Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

W obawie Wagnera przenosi polskie wojska na wschodnią granicę

W obawie Wagnera przenosi polskie wojska na wschodnią granicę

Polska przenosi wojska na wschodnią granicę

Oddziały Wojska Polskiego stoją na warcie w ramach 12. i 17. Brygady Zmechanizowanej, Polska, rozpoczynają ruch na wschód kraju, 8 lipca 2023 r.

WARSZAWA – Polska rozpoczęła w sobotę przemieszczanie 1000 żołnierzy na wschód kraju, powiedział minister obrony, wśród rosnących obaw członków NATO, że obecność bojowników z grupy Wagnera na Białorusi może zwiększyć napięcia na jej granicy.

Decyzja prezydenta Rosji Władimira Putina o zaoferowaniu najemnym bojownikom z Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna możliwości relokacji na Białoruś wywołała obawy wśród wschodnich członków NATO, że ich obecność może spowodować większą niestabilność w regionie.

„Ponad 1000 żołnierzy i prawie 200 jednostek sprzętu z 12. i 17. brygady zmechanizowanej ruszyło na wschód kraju” – napisał na Twitterze Mariusz Błaszak.

„To pokazuje naszą gotowość do reagowania na próby destabilizacji w pobliżu granic naszego kraju”.

W ubiegłą niedzielę Polska zapowiedziała, że ​​wyśle ​​500 policjantów w celu wzmocnienia bezpieczeństwa na granicy z Białorusią.

Polska odnotowała w ostatnich tygodniach wzrost liczby migrantów próbujących przedostać się na Białoruś. Według straży granicznej w piątek ponad 200 osób, w tym obywatele Maroka, Indii i Etiopii, próbowało nielegalnie przekroczyć granicę.

Polska oskarżyła Białoruś o sztuczne wywołanie kryzysu migracyjnego na swojej granicy poprzez próby przerzucania ludzi z Bliskiego Wschodu i Afryki na granicę od 2021 roku.

Starszy dowódca Wagnera powiedział w sobotę, że najemnicy ze zgrupowania przygotowują się do wyjazdu na Białoruś.

Powiązane historie

Bunt Wagnera obnaża zagrożenia dla pogłębiających się więzi Chin z Rosją

Przywódca najemników wydaje negatywne oświadczenie, gdy w Rosji wiruje niepewność

Narrator: Kim jest przywódca rosyjskich najemników Jewgienij Prigożyn?

Rebelia najemników w Rosji: jak powstała

Przywódca najemników po wiecu pojedzie na Białoruś, by rzucić wyzwanie Putinowi