Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Przywódcy UE pozostają w impasie w sprawie klasyfikacji energii jądrowej

Przywódcy UE pozostają w impasie w sprawie klasyfikacji energii jądrowej

Unia Europejska pozostaje w impasie, czy uznać energię jądrową za równą energii odnawialnej, ponieważ Francja i Niemcy walczyły o nowych sojuszników na szczycie w piątek.

Prezydent Francji Emmanuel Macron, którego rząd prowadził kampanię na rzecz korzystniejszego traktowania energii jądrowej, rozmawiał na piątkowym śniadaniu z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem o postępowaniu z paliwem, gdy obie strony starły się o postępowanie z paliwem.

Po spotkaniu francuski prezydent powiedział dziennikarzom, że ma nadzieję na osiągnięcie porozumienia z Niemcami, które są jednym z kilku krajów sprzeciwiających się francuskim staraniom o uznanie energii jądrowej w kilku aktach legislacyjnych związanych z zieloną transformacją.

„Myślę, że znajdziemy porozumienie”, powiedział Macron, „jesteśmy w trakcie znajdowania porozumienia w sprawie wodoru i innych tematów, aby zachować neutralność technologiczną”.

Uznanie energii jądrowej za niskoemisyjne źródło energii jest kluczową bitwą dla Francji, która stara się zapewnić skierowanie większych funduszy na istniejącą flotę jądrową. Prawie połowa z 56 reaktorów musiała zostać zamknięta w zeszłym roku w celu przeprowadzenia szeroko zakrojonych prac konserwacyjnych w celu naprawy pęknięć. Elektrownie jądrowe będą wytwarzać prawie 70 procent energii elektrycznej we Francji w 2021 roku.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała pierwszego dnia dwudniowego szczytu przywódców UE w Brukseli w czwartek, że energia jądrowa może „odgrywać rolę” w europejskich wysiłkach na rzecz dekarbonizacji, dodając, że tylko „zaawansowana” technologia jądrowa uproszczone zasady i zachęty w niedawno wprowadzonej przez UE ustawie o zerowej wartości netto dla przemysłu i nie będzie kwalifikować się do wszystkich korzyści płynących z tego prawodawstwa.

Rodzaj technologii, o którym mówiła, to małe reaktory modułowe, które są opracowywane w kilku krajach, w tym we Francji.

Elektrownia jądrowa w południowo-wschodniej Francji. Energia jądrowa będzie wytwarzać prawie 70% energii elektrycznej w kraju w 2021 r. © Nathan Laine / Bloomberg

Niemcy są podobnie ostrożne. Nie sprzeciwia się wykorzystywaniu energii jądrowej do produkcji wodoru – co było przedmiotem wspólnej deklaracji z francuskimi ministrami 22 stycznia – ale Berlin nie jest skłonny traktować energii jądrowej na równi z odnawialnymi źródłami energii, takimi jak energia wiatrowa czy słoneczna, co dać mu uprzywilejowany dostęp do finansowania UE.

READ  Polski rząd rozważa wprowadzenie podatku od wolnych nieruchomości

Belgijski premier Alexandre de Croo powiedział Financial Times, że kraje powinny przyjąć „pragmatyczne” podejście, ale Austria i Luksemburg są ideologicznie przeciwne energii jądrowej i pozywają Komisję o przyznanie energii jądrowej „zielonej” etykiety w ramach zrównoważonych inwestycji .

W obozie francuskim polski premier Mateusz Morawiecki powiedział Financial Times, że energetyka jądrowa powinna kwalifikować się do finansowania z UE.

Energetyce jądrowej „z pewnością należy nadać taki sam status [as solar and wind power] „Ponieważ nie mamy technologii do magazynowania energii z odnawialnych źródeł energii” – powiedział.

W zeszłym roku Warszawa rozmawiała o partnerstwie ze Stanami Zjednoczonymi i Francją w celu rozwoju energetyki jądrowej w Polsce zgodnie z planami uruchomienia pierwszej elektrowni jądrowej w 2033 roku.

Skrytykował jednak wysiłki UE zmierzające do dekarbonizacji jej gospodarki, mówiąc jednak, że blok powinien spowolnić wysiłki na rzecz osiągnięcia zerowej emisji netto, podobnie jak kraje takie jak Rosja i Chiny.

Emisje dwutlenku węgla w Europie stanowią około 8 procent emisji na całym świecie. A jeśli zredukujemy to o 1 procent z wielkim wysiłkiem i dojdzie do ucieczki emisji i utraty wielu miejsc pracy w Europie. Tymczasem w Indiach, Chinach i Rosji otwierają się nowe elektrownie węglowe. . . To nie ma większego sensu”.

Unia Europejska postawiła sobie za cel osiągnięcie zerowej emisji netto do 2050 roku, podczas gdy Rosja i Chiny zobowiązały się do osiągnięcia tego samego celu 10 lat później.

Wysoki rangą niemiecki urzędnik powiedział w tym tygodniu, że francusko-niemiecka wspólna deklaracja ze stycznia, uznając rolę niskoemisyjnych źródeł energii, takich jak energia jądrowa, podkreśliła znaczenie „ochrony”. . . Ogólny poziom ambicji celu w zakresie energii ze źródeł odnawialnych.

„Innymi słowy, jeśli chcemy uczynić energię jądrową równoważną ze źródłami odnawialnymi, obniżymy poziom ambicji energii odnawialnej” – powiedział. Powiedział, że energia jądrowa może przyczynić się do dekarbonizacji, „ale nie jest tylko źródłem energii odnawialnej. A Francja się na to zgodziła”.

READ  Polska spółka Allegro spodziewa się w okresie świątecznym wzrostu zysków kwartalnych po pobiciu zysków podstawowych za trzeci kwartał

Dodatkowe raporty Andy’ego Poundsa w Brukseli i Leili Abboud w Paryżu