Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wezwanie do kontroli bezpieczeństwa, ponieważ pożar magazynu paliw zabija 13 osób w Indonezji | Aktualności

Przedstawiciel straży pożarnej powiedział, że wśród ofiar było dwoje dzieci, a 50 innych zostało zabranych do szpitala, niektóre z poważnymi oparzeniami.

Indonezyjscy urzędnicy wezwali do przeprowadzenia dochodzenia i audytu obiektów państwowej firmy energetycznej Pertamina po tym, jak w pożarze jej stacji paliw zginęło 13 osób.

Pożar wybuchł w piątek około godziny 20:00 (01:00 GMT) z rury paliwowej w magazynie paliw Pertamina w stolicy Dżakarcie, szybko rozprzestrzeniając się na pobliskie domy i wprowadzając mieszkańców gęsto zaludnionego obszaru w stan paniki.

Władze początkowo oszacowały liczbę ofiar śmiertelnych na 17, ale później skorygowały ją do 13. Dziesiątki osób zostało rannych, a setki ewakuowano. Abdul Wahed, funkcjonariusz straży pożarnej z Północnej Dżakarty, powiedział, że pożar został ugaszony we wczesnych godzinach sobotniego poranka.

„Rozkazałem Pertaminie dokładnie zbadać tę sprawę” – powiedział minister ds. Przedsiębiorstw państwowych Eric Thuhir na swojej stronie na Instagramie.

„Powinien być przegląd operacyjny” – dodał.

Sojing Subaruto, który stoi na czele parlamentarnej komisji ds. energii, wezwał do przeglądu wszystkich obiektów Pertaminy.

„Wszystkie obiekty, czy to rafinerie, czy magazyny, muszą zostać ponownie sprawdzone” – powiedział w KompasTV, zauważając, że Pertamina często miała wypadki pożarowe w swoich obiektach. Sujing powiedział również, że powinna być większa odległość między magazynami w Pertaminie a obszarami mieszkalnymi.

„W przypadku obiektu o pojemności Bloomang odległość od obszaru mieszkalnego powinna wynosić co najmniej jeden do dwóch kilometrów” – powiedział.

Plumpang, o pojemności ponad 300 000 kilolitrów, jest jedną z największych stacji benzynowych w Pertaminie.

Strażacy walczą z pożarem magazynu paliw Pertamina w Dżakarcie [Willy Kurniawan/Reuters]

Lokalni mieszkańcy powiedzieli, że czuli zapach paliwa około 30 minut przed wybuchem pożaru, powiedział Abdul Sikur, który mieszka w pobliżu KompasTV.

„Zapach był tak silny, że ludzie wymiotowali, a niektórzy tracili przytomność” – powiedział.

Kierownik okręgu Pertamina, Eko Kristiawan, powiedział, że wstępne dochodzenie wykazało, że pożar wybuchł, gdy rurociąg pękł podczas ulewnego deszczu, prawdopodobnie w wyniku uderzenia pioruna.

READ  Ostatni proces Alexa Mordo: werdykt rzuca światło na inne tajemnicze zgony, gdy przemawia drugi przysięgły

Chociaż stacja zaspokaja 25 procent zapotrzebowania Indonezji na paliwo, powiedział, że pożar nie zakłóci dostaw paliwa do kraju.

Minister Zaheer złożył kondolencje ofiarom i ich rodzinom. Dyrektor generalny Pertaminy, Nicke Widyawati, również przeprosił za pożar i powiedział, że firma „zastanowi się wewnętrznie, aby uniknąć powtórzenia się podobnych incydentów”.