Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wojna na Ukrainie: dyrektor WFP Cindy McCain mówi, że umowa zbożowa z Rosją jest potrzebna, aby wyżywić świat

Wojna na Ukrainie: dyrektor WFP Cindy McCain mówi, że umowa zbożowa z Rosją jest potrzebna, aby wyżywić świat

  • Maritę Moloney
  • wiadomości BBC

podpis pod zdjęciem,

Terminal zbożowy w porcie w Odessie na Ukrainie

Szef Światowego Programu Żywnościowego ostrzegł, że trudno będzie wyżywić świat, jeśli Rosja wycofa się z umowy zbożowej z Ukrainą.

Cindy McCain powiedziała BBC Sunday with Laura Kuensberg show, że umowa, która wygasa 18 maja, powinna zostać odnowiona.

Umowa eksportowa pozwoliła Ukrainie na transport milionów ton żywności pomimo trwającego konfliktu.

Umowa została wynegocjowana przez ONZ i Turcję w lipcu ubiegłego roku.

Uzgodniono, że pomoże to rozwiązać światowy kryzys żywnościowy po tym, jak rosyjskie okręty wojenne zablokowały dostęp do ukraińskich portów Morza Czarnego po inwazji w lutym 2022 r.

Ukraina jest głównym światowym eksporterem słonecznika, kukurydzy, pszenicy i jęczmienia, a ponad połowa ziarna pszenicy zakupionego w zeszłym roku przez Światowy Program Żywnościowy pochodziła właśnie z tego kraju.

Jednocześnie Organizacja Narodów Zjednoczonych zgodziła się również pomóc Moskwie w ułatwieniu dostaw produktów rolnych.

„Powinni odnowić umowę” – powiedziała pani McCain. „Prawdopodobnie nie będziemy w stanie wykarmić regionu, nie mówiąc już o świecie, jeśli tego nie zrobią”.

„Wiesz, Ukraina była w dużej mierze spichlerzem Europy, a teraz tak się nie dzieje. I musimy pozbyć się zboża, ponieważ ma to wpływ na inne kraje”.

Umowa ma być przedłużana jednorazowo o 120 dni, ale Rosja zagroziła wycofaniem się z umowy 18 maja z powodu przeszkód w eksporcie zboża i nawozów.

Wyżsi urzędnicy z Rosji, Ukrainy, Turcji i Organizacji Narodów Zjednoczonych spotkali się w czwartek w Stambule, aby omówić propozycje przedłużenia umowy.

Wygląda na to, że spotkanie zakończyło się bez zgody Rosji.

Pani McCain powiedziała, że ​​WFP sprowadzał zboże z innych źródeł w celu dystrybucji do krajów na całym świecie, ale nie był w stanie nakarmić wielu ludzi ze względu na wysokie koszty.

podpis pod zdjęciem,

Cindy McCain powiedziała w niedzielnym programie BBC z Laurą Kuensberg, że to, czy umowa zostanie przedłużona, było „50/50”.

Powiedziała, że ​​konflikt „doprowadził do zaostrzenia trudności na całym świecie, aby mógł wyżywić ludzi”.

McCain, która przejęła władzę w zeszłym miesiącu, uważa, że ​​ukraińskim rolnikom będzie trudno zebrać plony w tym roku.

„Wiem, że niektóre farmy nadal działają” – powiedziała. „Ale trzeba pamiętać, że ogromna większość gruntów, na których wcześniej uprawiano rośliny, jest pokryta minami”.

„Sprzęt, którego używają do pracy na farmach, jest zaminowany. To jest tragiczna sytuacja. Jeśli konflikt zakończy się dzisiaj, będziemy mogli latami oczyszczać ziemię i oczyszczać teren, aby upewnić się, że jest bezpieczny w uprawie i bezpieczny w stawianiu” żywy inwentarz”.

O tym, czy myślała, że ​​Rosja podpisze przedłużenie umowy zbożowej z Morza Czarnego, powiedziała: „Nie, nie jestem pewna, czy to zrobią. Słyszałam, że… teraz jest 50/50”.

„Bardzo mnie to martwi. I powinno martwić wszystkich”.

Wezwał „każdego światowego przywódcę” do pomocy w odnowieniu porozumienia i zakończeniu konfliktu.

Ministerstwo obrony Turcji poinformowało w czwartek, że poczyniono postępy w rozmowach w sprawie umowy zbożowej z Morza Czarnego i że strony zgodziły się kontynuować czterostronne spotkania techniczne.

Wicepremier Ukrainy Ołeksandr Kubrakow powiedział po rozmowach, że umowa zbożowa powinna zostać przedłużona na dłuższy okres i rozszerzona. Zapowiedział, że rozmowy będą kontynuowane online.

Możesz obejrzeć pełny niedzielny wywiad z Laurą Kuenssberg w tę niedzielę na BBC One i iPlayer od 09:00 BST