Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Policja w Hongkongu aresztuje redaktora Apple Daily podczas porannych nalotów | Hongkong

Policja Bezpieczeństwa Narodowego Hongkongu aresztowała redaktora naczelnego i czterech innych menedżerów Apple Daily we wczesnych porannych nalotach, w których uczestniczyło ponad 100 funkcjonariuszy.

Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego policji powiedział, że pięciu dyrektorów zostało aresztowanych pod zarzutem zmowy z obcym krajem lub zagranicznymi agentami w celu zagrożenia bezpieczeństwa narodowego. Wszyscy zostali aresztowani w swoich domach około godziny 7 rano.

Policja przeszukała również redakcję Apple Daily i jej biura, z późniejszym oświadczeniem, że notatka dotyczyła „siły przeszukania i konfiskaty materiałów dziennikarskich”. „Proces, który wciąż trwa, ma na celu zebranie dowodów w sprawie podejrzanej o naruszenie prawa bezpieczeństwa narodowego” – dodała.

Więźniowie zostali wybrani przez Apple Daily jako redaktor naczelny Ryan Lowe; dyrektor generalny Cheung Kim Hong; dyrektor operacyjny Chow Tat Koen; zastępca redaktora naczelnego Chan Boiman; oraz redaktor naczelny Cheung Chi-wai.

Właściciel gazety, działacz prodemokratyczny i biznesmen Jimmy Lai, był w więzieniu od końca zeszłego roku pod zarzutami związanymi z protestami z 2019 r. i zarzutami o przestępstwa związane z bezpieczeństwem narodowym. Jego firma, Next Digital, podobno ogłosiła zawieszenie obrotu jej akcjami przed otwarciem rynków w czwartek.

Policja powiedziała tylko, że ta piątka obejmowała czterech mężczyzn i kobietę w wieku od 47 do 63 lat.

Apple Daily wyemitował na żywo transmisję z policyjnego nalotu na biuro, w której pokazano funkcjonariuszy prowadzących policję do budynku z rękami najwyraźniej związanymi za plecami. Gazeta poinformowała, że ​​​​pracownicy zostali usunięci z redakcji podczas przeszukania i zajęcia przez policję, i opublikowała zdjęcie tego, co według niej było Policjant przegląda komputer reportera.

Ryan Low, redaktor naczelny Apple Daily, został zwolniony. Zdjęcie: AP

Ustawa o bezpieczeństwie narodowym (NSL) została narzucona przez Pekin z błogosławieństwem rządu Hongkongu w czerwcu zeszłego roku i od tego czasu doprowadziła do aresztowania ponad 100 osób, w tym 54 za prowadzenie demokratycznych prawyborów, które są nieoficjalnymi prawyborami. – Impreza wyborcza często organizowana przez różne partie polityczne. Wśród aresztowanych byli politycy i działacze, z których większości odmówiono zwolnienia za kaucją.

READ  Żarłacz biały ścigający wybrzeże Stanów Zjednoczonych jest jednym z największych na świecie

Lay jest jedną z najbardziej znanych osób aresztowanych zgodnie z prawem, a jego firma Next Digital i Apple Daily również stały się celem. Lai został oskarżony po raz trzeci na podstawie Ustawy o Bezpieczeństwie Narodowym w kwietniu, za współudział z zagranicy w związku z próbą ucieczki aktywisty Andy’ego Lee na Tajwan w zeszłym roku. Jego aktywa również zostały zamrożone.

Lay był zagorzałym przeciwnikiem rozprawiania się z ruchem prodemokratycznym, a Apple Daily opublikował obszerną krytyczną prasę. Komisarz policji Hongkongu oskarżył Apple Daily o podżeganie do nienawiści i dzielenie społeczeństwa, podczas gdy propekińskie media wezwały do ​​jego zamknięcia.

Artykuł jest powszechnie postrzegany jako główny cel target Rząd podejmuje działania, by zmiażdżyć wolną prasę w mieścieW czwartek odbył się drugi nalot na redakcję. Na początku tego miesiąca redaktor naczelny Lu powiedział AFP, że stoi w obliczu „największego kryzysu odkąd objąłem urząd ponad trzy lata temu”.

Stephen Butler, koordynator programu CPJ Asia, powiedział, że aresztowania zniszczyły „wszelką pozostałą wyobraźnię, że Hongkong wspiera wolność prasy”.

Chiny, które kontrolują Hongkong, mogą być w stanie rozprawić się z gazetą, którą uważają za nieznośnego krytyka, ale tylko za wysoką cenę zapłaconą przez mieszkańców Hongkongu, którzy od dziesięcioleci cieszą się swobodnym dostępem do informacji. „