Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wojna między Izraelem a Gazą: Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzega, że ​​połowa populacji Gazy głoduje

Wojna między Izraelem a Gazą: Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzega, że ​​połowa populacji Gazy głoduje

Skomentuj zdjęcie,

Małe dzieci schroniły się w szpitalu Nasser w Khan Yunis

Wyższy rangą urzędnik ONZ ds. pomocy ostrzegł, że w związku z trwającymi tam walkami połowa ludności Gazy głoduje.

Karl Skau, zastępca dyrektora Światowego Programu Żywnościowego ONZ, powiedział, że tylko niewielka część potrzebnych zapasów mogła dotrzeć do Strefy Gazy, a dziewięć na 10 osób nie mogło jeść codziennie.

Scaw powiedział, że warunki w Gazie sprawiają, że dostawy są „prawie niemożliwe”.

Izrael twierdzi, że musi kontynuować ataki powietrzne na Gazę, aby wyeliminować Hamas i sprowadzić izraelskich zakładników do domu.

„Każda śmierć lub ból cywila jest bolesna, ale nie mamy innego wyjścia” – powiedział w sobotę BBC rzecznik IDF podpułkownik Richard Hecht.

Powiedział: „Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby dotrzeć do jak największej części Strefy Gazy”.

Przemieszczanie się do i z Gazy zostało poważnie ograniczone od 7 października, kiedy bojownicy Hamasu przedarli się przez silnie strzeżony płot graniczny Izraela, zabijając 1200 osób i biorąc 240 zakładników.

W odpowiedzi Izrael zamknął granicę ze Strefą Gazy i rozpoczął ataki powietrzne na Strefę Gazy, znacznie ograniczając dostarczanie pomocy, od której uzależnieni są mieszkańcy Gazy.

Ministerstwo zdrowia kierowane przez Hamas twierdzi, że w swojej kampanii odwetowej Izrael zabił ponad 17 700 mieszkańców Gazy, w tym ponad 7 000 dzieci.

Otwarte było jedynie przejście graniczne w Rafah z Egiptem, co umożliwiało dotarcie ograniczonych ilości pomocy do Gazy. W tym tygodniu Izrael zgodził się otworzyć w ciągu najbliższych kilku dni przejście Kerem Shalom z Izraela do Gazy – ale tylko w celu sprawdzenia ciężarówek z pomocą. Następnie ciężarówki pojadą do Rafah, aby przedostać się do Gazy.

Pan Skau powiedział, że nic nie przygotowało go na „strach, chaos i rozpacz”, z jakimi spotkał się on i jego zespół WFP podczas podróży do Gazy w tym tygodniu.

Dodał, że byli świadkami „zamieszania w magazynach i punktach dystrybucji z tysiącami zdesperowanych ludzi, supermarketach z pustymi półkami, przepełnionymi schroniskami i zniszczonymi łazienkami”.

Naciski międzynarodowe i tymczasowe siedmiodniowe zawieszenie broni w zeszłym miesiącu umożliwiły udzielenie bardzo potrzebnej pomocy Strefie Gazy, ale Światowy Program Żywnościowy upiera się, że obecnie potrzebne jest drugie przejście graniczne, aby zaspokoić popyt.

Według pana Skau w niektórych obszarach dziewięć na 10 rodzin spędza „cały dzień i noc bez jedzenia”.

Mieszkańcy Khan Yunis w południowej Strefie Gazy, miasta otoczonego obecnie przez izraelskie czołgi na dwóch frontach, mówią, że sytuacja jest tam tragiczna.

Doktor Ahmed Al-Maghrabi, ordynator oddziału chirurgii plastycznej i oparzeń w szpitalu Nasser, jedynej ocalałej placówce służby zdrowia w mieście, powstrzymywał łzy, gdy opowiadał BBC o niedoborach żywności.

Powiedział: „Mam trzyletnią córkę. Zawsze prosi mnie o jakieś słodycze, jakieś jabłka, jakieś owoce. Nie mogę ich zapewnić. Czuję się bezsilny”.

„Nie ma wystarczającej ilości jedzenia, nie ma wystarczającej ilości jedzenia, tylko ryż. Uwierzysz, tylko ryż? Jemy tylko raz, raz dziennie”.

Wyjaśnienie wideo,

Doktor Ahmed Al-Maghrabi powiedział BBC, że brakuje żywności, wody i leków i nie może przeprowadzać operacji na pacjentach

Khan Yunis był w ostatnich dniach świadkiem intensywnych nalotów, a dyrektor tamtejszego szpitala Nasser powiedział, że jego zespół „stracił kontrolę” nad liczbą zabitych i rannych przybywających do szpitala.

Izrael twierdzi, że przywódcy Hamasu ukrywają się w Khan Yunis, prawdopodobnie w sieci podziemnych tuneli, i że walczą od domu do domu, od filaru do filaru, aby zniszczyć potencjał militarny grupy.

Więcej o wojnie między Izraelem a Gazą

Prezydent Palestyny ​​Mahmoud Abbas oskarżył w sobotę Stany Zjednoczone o współudział w zbrodniach wojennych po tym, jak wykorzystały one prawo weta wobec rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ wzywającej do natychmiastowego zawieszenia broni w Gazie.

Spośród 15 członków Rady Bezpieczeństwa 13 krajów głosowało za rezolucją wzywającą do zawieszenia broni. Wielka Brytania wstrzymała się od głosu, a Stany Zjednoczone były jedynym krajem, który głosował przeciw uchwałie.

Prezydent Palestyny ​​Mahmoud Abbas powiedział, że uważa Waszyngton za odpowiedzialny za „rozlew krwi palestyńskich dzieci, kobiet i osób starszych w Gazie z rąk Izraela”. [Israeli] Siły okupacyjne.

Ambasador USA przy Organizacji Narodów Zjednoczonych Robert Wood bronił weta, mówiąc, że rezolucja wzywa do „niezrównoważonego zawieszenia broni”, które „pozostawiłoby Hamas na miejscu i byłby w stanie powtórzyć to, co zrobił 7 października”.

Nieco ponad tydzień temu zakończyło się siedmiodniowe tymczasowe zawieszenie broni. Na mocy rozejmu Hamas uwolnił 78 zakładników w zamian za uwolnienie 180 palestyńskich więźniów przetrzymywanych w izraelskich więzieniach.

Hamas w Gazie nadal przetrzymuje ponad 100 zakładników.

Kibuc i grupa zakładników podali w oświadczeniu, że w sobotę potwierdzono zabójstwo izraelskiego zakładnika Sahara Barucha (25 lat).

Nastąpiło to po tym, jak zbrojne skrzydło ruchu Hamasu opublikowało w piątek wideo, które według niego ukazuje krwawe skutki nieudanej operacji armii izraelskiej mającej na celu uwolnienie izraelskiego zakładnika.

READ  Przesłuchania 6 stycznia – NA ŻYWO: Steve Bannon uznany za winnego pogardy po odrzuceniu wezwania