Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ministerstwo Sprawiedliwości wystąpiło o ekstradycję zatrzymanego w Polsce obywatela Tajwanu

Ministerstwo Sprawiedliwości wystąpiło o ekstradycję zatrzymanego w Polsce obywatela Tajwanu

Tajpej, listopad 5 (CNA) Ministerstwo Sprawiedliwości Tajwanu (MOJ) złoży w sobotę wniosek o ekstradycję Tajwańczyka uwięzionego obecnie w Polsce, podało ministerstwo w komunikacie.

Mężczyzna, zidentyfikowany przez polskie władze jako Liu Hung-tao (劉宏濤), jest obecnie przetrzymywany w stolicy Polski, Warszawie i jest reprezentowany przez prawnika Marcina Górskiego, jak wynika z dokumentów sądowych.

Okazało się, że Liu jest częścią dużego kręgu cyberprzestępców działającego poza Hiszpanią.

Pierścień, który liczy około 260 członków i podobno składa się głównie z Tajwańczyków, doprowadził do utworzenia hiszpańskiej i chińskiej grupy zadaniowej, która została później rozwiązana w 2016 i 2017 roku.

Liu został początkowo skazany przez polski Sąd Najwyższy za swoją rolę w kręgu oszustów i miał zostać poddany ekstradycji do Chin.

Liu złożył jednak apelację, twierdząc, że orzeczenie sądu naruszyło art. 3 i 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, które zakazują tortur i złego traktowania więźniów oraz gwarantują sprawiedliwy proces.

Gorski wniósł sprawę Liu do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC), twierdząc, że ekstradycja do Chin zagrozi bezpieczeństwu i dobru Tajwańczyka, a tym samym naruszy jego prawa opisane w artykułach.

6 października ETPC orzekł jednogłośnie na korzyść Liu, zauważając, że „rzetelnie i konsekwentnie zgłaszano, że tortury i inne formy znęcania się są stosowane w chińskich aresztach i więzieniach”.

Później Górski określił decyzję ETPC jako kamień milowy, ponieważ uniemożliwiłby innym krajom europejskim wykonanie podobnych orzeczeń w przyszłych sprawach.

3 listopada organizacja pozarządowa Safeguard Defenders również pochwaliła decyzję ETPCz, twierdząc, że może ona stanowić precedens dla krajów europejskich w zakresie zaprzestania ekstradycji podejrzanych do Chin.

Stwierdził również, że decyzja będzie objęta zakresem Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, w przeciwieństwie do wcześniejszych działań podejmowanych przez kraje europejskie w podobnych sprawach.

Ministerstwo Sprawiedliwości Tajwanu poinformowało w sobotę, że podejmie próbę ekstradycji go z powrotem do Tajwanu w celu przeprowadzenia procesu, chociaż dokumenty sądowe wskazują, że Liu może zostać uwolniony trzy miesiące po orzeczeniu ETPCz.

READ  Libańska firma Dar Al Handasah Consultants otwiera nowe biuro w Polsce

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że uznaje i docenia decyzję Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i przeanalizuje umowy karne i sądowe między Tajwanem a Polską dotyczące ekstradycji Liu w celu postawienia mu zarzutów, jakie tajwański system sądownictwa karnego przygotował przeciwko niemu.