Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wszystkie polskie państwowe rozgłośnie radiowe zostają oficjalnie zlikwidowane

Wszystkie polskie państwowe rozgłośnie radiowe zostają oficjalnie zlikwidowane

Ministerstwo Kultury poinformowało, że wszystkie 17 polskich rozgłośni państwowych zostało oficjalnie wpisanych do rejestru sądowego jako zlikwidowane.

Wydarzenie to oznacza koniec części zmagań nowego rządu o odzyskanie kontroli nad mediami państwowymi uwikłanymi w spór prawny dotyczący metod stosowanych przez koalicję rządzącą.

Nowa koalicja rządząca pod przewodnictwem Donalda Tuska po dojściu do władzy w grudniu zadeklarowała „odpolitycznienie” mediów publicznych, które dawny rząd Prawa i Sprawiedliwości (PiS) zamienił w tubę propagandy.

Jej wysiłki krytykuje jednak nie tylko PiS, ale także wielu ekspertów prawnych.

Początkowo część sądów rejestrowych odmawiała uznania zmian w zarządach spółek i podejmowała działania mające na celu ich likwidację, od decyzji zaskarżonych przez ministerstwo.

Ministerstwo poinformowało jednak wczoraj, że Sąd Okręgowy w Lublinie przychylił się do skargi ministerstwa i podjął decyzję o oficjalnym rozwiązaniu ostatniej jednostki regionalnej Polskiego Radia.

„Sądy aktowe są uznawane [that the government has] upoważniony do podjęcia takiej decyzji” – napisano w komunikacie ministerstwa, w wyniku czego „otwarto likwidację wszystkich 17 spółek [of Polskie Radio] Skutecznie wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego.

Pod koniec stycznia Rejestr poinformował Polską Agencję Prasową (PAP), że Ministerstwo Kultury jest oficjalnie w stanie likwidacji.

READ  Abonamenty 5G w Polsce osiągną do 2027 roku prawie 50 proc

Jednak na początku tygodnia Sąd Rejestrowy w Warszawie oddalił skargę ministerstwa na odmowę sądu zarejestrowania zmiany w zarządzie polskiego nadawcy państwowego TVP.

Od tej decyzji także nowy zarząd TVP planuje odwołać się.


Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.


Główny autor obrazu: Premia Cancellarii / flickr.com (poniżej Licencja CC BY-NC-ND 2.0)