Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

20 000 ciężarówek utknęło na granicy ukraińsko-polskiej w związku z kłótnią wokół przystąpienia do UE.

20 000 ciężarówek utknęło na granicy ukraińsko-polskiej w związku z kłótnią wokół przystąpienia do UE.

CNN – (CNN) – Ponad 20 000 ciężarówek z Polski i Ukrainy zostało zablokowanych na trzech głównych przejściach granicznych w wyniku protestu strajkujących polskich kierowców przeciwko porozumieniu UE.

W poniedziałek polscy przewoźnicy rozpoczęli blokowanie ruchu ciężarówek na trzech głównych przejściach granicznych między obydwoma krajami: Korsowa-Krakowic, Hrebenne-Rava-Ruska i Dorohusk-Jahodin – podały ukraińskie media państwowe Ukrinform.

Obecnie po obu stronach zaparkowanych jest ponad 20 000 pojazdów. „Nie tylko gospodarka Ukrainy czy Polski, ale także gospodarka innych krajów, które nie mogą przewozić towarów” – podało w czwartkowym oświadczeniu Ministerstwo Odbudowy Ukrainy.

Odkąd Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 r., kierowcy ciężarówek z Ukrainy są zwolnieni z obowiązku uzyskania pozwolenia na przekroczenie polskiej granicy, podaje Reuters. Tymczasem polscy kierowcy twierdzą, że rosyjskie i białoruskie firmy zakładają polskie ciężarówki – podaje Reuters.

Strajki nastąpiły po kłótni między sąsiadami na początku tego roku w sprawie taniego ukraińskiego zboża, które normalnie byłoby wysyłane z okupowanych obecnie portów Morza Czarnego, zamiast płynąć do Europy przez Polską.

Pojawienie się produktów zdziesiątkowało polskich rolników, co doprowadziło do wygasłego już tymczasowego zakazu UE. Polska nie pozwala na sprzedaż ukraińskiego zboża na swoim rynku krajowym.

Wsparcie Polski dla wysiłku wojennego Ukrainy jest niezbędne; Od lutego 2022 r. miliony przesiedleńców opuściły Ukrainę i udały się do Polski, a przez terytorium Polski przemykał sprzęt wojskowy NATO wart miliardy.

Jednak w Polsce pojawia się zmęczenie i maleje sympatia – dokładnie wtedy, gdy partie prawicowe próbowały wykorzystać nastroje antyukraińskie podczas niedawnej kampanii wyborczej w kraju.

Stowarzyszenie Transportu Międzynarodowego Ukrainy stwierdziło, że Polakom nie podoba się wysoki poziom konkurencji, jaki pojawił się po liberalizacji transportu międzynarodowego pomiędzy Ukrainą a krajami UE. Dlatego Ukrinform zauważył, że jednym z żądań jest zniesienie ruchu bezwizowego.

READ  Polska, Litwa i Łotwa chcą zapracować na swoją przyszłość w nowych realiach

Wiceminister Ministerstwa Infrastruktury Ukrainy Serhii Derkach powiedział Ukrinformowi, że żądanie to jest „niemożliwe do zrealizowania”.

„Nie można unieważnić porozumienia w sprawie liberalizacji transportu, ponieważ jest to kwestia dwustronnych umów między UE a Ukrainą. A Polska nie może nic zrobić jednostronnie” – powiedział.

W poniedziałek ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarych nazwał Ukrainę „ciosem w plecy”, w wyniku którego szlaki transportowe, w tym przestrzeń powietrzna i porty, zostały poważnie ograniczone od początku inwazji.

Według ukraińskiego nadawcy ogólnokrajowego Zaspilne organizatorzy protestu oświadczyli, że planują wysyłać przez granicę jedną ciężarówkę na godzinę.

Saspilne zauważył, że protestujący nie planują blokowania ruchu ciężarówek przewożących pomoc humanitarną na Ukrainę, twierdząc, że mają pozwolenie na pikietę do 3 stycznia.

The-CNN-Wire™ i © 2024 Cable News Network, Inc., spółka Warner Bros. Firma Odkrycie. Wszelkie prawa zastrzeżone.