Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska wstrzymała plany przyciągnięcia specjalistów IT ze swoich wschodnich sąsiadów ze względu na problemy wizowe

Polska wstrzymała plany przyciągnięcia specjalistów IT ze swoich wschodnich sąsiadów ze względu na problemy wizowe

Rozpoczęty za poprzedniego rządu plan przyciągania do Polski specjalistów i firm z branży IT ze wschodnich sąsiadów został zawieszony przez nowego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego.

Program spotkał się już wcześniej z krytyką za dalsze wydawanie wiz Rosjanom po inwazji na Ukrainę. Pojawiły się twierdzenia, że ​​część wnioskodawców korzystała z systemu w celu uzyskania dostępu do europejskiej strefy Schengen bez zamiaru podejmowania pracy w Polsce.

W piątek Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało o zawieszeniu programu Sikorskiego – „Polska. Business Harbor” (PBH) – ze względu na to, że program „nie spełnił oczekiwań” oraz „obawy dotyczące wykorzystania wiz wydanych w ramach programu programu do celów sprzecznych z jego założeniami”.

„Program zostanie zawieszony do czasu przyjęcia rozwiązań gwarantujących odpowiednią weryfikację przedsiębiorstw i ich beneficjentów, czyli cudzoziemców” – podało ministerstwo. Podkreśliła jednak, że specjaliści IT, którzy chcą pracować w Polsce, mogą ubiegać się o wizy normalnymi kanałami.

Program PBH został uruchomiony w 2020 roku w atmosferze protestów i represji na Białorusi po ogłoszonym, choć kwestionowanym zwycięstwie prezydenta Aleksandra Łukaszenki w tegorocznych wyborach. Proponowany był wówczas przez polski rząd jako sposób na wsparcie Białorusinów i pobudzenie polskiej gospodarki.

Program zapewnił przyspieszone procedury imigracyjne oraz porady prawne i inwestycyjne specjalistom IT i firmom, aby pomóc im w przeprowadzce. Szacuje się, że do 2021 roku do Polski przeprowadzi się 10% białoruskich specjalistów IT.

W tym samym roku program został poszerzony o kandydatów z Rosji, Ukrainy, Gruzji, Mołdawii i Armenii. Do września 2023 r. w ramach programu wydano 93 512 wiz, z czego prawie 95% trafiło do Białorusinów – podał nadawca Biełchat.

Z uzyskanych danych wynika jednak, że w 2023 r. liczba wydanych wiz spadła Dziennik Gazeta Prawna Codziennie. Gazeta przytoczyła obawy ekspertów, że system jest wykorzystywany przez zagranicznych pracowników wjeżdżających do strefy Schengen i że niektóre wizy nie są wydawane specjalistom IT.

READ  Polska dąży do podwojenia produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji OZE do 2022 roku

Poprzedni rząd Prawa i Sprawiedliwości (PiS) spotkał się w zeszłym roku z krytyką opozycji, gdy wyszło na jaw, że Rosjanom w ramach programu Business Harbor wydano 1700 wiz na lata 2022 i 2023 pomimo trwającej wojny na Ukrainie.

„Co sądzisz o sprowadzeniu do Polski rosyjskich ekspertów IT po inwazji Rosji na Ukrainę? Co sądzisz o tak lekkomyślnym zarządzaniu polskim bezpieczeństwem?” – zapytał ówczesny poseł opozycji Marcin Kierwiski. Kierwiski jest obecnie ministrem spraw wewnętrznych w nowym rządzie, który objął urząd jako ostatni miesiąc.

Po piątkowej decyzji o zawieszeniu programu PBH poseł nowej koalicji rządzącej Michał Szczerba i szef sejmowej komisji śledczej zamieścił na Twitterze informację, że program służył do „pompowania” wiz i zapowiedział, że jego grupa zajmie się tą sprawą.

„Są oznaki, że pieczęć jest rozszczelniana [visa] System ten mógł poważnie zagrozić bezpieczeństwu państwa” – napisał. „Przedstawimy fakty i osoby odpowiedzialne za to rażące zaniedbanie!”

W zeszłym roku były rząd PiS również spotkał się z powszechnymi kontrowersjami po zarzutach dotyczących korupcji w systemie wizowym, dzięki którym imigranci mogli przeskoczyć kolejkę z łapówkami.


Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

READ  Za kołami: Stowarzyszenie Płatności jedzie do Polski, aby wesprzeć Ukrainę

Główny autor obrazu: MSZ (poniżej CC BY-NC-ND 3.0 PL)