Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Więźniowie Guantanamo mogą zeznawać o torturach w Polsce – mówi Departament Sprawiedliwości

Waszyngton – Administracja Bidena powiedziała w zeszłym tygodniu Sądowi Najwyższemu, że więzień Guantanamo Bay, który stara się dowiedzieć więcej o torturach w „czarnej witrynie” CIA, może zeznawać przed polskimi władzami o jego traktowaniu.

Po przesłuchaniu przez kilku sędziów podczas wystąpień ustnych w tym miesiącu W przypadku Abu Jubaidy Pełniący obowiązki radcy prawnego Brian Fletcher zapytał, czy mógłby odpowiedzieć na pytania dotyczące jego leczenia. List W piątek sąd został poinformowany, że rząd zezwoli Zubaidzie na przesłanie do polskich władz raportu zawierającego szczegóły torturowania przez CIA.

Polscy prokuratorzy badają tortury Zubaydaha w areszcie CIA na początku 2000 roku. Chociaż CIA była powszechnie uważana za tak zwaną „czarną bazę” w Polsce, Stany Zjednoczone starały się chronić tożsamość partnerów wywiadu zagranicznego i lokalizację ośrodków przetrzymywania w swoich krajach.

W 2015 roku Stany Zjednoczone odrzuciły prośbę polskich prawników o ułatwienie zeznań Jubaidy, ale Departament Obrony poinformował urząd, że „nielegalna korespondencja” dla zatrzymanego ograniczała się do kontaktu z rodziną. Przedstawione tu okoliczności pozwolą na skorzystanie z takiej procedury w celu wysłania zawiadomienia do polskich adwokatów na wniosek Abu Jubaidy.

Sądownictwo poinformowało, że oświadczenie Jubaidy zostanie poddane kontroli bezpieczeństwa. Ta krytyka „nie uniemożliwia CIA opisania jego leczenia podczas pobytu w areszcie, ale prowadzi do korekty informacji, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo Stanów Zjednoczonych” – napisał Fletcher.

Zeznania Jubaidy nie rozwiążą kontrowersji dotyczących tego, czy Stany Zjednoczone mogą domagać się najnowocześniejszego przywileju, aby zabronić dwóm byłym kontrahentom CIA składania zeznań na temat traktowania zatrzymanego, ostrzegł Fletcher, co jest kluczowym pytaniem przed sądem.

Subaida, pierwszy więzień w ramach programu „zaawansowanego śledztwa” prowadzonego przez CIA od czasu ataków z 11 września, zeznaje wobec byłych kontrahentów CIA, że firma prowadziła ośrodek zatrzymań w Polsce na początku XXI wieku. A także szczegóły jego leczenia. Wykonawcy James Mitchell i Bruce Jason opracowali zaawansowany plan śledczy CIA, który był powszechnie potępiany jako prowadzący do torturowania podejrzanych o terroryzm.

READ  Minister Spraw Zagranicznych RP kończy tournée po Azji Centralnej

Po tym, jak Zubaydah i jego prawnik Joseph Marculis zwrócili się o nakaz sądu federalnego zezwalający wykonawcom na pomoc, Stany Zjednoczone wstrzymały swoje zeznania, domagając się tajnych koncesji państwowych.

CIA utajniła istotne informacje na temat swojego zaawansowanego programu śledczego, w tym szczegóły dotyczące leczenia Jubaidy podczas pobytu w areszcie CIA. Jego prawnicy twierdzą również, że był torturowany i przetrzymywany w różnych miejscach CIA, w tym w ośrodku w Polsce, od grudnia 2002 r. do września 2003 r., co potwierdza, że ​​były prezydent Polski, który przebywał w areszcie Jubaidy, prowadził ośrodek w tym kraju.

Sądownictwo, które przejęło władzę w Pakistanie prawie dwie dekady temu, powiedziało, że Jubaida był sojusznikiem i wieloletnim sojusznikiem Osamy bin Ladena. Został zatrzymany za granicą, zanim w 2006 roku został przeniesiony do Guantanamo Bay na Kubie.

Według publicznego raportu Senackiej Komisji Śledczej z 2014 r. dotyczącego programu tortur CIA, Zubaida został podtapiany co najmniej 83 razy i spędził ponad 11 dni w „trumnie”.

Jubaida miała możliwość złożenia zeznań na temat jej traktowania podczas ustnych argumentów na początku tego miesiąca w prawnej batalii o jej starania o ochronę zeznań wykonawców. Gdy kłótnie dobiegły końca, kilku sędziów naciskało na Fletchera, aby odpowiedział na pytania dotyczące tortur Subaidy.

„Dlaczego świadek nie jest dostępny?” Sędzia Neil Korsch zapytał Fletchera. „Jaki jest sprzeciw Rządu wobec świadka, który zeznaje o swoim własnym traktowaniu i nie wymaga żadnego przyznania się od Rządu?”

Pozew został prawdopodobnie sfinansowany przez Corsic i od kilku lat toczy się przed Sądem Najwyższym Stanów Zjednoczonych.

Sędzia Sonia Sotomayor powiedziała Fletcherowi: „Chcemy jasnej odpowiedzi. Czy pozwolisz mu zeznawać, co się z nim stało w tych terminach, bez pytania o tajemnicę państwową lub jakikolwiek inny przywilej? Tak lub nie? To wszystko, czego szukamy. „

READ  Polska wycofuje swój „antyeuropejski” wniosek na Biennale w Wenecji

Fletcher powiedział Korsyce, że cała komunikacja Jubaidy podlega kontroli bezpieczeństwa, ale Sąd Najwyższy udzieli odpowiedzi.