Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Włochy przekazują dyrektorowi naczelnemu Monte dei Paschi, Lovaglio, nowe zadanie – sourcing

Włochy przekazują dyrektorowi naczelnemu Monte dei Paschi, Lovaglio, nowe zadanie – sourcing

MEDIOLAN (Reuters) – Ministerstwo Skarbu Włoch da weteranowi bankierowi Luigi Lovaglio nowy mandat na stanowisko prezesa państwowego banku Monte dei Paschi di Siena, podają dwa źródła zaznajomione ze sprawą.

Lovaglio, który swoją karierę budował w UniCredit (CRDI.MI), gdzie ostatecznie doszedł do stanowiska szefa dawnej polskiej jednostki grupy, Bank Pekao, trafił do Monte dei Paschi (MPS) nieco ponad rok temu, kiedy jego poprzednik został zwolniony przez Ministerstwo Skarbu.

Państwo jest właścicielem 64% MPS po ratowaniu w 2017 roku.

Lovaglio, jeden z najbardziej doświadczonych włoskich bankierów komercyjnych, w listopadzie nadzorował podwyższenie kapitału o 2,5 miliarda euro (2,7 miliarda dolarów), co pozwoliło MPS na zwiększenie kapitału i sfinansowanie dobrowolnych zwolnień.

Lovaglio zobowiązał się do zwiększenia rentowności MPS, przygotowując bank do fuzji, która pozwoliłaby państwu wypełnić zobowiązania reprywatyzacyjne podjęte wobec unijnych organów ochrony konkurencji w momencie ratowania.

Ministerstwo Skarbu wyznaczy również na przewodniczącego Nicolę Maioni, prawnika, który zasiada w zarządzie MPS od 2017 r., a wcześniej przewodniczył kontrolowanej przez państwo radzie kontroli ruchu lotniczego Enav (ENAV.MI), podały źródła.

Podczas gdy akcjonariusze MPS głosują nad nominacją nowych dyrektorów w przyszłym miesiącu, Departament Skarbu – jako największy pojedynczy akcjonariusz banku – przygotowuje się do przedstawienia swojej listy kandydatów w nadchodzących godzinach radzie dyrektorów Tuscan Bank.

(1 USD = 0,9295 euro)

(Raportowanie Valentiny Za i Valentiny Za) Montaż autorstwa Michaela Berry’ego

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Umowa o świadczenie usług toruje drogę do polsko-kanadyjskiej współpracy SMR: firmy