Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wulkan na Islandii: „nieuchronna” erupcja ze 120 trzęsieniami ziemi – na żywo

Wulkan na Islandii: „nieuchronna” erupcja ze 120 trzęsieniami ziemi – na żywo

Ogromne pęknięcia pojawiają się na drogach w islandzkim mieście zagrożonym erupcją wulkanu

Według Islandzkiego Biura Meteorologicznego około 120 trzęsień ziemi wstrząsnęło obszarami wokół miasta Grindavik w oczekiwaniu na możliwą erupcję.

Orzeczenie to nadeszło po ujawnieniu przez Islandzkie Biuro Meteorologiczne dokładnej lokalizacji erupcji wulkanu, która według niej „nadal jest uważana za możliwą”.

Eksperci z Islandzkiego Biura Meteorologicznego wydali istotne aktualizacje po przeanalizowaniu danych ze stacji GPS i zdjęć satelitarnych, które wykazały ciągły „wzrost” w rejonie Svartsingj, na północ od Grindavik.

Met Office stwierdziło, że erupcja „nadal uważa się za możliwą, biorąc pod uwagę ciągły przepływ magmy”, dodając, że „największe prawdopodobieństwo erupcji występuje w środkowej części grobli między Hagafell i Selinjarfell”.

Według RUV trzęsienie ziemi pogłębiło także port Grindavik.

Dyrektor portu Sigurur Arnar Kristmundsson powiedział, że zmiana głębokości wynikała z wpływu trzęsień ziemi.

„Wygląda na to, że podczas pomiarów około 10 dni temu filary opadły o 20–30 centymetrów, więc istnieje możliwość, że dno mogło odpowiednio się opaść” – powiedział RUV.

Dwa tygodnie temu ewakuowano miasto Grindavik po tym, jak aktywność sejsmiczna spowodowana magmą utworzyła szerokie szczeliny na ulicach.

1701244248

Do erupcji może dojść w pobliżu słynnej na całym świecie Błękitnej Laguny

Do tej pory skupialiśmy się na tym, gdzie może nastąpić erupcja, na tamie w pobliżu ewakuowanego miasta Grindavik.

Islandzkie Biuro Meteorologiczne opublikowało szczegółową aktualizację po serii trzęsień ziemi, które miały miejsce w weekend i na początku tego tygodnia, co sugeruje, że może to mieć miejsce gdzie indziej.

Stwierdza, że ​​dane GPS i zdjęcia satelitarne pokazują, że „wzrost” trwa w obszarze Svartsing, obok obszaru turystycznego Błękitna Laguna, około trzech mil na północ od Grindavik.

„Szacuje się, że obszar o największym prawdopodobieństwie erupcji znajduje się w centralnej części grobli pomiędzy Hagafell i Selingarfell”.

Hagafell i Sýlingarfell znajdują się na północ od Grindavik, około czterech mil od siebie.

Mapa Islandzkiego Biura Meteorologicznego pokazująca aktywność trzęsień ziemi w pobliżu Błękitnej Laguny

(Biuro Meteorologiczne Islandii)

Sama Rakiny29 listopada 2023 o godzinie 07:50

1701363655

Islandia przygotowuje się na „nieuchronną” erupcję wulkanu z zaledwie 30-minutowym ostrzeżeniem

Policyjny punkt kontrolny znajduje się 25 kilometrów (15,5 mil) od miasta, ale tylko 12 kilometrów (7,5 mil) od pęknięć, które zaczęły tworzyć się w poprzek dróg i sięgały daleko w góry.

Lidia Patryk30 listopada 2023 o godzinie 17:00

1701359273

Z powodu wulkanu ewakuowano całą ludność islandzkiego miasta. Nasi odważni ratownicy powracają, by ratować zwierzęta

Organizacje charytatywne wzięły udział w szeregu akcji ratowniczych, próbując ratować zwierzęta w mieście, a ratownicy wracali, aby szukać zwierząt.

Koty, psy, chomiki, a nawet kurczaki znalazły się w centrum akcji ratowniczych, po tym jak wiele z nich pozostawiono w domu po tym, jak nakazy ewakuacji dały mieszkańcom kilka minut na opuszczenie. Ewakuowano ponad 4 tysiące osób.

Organizacje charytatywne i inne organizacje interweniowały, aby ratować sytuację, a w tych gorzkich i słodkich okolicznościach odbyło się wiele szczęśliwych spotkań.

Lidia Patryk30 listopada 2023 o godzinie 15:47

1701354926

Wewnątrz opuszczonego islandzkiego miasta pozostawionego w otchłani przez wulkan

Jednak ochotnicze siły ratownicze pełniące służbę wartowniczą przy wietrze wiejącym z prędkością 32 mil na godzinę muszą przestrzegać ścisłych instrukcji islandzkiego ministra turystyki. W języku islandzkim jest mnóstwo szybkich kłótni i w końcu udaje nam się przez nie przejść.

Reporter Barneya Davisa W zeszłym tygodniu odwiedził Grindavik i oto, czego się dowiedział

Lidia Patryk30 listopada 2023 o godzinie 14:35

1701348907

Odpowiadając na główne pytania mieszkańców Grindavik

Mieszkańcy Grindavik byli poza swoimi domami przez ponad dwa tygodnie. Ponieważ nadal nie ma pewności, kiedy będą mogli wrócić, w tym tygodniu podczas wydarzenia mogli zadawać pytania przywódcom kraju, jak podaje lokalny punkt sprzedaży RUV.is.

