Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wojna na Ukrainie: dwudziestu rannych po rosyjskim nalocie na Dniepr

Wojna na Ukrainie: dwudziestu rannych po rosyjskim nalocie na Dniepr

  • Napisane przez Jamesa Fitzgeralda
  • wiadomości BBC

wyjaśnij wideo,

ZOBACZ: Wideo udostępnione przez prezydenta Zełenskiego pokazuje ratowników przeszukujących gruzy

Dwadzieścia osób zostało rannych – a inni obawiają się, że zostali uwięzieni – po rzekomym rosyjskim ataku w mieście Dniepr w centralnej Ukrainie.

Film udostępniony przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego pokazuje ratowników przeszukujących pozostałości dwupiętrowego budynku.

Inny urzędnik powiedział, że pięć ofiar to dzieci, a mężczyzna został wyciągnięty spod gruzów.

Eksplozje słychać było także w stolicy, Kijowie, gdzie ponownie rozmieszczono systemy obrony powietrznej.

Cała Ukraina została objęta alarmem przeciwlotniczym. Rosja nie skomentowała ostatnich wydarzeń.

Zełenski opisał wybuch w Dnieprze jako celowy rosyjski atak, chociaż Rosja wcześniej zaprzeczała celowaniu w cywilów podczas inwazji na sąsiedni kraj.

Pożary wybuchły po rzekomym strajku w rejonie na północ od miasta, według gubernatora dystryktu.

Serhij Łysak dodał, że wśród ofiar jest pięcioro dzieci, a stan trzech chłopców oceniono jako ciężki.

Powiedział, że 17 z 20 rannych w wypadku trafiło do szpitala.

Wybuchy odnotowano w innych częściach kraju.

Administracja wojskowa stolicy Ukrainy poinformowała za pośrednictwem kanału informacyjnego Telegram, że w niedzielę w odpieraniu nalotów pod Kijowem brały udział systemy obrony powietrznej.

Urzędnicy w północnym mieście Sumy odnotowali 87 eksplozji w wyniku rosyjskich bombardowań i mówili o ofiarach i zniszczeniach infrastruktury.

Kilkanaście eksplozji odnotowano również w okupowanych przez Rosję miastach Berdiańsk i Melitopol, choć szczegółów jest niewiele.

W samej Rosji urzędnicy poinformowali wcześniej w sobotę, że dwie kolejne osoby zginęły w nowych atakach w regionie przygranicznym Biełgorodu.

Lokalne władze stwierdziły, że odpowiedzialna jest za to Ukraina, chociaż sama Ukraina twierdzi, że zgony były wynikiem rosyjskiej próby namierzenia bojowników sprzeciwiających się rządowi w Moskwie.

Kijów zaprzeczył jakiemukolwiek bezpośredniemu zaangażowaniu, ponownie twierdząc, że atak został przeprowadzony przez rosyjskie siły paramilitarne.

W innych wydarzeniach bliski współpracownik prezydenta Zełenskiego powiedział, że jego kraj nie jest jeszcze gotowy do rozpoczęcia długo obiecanej kontrofensywy przeciwko okupacyjnym żołnierzom rosyjskim.

Jego słowa wydawały się sprzeczne z wypowiedzią Zełenskiego, który zaledwie dzień wcześniej cytowany był jako oświadczenie, że Ukraina jest gotowa do rozpoczęcia manewru.

Ale niespójne komentarze ukraińskich urzędników mogły być celową próbą zmylenia Moskwy, donosi Sunday Times.

READ  Inwazja na Ukrainę: Pięć mil od Kijowa to miasto jest mocno bombardowane – a cywile uciekają, jak tylko mogą | wiadomości ze świata