to, co określił jako „nieuzasadnione ograniczenia wolności słowa, zrzeszania się i pokojowych zgromadzeń” podczas procesu wyborczego w Pakistanie.

Jako powody do obaw związanych z „zarzutami o ingerencję” w ten proces podał także „ataki na pracowników mediów” oraz „ograniczenia w dostępie do Internetu i usług komunikacyjnych”.

Wielu analityków stwierdziło, że te wybory są najmniej wiarygodne w Pakistanie.

Wyborcy w Lahore powiedzieli BBC, że brak dostępu do Internetu w dniu wyborów oznacza, że ​​nie można zarezerwować taksówki, aby pojechać i zagłosować, natomiast inni twierdzili, że nie byli w stanie uzgodnić z członkami rodziny, kiedy udać się do lokalu wyborczego.

Rzecznik MSW powiedział, że przerwa w dostawie prądu była konieczna ze względów bezpieczeństwa.

Wsparcie wojskowe w Pakistanie jest postrzegane jako ważne dla osiągnięcia sukcesu politycznego, a analitycy uważają, że Sharif i jego partia cieszą się obecnie ich wsparciem, pomimo różnic w przeszłości.

Maya Tudor, profesor nadzwyczajny w Blavatnik School of Government na Uniwersytecie Oksfordzkim, stwierdziła, że ​​przywództwo objęte przez PTI Imrana Khana jest „szokujące” w kontekście przeszłości kraju.

„Zwycięstwo byłoby fantastyczne – we wszystkich wyborach we współczesnej historii Pakistanu wygrywał kandydat preferowany przez wojsko” – wyjaśnił dr Tudor.

Do głosowania zarejestrowało się aż 128 milionów osób, z czego prawie połowa była w wieku poniżej 35 lat. O 266 mandatów w Zgromadzeniu Narodowym liczącym 336 członków walczyło ponad 5000 kandydatów, w tym zaledwie 313 kobiet.

Była ambasador Pakistanu w Stanach Zjednoczonych Maleeha Lodhi powiedziała, że ​​Pakistan „pilnie” potrzebuje stabilności politycznej, aby stawić czoła temu, co określiła jako „najgorszy kryzys gospodarczy w swojej historii”.

Z nadzieją Lodhi stwierdził jednak, że liczba wyborców w Pakistanie pokazała „wiarę w proces demokratyczny”.

READ  Proste chwyty domowe: jak zabijać chwasty, usuwać kłaczki ze swetrów i zapobiegać pleśni kredą