Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

W podziemiach Muzeum Polskiego archeolodzy odkryli średniowieczną kuchnię

W podziemiach Muzeum Polskiego archeolodzy odkryli średniowieczną kuchnię

Muzeum Sztuki Stosowanej w Poznaniu posiada nie tylko kolekcję malarstwa włoskiego, niemieckiego, zachodnioeuropejskiego i polskiego baroku. W jego wielowiekowym budynku mieści się także średniowieczna kuchnia, która niegdyś służyła rodzinie królewskiej.

Archeolodzy Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu Niedawno eksplorując piwnice budynku administracyjnego muzeum, odkrył pozostałości kuchni. Nie była to byle jaka kuchnia, ale kuchnia królewska; Badacze datowali pomieszczenie o wymiarach 3 na 16 stóp na XIV lub XV wiek.

„Mamy do czynienia z jedną z najstarszych zachowanych kuchni królewskich w Polsce, jeśli nie najstarszą” – podkreśliła grupa. W oświadczeniu.

Jest to data rozpoczęcia budowy Zamku Królewskiego księcia Przemyśla I w Poznaniu, rozpoczętej w roku 1249. Osada składała się z wieży, placu i bramy skierowanej na południe, a wszystko otoczone było wałem. Na przestrzeni wieków zamek był palony, odbudowywany, likwidowany i restaurowany. Jego pozostałości służą różnym archiwom państwowym i urzędom rządowym, a dziś mieści się w nim Muzeum Sztuki Stosowanej.

W podziemiach Muzeum Sztuki Stosowanej w Poznaniu odkryto średniowieczną kuchnię królewską. Fot. Martyna Płaczek.

W kuchni królewskiej zespół archeologów odkrył duży gotycki filar o wymiarach około 9 na 11 stóp, w którym niegdyś mieścił się piec kuchenny z obudową filtrującą gazy spalinowe. Według przekazów historycznych w jednym z narożników znajdowała się studnia.

Na zewnątrz, na dziedzińcu budynku, archeolodzy wykopali duży rów pod krajobrazem. Znaleźli ponad 6000 artefaktów, w tym ceramikę, kości zwierzęce i fragmenty muszli hipokostium, co wskazuje, że średniowieczny fort był ogrzewany. Obiekty pochodzą z XVI wieku.

Wykopaliska oznaczają wznowienie projektu mającego na celu poznanie historii Fortu Królewskiego, który był wstrzymany przez prawie dwie dekady. Następnie zespół planuje znaleźć studnię fortu, która prawdopodobnie jest zakopana pod sześcioma stopami gruzu.

Podążaj dalej Wiadomości z Artnetu Na Facebooku:

Chcesz pozostać w świecie sztuki? Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać najświeższe informacje, otwierające oczy wywiady i szczegółowe recenzje, które popychają rozmowę.