Oto podsumowanie niektórych zadanych przez nich pytań:

Czy należało ewakuować miasto wcześniej?

Vier Rennison z islandzkiej policji powiedział, że nie ma potrzeby wcześniejszej ewakuacji miasta. Powiedział, że pierwsze dane opublikowane 10 listopada wykazały, że korytarz magmowy znajdował się tak daleko od miasta, że ​​w przypadku erupcji lawa dopływała do Grindavik kilka dni, a nawet tygodni.

Kiedy rurociągi zostaną naprawione?

Obecnie trwają prace, a realizacja inwestycji ma nastąpić zimą i zakończyć się wczesną wiosną.

Jak uzyskać odszkodowanie za zakup domu?

Odszkodowanie odzwierciedla szkody wyrządzone w mieniu. Ludzie mają rok na zgłoszenie szkody.

Gdzie dzieci mogą chodzić do szkoły?

Od 30 listopada dzieci z Grindavik będą mogły korzystać ze szkoły w Grafarvogur.

Aleksa Rossa30 listopada 2023 o 12:55

1701344681

Port Grindavik się pogłębił

Według lokalnych mediów RUV.is, trzęsienie ziemi pogłębiło port Grindavik.

Dyrektor portu Sigurur Arnar Kristmundsson powiedział, że głębokość zmiany była spowodowana wpływem trzęsień ziemi, co jego zdaniem nie jest wyłącznie złą wiadomością.

„Wygląda na to, że gdy dokonywaliśmy pomiarów około 10 dni temu, filary opadły o 20–30 cm, istnieje zatem możliwość, że dno mogło odpowiednio się opaść” – powiedział mediom.

„To nie jest wielka wiadomość, że pirsy toną, ale prawdopodobnie zostaną naprawione. Ale dobrą wiadomością jest to, że dno opadło do tego stopnia, że ​​statki mogą mieć większe zanurzenie, gdy wpływają do portu.

Aleksa Rossa30 listopada 2023 o 11:44

1701337242

ICYMI – Czy najlepsze miejsce do selfie na Islandii właśnie wyszło z podziemia?

Reporter Barneya Davisa Zeszłej nocy odwiedził ewakuowane miasto Grindavik i oto, co zastał

Gdy obawy przed nieuchronną erupcją wulkanu ustępują, miasto szuka najlepszych sposobów na odzyskanie sił po tym, jak ulice zostały zniszczone, a mieszkańcy uciekli w bezpieczne miejsce.

Krater pozostawiony po chaosie rozprzestrzenił się od kościoła luterańskiego i przedszkola aż po plac zabaw dla dzieci i nową, elegancką arenę legendarnej drużyny koszykówki Grindavík na początku sezonu.

Na różnych odcinkach można po prostu przejść od euroazjatyckiej płyty tektonicznej do północnoamerykańskiej, ale w jej najgłębszych miejscach trudno będzie dostrzec dno ciemnej otchłani.

Lidia Patryk30 listopada 2023 o godzinie 09:40

1701331303

120 trzęsień ziemi w ciągu nocy

Według Międzynarodowej Organizacji Morskiej około 120 trzęsień ziemi nawiedziło obszary wokół południowo-zachodniego miasta Grindavik.

Dodali, że o godzinie 06:44 5 kilometrów na południowy zachód od Dalvik miało miejsce trzęsienie ziemi o sile 2,8 w skali Richtera.

Trzęsienia ziemi w ciągu ostatnich 48 godzin

(Islandzkie Biuro Meteorologiczne)

Lidia Patryk30 listopada 2023 08:01

1701324000

Gdzie wystąpiły trzęsienia ziemi

Jak widać, większość trzęsień ziemi ma miejsce w tamie znajdującej się w południowo-zachodniej części półwyspu islandzkiego. Jednak największa była w Vatnafjöll, gdzie we wtorek osiągnęła magnitudę 3,5 o 5:56.

Trzęsienia ziemi w ciągu ostatnich 48 godzin

(Islandzkie Biuro Meteorologiczne)

Aleksa Rossa30 listopada 2023 o godzinie 06:00

1701316800

Port Grindavik się pogłębił

Według lokalnych mediów RUV.is, trzęsienie ziemi pogłębiło port Grindavik.

Dyrektor portu Sigurur Arnar Kristmundsson powiedział, że głębokość zmiany była spowodowana wpływem trzęsień ziemi, i dodał, że nie są to wyłącznie złe wieści.

„Wygląda na to, że gdy dokonywaliśmy pomiarów około 10 dni temu, filary opadły o 20–30 cm, istnieje zatem możliwość, że dno mogło odpowiednio się opaść” – powiedział mediom.

„To nie jest wielka wiadomość, że pirsy toną, ale prawdopodobnie zostaną naprawione. Ale dobrą wiadomością jest to, że dno opadło do tego stopnia, że ​​statki mogą mieć większe zanurzenie, gdy wpływają do portu.

Aleksa Rossa30 listopada 2023 o godzinie 04:00