Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Biały Dom poinformował, że Joe Biden usunął przedrakową zmianę skórną

Źródło obrazu, Getty Images

Biały Dom poinformował, że prezydent USA Joe Biden przeszedł w zeszłym miesiącu usunięcie zmiany przedrakowej ze skóry podczas rutynowego badania lekarskiego.

Lekarz pana Bidena powiedział, że cała tkanka rakowa została usunięta i dalsze leczenie nie jest potrzebne.

Lekarz dodał, że pan Biden będzie nadal monitorował dermatologię w ramach swojej bieżącej opieki zdrowotnej.

80-letni prezydent przeszedł w lutym badanie fizyczne, które według Białego Domu wykazało, że jest w dobrym zdrowiu i „zdolny do pełnienia obowiązków”.

Zmiana została usunięta z klatki piersiowej Bidena 16 lutego w Narodowym Wojskowym Centrum Medycznym im. Waltera Reeda pod Waszyngtonem, napisał Kevin O’Connor, lekarz Bidena, w notatce przekazanej mediom w piątek.

„Dalsze leczenie nie jest potrzebne” – powiedział, dodając, że obszar „dobrze się zregenerował” od czasu biopsji.

W notatce stwierdzono, że typ nowotworu – rak podstawnokomórkowy – nie rozprzestrzenia się normalnie ani nie daje przerzutów.

Według Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC), rak podstawnokomórkowy i rak płaskonabłonkowy to dwa najczęstsze rodzaje raka skóry w Stanach Zjednoczonych.

Według Skin Cancer Foundation, diagnozowana każdego roku u 3,6 miliona Amerykanów, jest najczęstszą formą wszystkich nowotworów. Rośnie wolno, jest uleczalna i powoduje niewielkie uszkodzenia, jeśli zostanie wcześnie leczona.

W przeciwieństwie do czerniaka – innej powszechnej formy przemieszczania się skóry, która może rozprzestrzeniać się na inne części ciała – raki podstawnokomórkowe i płaskonabłonkowe „oba zwykle można leczyć, ale mogą być szpecące i kosztowne w leczeniu” – mówi CDC.

W styczniu żonie Bidena, pierwszej damie Jill Biden, usunięto trzy zmiany, z których dwie później dały wynik pozytywny na raka podstawnokomórkowego.

Kilka nieczerniakowych raków skóry zostało usuniętych w przeszłości, zanim Biden został prezydentem.

W podsumowaniu swojego stanu zdrowia z 2021 roku dr O’Connor napisał, że rany prezydenta zostały wycięte i że „w tej chwili nie ma podejrzanych obszarów czerniaka”.

Lekarze radzą, że najlepszym sposobem zapobiegania rakowi skóry jest zakrywanie się i noszenie kremów przeciwsłonecznych, nawet zimą.

Biden od dawna jest zdecydowanym orędownikiem walki z rakiem i jego leczenia. Ich dorosły syn Bo zmarł w 2015 roku na raka mózgu.

Powszechnie oczekuje się, że Biden ogłosi, że będzie ubiegał się o drugą kadencję.

READ  Ukraiński światowy kickboxer Maxim Kajal zginął „w bitwie w Mariupolu”