Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Van Oord został wybrany jako preferowany wykonawca projektu morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

Zdjęcie - patrz podpis

Van Oord został wybrany jako preferowany wykonawca robót budowlanych Morska farma wiatrowa Baltic Power, 23 km na północ od polskiego wybrzeża. Van Oord przetransportuje i zamontuje ponad 70 fundamentów, w tym jeden monopal. Farma wiatrowa o mocy produkcyjnej do 1,2 GW ma dostarczyć energię odnawialną do 1,5 mln gospodarstw domowych w Polsce. Budowa farmy ma się rozpocząć w 2024 roku, a rozpocząć w 2026 roku.

Według szacunków ekspertów łączny potencjał Bałtyku wynosi 85 GW, co stanowi dwukrotność łącznej mocy zainstalowanej obecnie w Polsce. Polityka Energetyczna Państwa RP (PEP2040) nakreśla potencjał morskiej energetyki wiatrowej na obszarze polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej Morza Bałtyckiego i dysponuje mocą ok. 2 tys. 5,9 GW do 2030 r. i 11 GW do 2040 r. Morskie farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim mogą odegrać ważną rolę w transformacji energetycznej Polski, wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne kraju i pomóc w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Baltic Power to jeden z najbardziej zaawansowanych projektów morskich farm wiatrowych planowanych w Polsce i kamień milowy w rozwoju polskiej energetyki.

Znajoma woda

Van Oord korzysta ze swojego ciężkiego statku instalacyjnego Swann. Jednostka ma bogate doświadczenie i zainstalowała przede wszystkim monopale na Bałtyku, w tym Baltic 2, Arkona i Kriegers Flak. Baltic Power to pierwszy projekt morskiej energetyki wiatrowej Van Oord w Polsce, choć kraj ten jest już dobrze znany Van Oord z realizowanych projektów pogłębiania, takich jak pogłębianie i poszerzanie toru wodnego Świnoujcie – Szczecin w Polsce.

Cytat Jarosława Brody, członka Zarządu Baltic Power Management „Baltic Power konsekwentnie realizuje swój harmonogram i wybiera dostawców, którzy mogą pochwalić się nie tylko największym doświadczeniem, ale także chęcią wykonania znacznej części prac w Polsce”.

Znani partnerzy

Budowa morskiej farmy wiatrowej Baltic Power to wspólny projekt dwóch firm: PKN ORLEN (Polska) i Northland Power (Kanada). Van Oorde i Northland Power z powodzeniem współpracowały przy projektach morskich elektrowni wiatrowych Gemini i Deutsche Bucht. Baltic Power i Van Oord mają wspólne ambicje przyczynienia się do dalszego rozwoju morskiej energetyki wiatrowej jako niezawodnego źródła energii odnawialnej.

READ  Superbet Polska: Duda wygrywa w kategorii szybkich

Cytat Arnouda Kuisa – dyrektora zarządzającego Van Oord Offshore Wind „Budowa zrównoważonego systemu energetycznego jest jednym z najpilniejszych wyzwań naszych czasów, a pilność sprawy rośnie. Morze Bałtyckie posiada niesamowity potencjał dla morskiej energetyki wiatrowej w Europie. Cieszymy się, że wygraliśmy kolejny projekt na Morzu Bałtyckim, wnoszący znaczący wkład w transformację energetyczną Polski.

Link do oryginalnego artykułu

Źródło: Van Oord