Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wielka Brytania i Stany Zjednoczone osiągnęły rozejm taryfowy na dotacje dla samolotów

TStany Zjednoczone i Wielka Brytania osiągnęły rozejm w 17-letnim sporze handlowym o dotacje dla samolotów i zgodziły się na pięcioletnie zawieszenie ceł na różne towary. .

Spór, który był najdłuższy w historii WTO, doprowadził do nałożenia przez oba kraje ceł odwetowych na swój eksport z powodu nieporozumień dotyczących wsparcia rządu dla europejskiego giganta Airbusa i jego amerykańskiego rywala Boeinga.

W rezultacie szkocka whisky, herbatniki, kaszmir i śmietanka skrzepowa podlegały dodatkowej opłacie w wysokości 25%.

Jednak dzisiaj Stany Zjednoczone i Wielka Brytania zgodziły się zawiesić cła do 2026 r., gdy trwają rozmowy.

„Ta umowa wesprze miejsca pracy w całym kraju i jest świetną wiadomością dla głównych pracodawców, takich jak szkocka whisky i sektorów takich jak przemysł lotniczy” – powiedziała Liz Truss, sekretarz handlu międzynarodowego.

„Podjęliśmy decyzję o deeskalacji konfliktu na początku roku, kiedy staliśmy się suwerennym państwem handlowym, co było kluczowe dla przełamania impasu i doprowadzenia Stanów Zjednoczonych do stołu negocjacyjnego”.

Porozumienie jest następstwem podobnego zawieszenia broni uzgodnionego między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską na początku tego tygodnia. Ale Wielka Brytania musiała wynegocjować odrębną decyzję po wyjściu z bloku w zeszłym roku.

Truss dodał: „Dzisiejsza umowa wyznacza granicę pod niesamowicie niszczycielską kwestią i oznacza, że ​​możemy skupić się na przeniesieniu naszych stosunków handlowych ze Stanami Zjednoczonymi na wyższy poziom, w tym ścisłą współpracę w celu zakwestionowania nieuczciwych praktyk krajów takich jak Chiny i wykorzystanie siły wolności do ponownego handlu. Budowanie lepsze niż epidemia.

READ  Zełenski mówi, że Ukraina się nie ugięła, nawet Rosjanie spodziewają się porażki